אין מנוס משינויים

צה"ל והחברה הישראלית במאה ה-21
חיילות עם נשק
חיילות צילום: צה"ל commons.wikimedia.org

בפרק 19 בעונה הראשונה של הסדרה האמריקנית (יהיו שיגידו הליברלית והמתחסדת) "הבית הלבן" (The West Wing) מתעמת סגן יועץ התקשורת של הנשיא האמריקני עם שני נציגים של צבא ארה"ב על זכויותיהם של הומוסקסואלים על רקע מדיניותו, דאז, של הצבא האמריקני "אל תשאל, אל תספר" (Don’t Ask, Don’t Tell). בשיאו של הוויכוח פוסע אל תוך החדר רמטכ"ל צבא ארה"ב, אדמירל אפרו-אמריקני, הנמצא לעתים קרובות בבית הלבן.

הרמטכ"ל פונה אל שני נציגי הצבא המופתעים והדרוכים ושואל לדעתם בנוגע לנושא הרגיש. כשהשניים נאלמים דום שואל אותם הרמטכ"ל ישירות האם הם מתנגדים לשילובם של הומוסקסואלים בצבא מפני שהדבר "מאיים על המשמעת והלכידות היחידתית." כשהללו עונים לו שאכן כך הוא הדבר, מפתיע הרמטכ"ל ומאשר שאף הוא חושב כך. "אני אף חושב," ממשיך הרמטכ"ל, "שהצבא לא עוצב באופן כזה שעליו לשמש כלי לשינויים חברתיים." "הבעיה היא," מדגיש הרמטכ"ל, "שזה מה שאמרו עליי לפני 50 שנה: שחורים לא אמורים לשרת עם לבנים. זה יפלג את היחידה. ואתם יודעים מה? זה אכן פילג את היחידה; היחידה התגברה על כך; היחידה השתנתה. אני אדמירל בצי האמריקני וראש המטה הכללי. נסו לנצח את זה!"

עם קריצה שנונה לקורות חייו של קולין פאוול, הרמטכ"ל השחור הראשון של צבא ארה"ב, הדיון הקצר הזה אכן מעלה כמה שאלות מהותיות בנוגע לצבא, פוליטיקה וחברה בישראל ובכלל. השפעותיהם ההדדיות של צבא ופוליטיקה זה על זו רחוקות מלהיות חדשות. בכל פעם שהיו אלה אזרחים, ולא עבדים או נתינים (בין היתר), שנשאו את גורלה של החברה שבה חיו על כתפיהם, חדרה הפוליטיקה עמוק אל תוך שורות הצבא.

אם היו אלה אזרחי הפוליס היוונית, הרפובליקה הרומית, צרפת וארה"ב המהפכניות בסוף המאה ה-18 וחלק נכבד מהדמוקרטיות המערביות במאות ה-20 וה-21, הביאו עימם האזרחים עמוק אל תוך שורות הצבא את תרבותם ואמונתם הפוליטית והחברתית. המטענים התרבותיים שנשאו חיילי האיחוד וחיילי הקונפדרציה במלחמת האזרחים האמריקנית, רובם אזרחים נאמנים לארצם (תהיה מי שתהיה), היו נפיצים לא פחות מאלה ששימשו להפעלת הרובים, התותחים והמוקשים שבהם השתמשו על מנת לטבוח זה בזה. משמעת צבאית, טקטיקה ואסטרטגיה נהגות ומיושמות בחדרי חדרים וב"שטח" על ידי הוגים ומפקדים צבאיים זה אלפי שנים. אך אלה המוציאים אותן לפועל הם בני אדם בשר ודם, על כל יתרונותיהם, מגרעותיהם ומהותם המורכבת והבלתי צפויה.

על רקע הדיון האקטואלי על שירותן של נשים בתפקידים קרביים ותהליכי "הדתה" עמוקים כאלה ואחרים בצה"ל, הרעיון שעל פיו אמור, או אפילו מסוגל, הצבא לנתק עצמו מהדינמיקה הפוליטית והחברתית הישראלית היום-יומית הוא לכל הפחות משעשע. אם צודקים חלק מהפרשנים והסטטיסטיקאים, והחברה הישראלית אכן הופכת דתית יותר ושיעור המתגייסים לשירות קרבי בצה"ל מקרב האוכלוסייה הדתית גבוה מאי פעם, האם ניתן לצפות ברצינות ש-"צבא העם" (לפחות להלכה אם לא למעשה) לא יושפע משינויים דמוגרפיים ותרבותיים כה עמוקים?

נשים במאה ה-21 ממשיכות להשיג דריסת רגל ברורה בסקטורים רבים שהיו שמורים עד עתה לגברים ומבקשות להמשיך ולעשות כך; כיצד ניתן לצפות מאחד הגופים המרכזיים באתוס הישראלי – אם לא המרכזי שבהם – לא להגיב לשינוי כה דרמטי ומהותי, לכאן או לכאן? התנגדות קשת עורף לשינויים אלה ואחרים הרוגשים על החברה הישראלית – או גרוע מכך, התעלמות מהם – משולה להסתערותו של דון קיחוטה לעבר טחנות הרוח שבדמיונו; כולם מלבד האביר האומלל והחבול מודעים למציאות המורכבת והמשתנה ומנסים להתמודד עימה בהיגיון. אך התשובה לשאלה החשובה ביותר תיוותר, כך נראה, לוטה בערפל. ייתכן והיחידה תהפוך למפולגת, אם לא הפכה כבר. אך האם תתגבר על כך? האם תשתנה…?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. הרי השינויים בעם הם כעת בעד הדתה
  אז הצבא צריך אם כך להפוך לצבא דתי?

 2. תראו מה קורה בימים האחרוני בבריטניה
  ובישראל לא יצליחו למנוע זאת

 3. אבל להתחשב עד כמה שאפשר במיעוט
  אצלנו המיעוט כופה בכל הכוח על הרוב

 4. הנה כעת מדריכות צניחה מעבירות שיעורים לצנחנים הנועזים כאשר הם עומדים עם הגב אל המדריכה ולא רואים דבר. בקרוב נחזור אל השלב של האדם הניאדרטלי.

 5. אבל אצלנו (יש לכאורה גיוס חובה) קיימים שני פיצוחים
  פיצול של כחצי שכלל לא מתגייסים (חרדים, ערבים, מתימרים, שמאל קיצוני,..)
  ואלה שכן מתגייסים מתפלגם מאוד לפי דת, מין, חילונים-דתיים, מוצא, דעה פוליטית,
  מצב כל הזמן מחמיר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים