בא לשכונה מטוס חדש

מטרת הגעתם של ארבעת מטוסי סוחוי 57 לסוריה
צילום המטוס
סוחוי 57 צילום: Vitaly V. Kuzmin commons.wikimedia.org

בשבוע שעבר הגיעו לשדה התעופה חמיימים שבסוריה ארבעה מטוסי סוחוי 57 רוסיים, מטוסים שאף טרם נכנסו לשירות מבצעי בחיל האוויר הרוסי. היה זה אך ברור שהגעתם של המטוסים המאוד מתקדמים הללו לסוריה, תלווה בהצהרות ובכותרות שייחסו לעצם הגעתם משום איום ואזהרה לחילות האוויר של ארה"ב וישראל, שפעילותם בשמי סוריה אינה מקובלת על הקרמלין. בהמשך הדברים אבהיר מדוע איום זה הינו בעצם רק יעד משנה להגעת המטוסים לסוריה, אך תחילה ארחיב מעט על מטוס הסוחוי 57.

באמצע שנות ה-80 הצליחה לראשונה חברת סוחוי לנתק את שרשרת ההצלחה הרציפה של יצרנית מטוסי המיג, שמטוסיה שימשו כחוד החנית הן בחיל האוויר הרוסי והן במדינות נוספות ובהן אלו הסמוכות לנו. כך נחשפנו לאורך השנים למטוסי מיג 15, מיג 17, מיג 19, מיג 21, מיג 23 ומיג 29 והתעמתנו איתם. כאמור, באמצע שנות ה-80 לקחו את הבכורה מהמיגים מטוסי הסוחוי 27 ו-35. בתחילת שנות האלפיים נכנסו המעצמות (ובכלל זה סין) תוך ביצוע השקעות ענק, לפרויקט מטוסי הדור החמישי. מטוסים אלו אופיינו בעיקר באוויוניקה – מערכות אלקטרוניקה מוטסות מתקדמות ביותר, וביכולות חמקנות. האמריקנים היו הראשונים להכניס לשירות את ה-22F  ולאחריו את ה-35F  המצוי זה מכבר בשירות חיל האוויר הישראלי ונושא את השם "אדיר".

הסוחוי 57 הינו אם כן התשובה הרוסית למטוסים האמריקניים, וראשון מטוסי הדור החמישי שיוצר ברוסיה. המטוס דומה מאוד במבנהו ל-22F  האמריקני, ויש הטוענים כי נוצר על בסיס מידע שהצליחו האקרים רוסים לדלות בארה"ב. עלותו של מטוס הסוחוי 57 מוערכת בכשליש מעלותו של ה-22F  האמריקני שהצריך סכומי עתק לפיתוחו. שני המטוסים הינם חד-מושביים ודו-מנועיים, שניהם עתירי מערכות אלקטרוניות (אלו הרוסיות מוכרות כמובן פחות). לשניהם יכולת הנעה וקטורית, כלומר יכולת להזיז/להסיט את צינורות הפליטה של המנועים, וכך להשיג תמרונים חריפים כגון רדיוסי פנייה ועוד ביצועים חיוניים להשגת עליונות בקרבות אוויר צמודים, אף שקרבות אלו כמעט פסו מן העולם. ה"אדיר" (35 F) שגם הוא נמנה כאמור עם דור המטוסים החמישי, קרי גם הוא בעל יכולת חמקנות, שונה מאחיו, האמריקני והרוסי, בשל היותו חד-מנועי וקטן מהם.

ברוסיה עצמה יוצרו עד היום כעשרה אבות טיפוס בלבד, ארבעה מהם נמצאים כאמור משבוע שעבר בסוריה. במהלך השנה יצטייד חיל האוויר הרוסי בטייסת ראשונה של מטוסי סוחוי 57 ובשנה הבאה יהפוך המטוס למבצעי. עובדה זו מעידה על כך שהמטוסים אולי אכן מעבירים מסר כללי על כוונות המשטר בקרמלין ועל נחישותו בכל האמור לבת חסותם הסורית, אך אין מדובר בשלב זה במסר או בבעיה טכנולוגית ומבצעית לחילות האוויר המערביים באזור.

יתרה מכך, אין לי ספק שהסיבה העיקרית להגעת המטוסים הינה לימודית בעיקרה. כלומר לצבור שעות באזור לחימה, לפתח פרופילי טיסה והפעלה ולהתנסות בהם, לבחון את מערכות האלקטרוניקה המרובות שבמטוסים, ובעיקר לעמוד על היכולות החמקניות, הן של מכ"מי הגילוי שלהם מול מטוסי אויב, והן על מידת גילוים הם על ידי המכ"מים של מטוסי האויב. סוריה מהווה שדה ניסוי מעולה שרק בו יוכלו מטוסי הסוחוי 57 לפגוש (גם אם לא בהתקלות של ממש, אלא אלקטרונית בלבד), הן מטוסי 22F  והן מטוסי 35F .

אין ספק שבטווח הרחוק יותר נמצא את מטוסי הסוחוי 57 במרחב הסורי גם באופן קבע, אך בהקשר זה אני מבקש לציין עובדה שאליה נחשפנו לאורך שנים: בכל פעם שהופיע לראשונה באחד מחילות האוויר הערביים מטוס מיג מדגם כל שהוא, לרוב גורמי ההערכה הטכניים המודיעיניים, בארץ ובארה"ב כאחד, שגו בהערכת יתר ובגלוריפיקציה של הקנדידט החדש. סביר להניח שכך יהיה בבוא העת גם עם הסוחוי 57, לכשיתייצב באזורנו לא כאורח, אלא באופן קבע, אם כי אין ספק שמדובר במטוס מאוד מתקדם ומשמעותי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

19 תגובות

 1. מעניין יהיה לגלות (ברמה התאורטית כמובן) מה דומה ומה שונה בין חמקן מזרח לחמקן מערב
  בתקווה שמערב עולה ביכולותיו על מזרח

  1. מסורתית תמיד היה פער באוויוניקה (במערכות האלקטרוניות)לטובת המערב

 2. האם לא דילגת על המיג 25? הוטס בידי הרוסים במצרים בתחילת שנות ה-70..

  1. צודק, אם כי אלו שציינתי כולם היו מטוסי קרב, בעוד שהמיג 25 (פוקסבט), היה מטוס צילום שגרם לנו צרות צרורות בשל עליונותו בכל האמור לגובה ובעיקר מהירות

 3. יש רבים כאן באתר שלכם שחושבים כי הרוסים ונתניהו הם החברים הכי טובים. זה עלול בקרוב להתברר בתור טעות גדולה שלנו.

  1. דווקא מסכים איתך, היחיד שמנסה ליצור תמונה שלפיה יש לנו אוזן קשבת במוסקבה היא נתניהו, אך פוטין כדרכו עשה ויעשה רק מה שמועיל וטוב לרוסיה

   1. בשלב זה, וכנראה לעוד זמן רב, האינטרסים של ישראל ורוסיה מקבילים. כנ"ל גם לגבי משטר אסד – גם רוסיה וגם ישראל מעוניינות שאסד יוותר על כיסאו. תעזבו את נתניהו. גם אחרי לכתו האינטרסים המדיניים של ישראל יישארו על כנם.

 4. האויבים של ישראל בצפון הם:רוסיה,סוריה איראן טורקיה חיזבאללה,ועוד כנופיות מחבלים רוצחים,
  ישראל אינה מפנימה את הסכנו,
  אילו הן הסימנים שמעידים שהמלחמה בפתח, מנהיגנו מקובעים ואטומים את התוצאות ישלם העם כמו בכיפורים.

  1. המלחמה לא בשער.
   רוסיה וטורקיה בפירוש לא אויבות של ישראל.
   סוריה הרוסה. כולל צבאה.
   איראן רחוקה ומלאה בעניות פנימיות.
   נאסראללה אמר שאם היה יודע מה יקרה לו הוא לא היה פוקד לחטוף את שני החיילים. הדאחיה עוד לא השתקמה.
   והכנופיות ? בחייך, הן יכולות לאסור מלחמה על ישראל?

   1. הנכווה ברותחין חושש מהאופטימיזין
    יש הרגשה "שהצופה" שוב נירדם.
    אני מעדיף שהצדק יהיה איתך.

    1. יונתן, זה מה שמתפרסם אתמול וחופף במדוייק את שהערכתי במאמר. להלן דברים בשם אומרם:

     צפירת ארגעה רוסית.
     מטוסי החמקן הרוסיים Su-57 לא ייקחו חלק בפעילות קרבית בסוריה. 'יערכו ניסויים במערכות המכ"ם והאלקטרוניקה'
     פבר 26, 2018 @ 18:51

     חוגים צבאיים רוסיים, וכלי תקשורת רוסיים מדווחים, ביום ב' 26.2 בצורה בולטת, כי ארבעת מטוסי החמקן הרוסיים מדגם Su-57 שהובאו בימים האחרונים לסוריה, לא ישתתפו בפעילויות קרביות, will not be engaged in active combat. המקורות אמרו, כי הסיבה העיקרית להצבת המטוסים בסוריה, 'היא לבחון את מערכות המכ"ם והמערכות הלחימה האלקטרוניות שלהם,'

     1. מטוס הכי סודי לא מביאים לשדה קרב שחושף אותו לביכונים בשביל סתם לראות אם המנוע עובד טוב והגלגלים מסתובבים בנחיתה.לא צפירת הרגעה, סתם סיפורי סבתא שנוחים לכל הצדדים.

   2. יצחק נכבדי,
    בסה"כ טיפלתי בהגעת המטוסים והערכתי שמטרת הגעתם לבחון את המערכות האלקטרוניות החדשות שלהם (והיום אגב הרוסים אישרו זאת במדוייק וציינו שהמטוסים לא יטלו חלק בשום פעילות מבצעית). מכאן הגעת למאזן הכוחות הכולל באזור? נושא כבד שעל רבים ממרכיביו אנו מסכימים, אבל זו כבר אופרה אחרת (כאן כאמור נגעתי בנקודה אחת צרה וספציפית)

    1. ההיסטוריה מלמדת רוסיה תמיד ראתה רק את האינטרס שלה והיא כל הזמן עסקה בתחבולות עורמה שקרים.
     מצפון תיפתח הרעה,
     תפקיד הטייסות החדישות להגן על שמי סוריה ואיראן כנגד תקיפה של ארהב וישראל, האיזור הולך למלחמה. נקודה

    2. אכן כך. לגמרי ברור לי. בסה"כ ביקשתי להגיב לדברי יונתן טל שכתב – "המלחמה בשער" וכל הנגזר מכך. המלחמה לא רק שלא בשער, גם אם יפרצו מתי שהוא מעשי איבה – כל מה שיקרה לא יהיה דומה כהוא זה ליום כיפור (שלמעשה גם אז הצופה לא נרדם בשמירה) בקיצור – לא הייתי רוצה להיות בצד השני אם יתפתח עימות מזוין בצפון.

 5. לא הביאו המטוסים בתמימות
  אבל לא יפעילו ממש מול חיל האוויר שלנו

  1. המציאות חזקה מכל הערכה, המטוסים כבר חזרו לרוסיה, משום שלא באו להילחם אלא לשם הכרזה ולביצוע כמה טיסות ניסוי בודדות

 6. למה אתם חושבים שהביאו המטוסים האלה דוקא לסוריה? ולא למשימות מבצעיות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן