ההתנגשות עם האיראנים בגולן

לא למדנו לקחי מלחמת לבנון השנייה
תמונה של גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

ב-10 בפברואר 2018, בשבת לפנות בוקר, חדר מל"ט איראני לשטח ישראל. המל"ט זוהה כבר בשלב מוקדם על ידי מערכות ההגנה האוויריות של ישראל, ויורט בהצלחה על ידי מסוק אפאצ'י של צה"ל. בתגובה לתקרית תקף צה"ל מטרות איראניות בסוריה, אולם עקב ירי נ"מ סורי נפגע מטוס F 16 "סופה". הטייסים הפעילו נוהל נטישה והמטוס התרסק בשטח ישראל.

עקבתי בדריכות אחר הדיווחים מהקרב האווירי שהתנהל ברמת הגולן, והופתעתי מההאשמות הגורפות לגבי אחריותם של הגורמים האיראניים שבסוריה, ומן ההצהרות שנשמעו על החלטה איראנית לפתוח במלחמה גלויה עם ישראל.

טהראן אומנם הכחישה מייד כל אחריות למל"ט שחדר לשטח ישראל, מה שמצביע על כך שאין לה כל כוונה להיכנס לעימות צבאי עם ישראל, אולם אצלנו פירשו הן הדרג הצבאי והן הדרג המדיני הבכיר את שיגור המל"ט ככוונה איראנית לפתוח בעימות צבאי ישיר. מכאן גם נבעה ההחלטה להגיב מייד ולתקוף מן האוויר את בסיס שיגורו של המל"ט בתדמור הרחוקה.

תקיפה נרחבת כזו של מטרות אויב הוכיחה את העליונות המוחצת שיש לישראל ולחיל האוויר בזירה, אך האם לאחר שהמל"ט האיראני יורט והושמד, היה צורך להגיב בעוצמה גדולה במיוחד? אני תוהה באשר להחלטות הדרג המדיני – מי הוא זה שפירש אצלנו את חדירת המל"ט כהחלטה איראנית לפתוח בעימות צבאי ישיר וגלוי עם ישראל? מדוע בחרנו להפוך תקרית טקטית מקומית לפתיחת מלחמה?

אין לי ספק כי בלוח הזמנים של שבת לפנות בוקר, לא הייתה זו החלטה של הקבינט. אני מניח שההחלטה התקבלה במהלך שיחה חפוזה, בין הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה. שיחה שהתקיימה בטרם נחשפה התמונה המלאה של מה שקרה בצפון, וללא שהות ויכולת לקיים דיון וניתוח מעמיקים של המצב החדש שנוצר והשלכותיו. ראוי שהחלטה לפתוח במלחמה תתקבל בישראל רק בעקבות ניתוח ודיון יסודיים, על בסיס תמונת מודיעין אמינה ושלמה ובעקבות הערכה צבאית ומדינית עם כל הגורמים הנוגעים בדבר. החיפזון במקרים שכאלה הוא מן השטן.

אל לנו לשכוח כי לפני שתים עשרה שנים נקלעה ישראל בדרך דומה למלחמת לבנון השנייה. ועדת וינוגרד, ועדת החקירה הממלכתית שקמה בנושא, פרסמה בזמנה את המלצותיה, אך ככל הנראה לא הפקנו שום לקחים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. אבל אין לנו ברירה. נחישות וביטחון עצמי הם הדרך היחידה. זה הרי לא תלוי רק בנו. אסור לנתפורר ולהתיאש. אין סיבה.

  2. אין רגיעה והממשלים המתלהמים מכל הכיוונים רק יגדילו הפיצוץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך