הסתערות על הגדר

הגיגים בעקבות הספר "הכריש"
תמונה של גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

לא מכבר סיימתי לקרוא את ספרו של מישקה בן-דוד, "הכריש". רומן בדיוני, שמתאר שרשרת התפתחויות דרמטיות באזורנו – כוחות החמאס פורצים דרך המנהרות ליישובים באזור הרצועה, ואליהם מצטרפים כוחות החיזבאללה בירי טילים ובפלישה רגלית. תגובה ישראלית סוחפת את המזרח התיכון למלחמה כוללת שבעקבותיה מגיעה מדינת ישראל אל סף כיליון פיזי. במאמר זה ברצוני להתייחס לשני נושאים השזורים בעלילה, אשר עשויה להיות להם משמעות אקטואלית.

הסיפור מתחיל בהסכם ישראלי-פלסטיני, אך על סף חתימתו, פותח החמאס ביוזמה התקפית ברצועת עזה שנועדה להכשיל את ההסכם, מתוך תפישה שמדובר בעצם בכניעה פלסטינית שצריך לסכלה. ובמציאות של חיינו – לכשיגיעו ביום מן הימים הישראלים והפלסטינים לחתימת הסכם, אני משוכנע ששני הצדדים יהיו מאושרים. אין ספק כי תהיה זו פשרה כואבת, אך מנהיגי שני הצדדים יִראו בו את הרע במיעוטו. ברור לי כי יימצאו אז בשני הצדדים גורמים קיצוניים, אשר ינסו לחבל בהסכם.

התנגדות מסוג זה חווינו כבר בעבר: בעת מימוש שלבי ההסכם עם מצרים, משנולד הצורך לפנות את כל סיני. כך גם בעת ההתנתקות הישראלית מרצועת עזה. התמודדות עם מצב שכזה היא בדיוק תפקידו של המנהיג. קשה לדעת כיצד היה מסתיים תהליך אוסלו והקשר עם מנהיג אש"ף, יאסר ערפאת. אולם אפשר לקבוע בוודאות כי בשלושה כדורים השיג יגאל עמיר את מטרתו. עם רצח רבין נדם תהליך השלום. בצד הפלסטיני היה יאסר ערפאת המנהיג היחיד שמעמדו אִפשר לו לקבל החלטות עבור כל חלקי הפזורה הפלסטינית. מאז מותו הפלסטינים מפוצלים, ומחמוד עבאס מתמרן בידיעה ברורה שאיננו מוסמך לקבל החלטה לאומית.

המבחן של ההנהגות, הישראלית והפלסטינית, יהיה ביכולת העמידה העיקשת שלהן על הדרך להשגת הסכם ואי-כניעה ללחץ הקיצוניים, אפילו תוך הפעלת כוח.

הנושא השני בספר שעליו אני רוצה להתעכב הינו מבצע גדול של החמאס ברצועת עזה, הפותח את העלילה. מדובר בפריצה מתוך מנהרה והשתלטות על יישוב יהודי סמוך לגבול, כאשר במקביל מתרחשת הסתערות של אלפי תושבים ברצועת עזה על הגדר המפרידה בינינו לבינם. הגדר נרמסת והעזתים שועטים צפונה לעבר אשקלון ואשדוד. אין כוח בישראל שעוצר בעדם וכך נפתחת המלחמה שאליה מצטרפות, בזו אחר זו, כל מדינות ערב.

אינני מתכוון להעריך את סבירותה של יוזמה כזאת מצד החמאס. אני חושש יותר, ואף רואה זאת כאפשרות סבירה, ממשבר קיצוני בשל התנאים השוררים כיום בתוך הרצועה: מחסור במי שתייה, שיעור אדיר של מובטלים, ובעקבות הקיצוץ האמריקני בתקציב אונר"א גם משבר תברואתי חמור. תנאים אלו עלולים ליצור משבר שיניע אלפי עזתים להסתער על הגדר המפרידה בינינו לבינם, מתוך תקווה להשתחרר מההסגר.

כמו שמתאר בן-דוד בספרו, אני רואה בדמיוני את חיילי צה"ל עומדים חסרי אונים, ואינם מסוגלים לחסום את המסתערים, אפילו יפתחו עליהם באש. אינני מסוגל לנבא כיצד תסתיים התפתחות דרמטית שכזו, אם אומנם נהיה עדים לה. אולם אם אכן נגיע לכך, ייווצר באזורנו מצב חדש לחלוטין שאיננו ערוכים לו, כזה שעלול לקעקע את עיקרי מדיניות הביטחון שלנו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. רצועת עזה היא חבית חומר נפץ שיכולה להתפוצץ. ראשי החמאס הם דתיים קיצוניים. לא אכפת להם ש-100,000 מהמסכנים שנשלטים על ידם ייהרגו על הגדר. לפי אמונתם זאת היא מצוות אללה. לפי הניסיון יש להם הרבה מתנדבים שמוכנים למות כדי להרוג יהודים.

 1. הספר קשה לעיכול,הכותב "גאון"בתאורים האפשריים,מכיר ותיחקר כל מה שכתב,
  איני יודע אם אפשר לתאר מצב העלול להיתרחש בצורה אחרת,
  חבל שמנהיגנו לא קוראים את התרחישים העלולים להיווצר,לא יכולתי נפשית להמשיך לקרוא,ניכנסתי לחרדות.

 2. אין מצב שישראל תגיע לסף כיליון.
  אין מצב שהמונים יפרצו את הגדר וישעטו לעבר אשקלון.
  למרות שהכניסו את אזריה לכלא אין מצב שחיילי צה"ל יעמדו חסרי אונים.
  לא ברור מה קורה לאנשי המודיעין שעם יציאתם לגמלאות הופכים לדפיטיסטים. האלוף גזית – האם יתכן שאינך מעודכן?
  מהספר של מישקה בן דוד נלמד חכמה ועתידנות?

 3. אם עוד משלבים מטענים וטילים וירי זה רק יחמיר המצב
  ראינו טעימה בימים האחרונים

 4. הנהגת ישראל צרכה לקרוא את הספר הכריש ולתכנן אסטרטגיה שתמנע את המצב המתואר שם.
  עזה במצב מאוד לא יציב ועלינו לטפל בנושא במהרה.
  ספר מומלץ לכל אחד שלא מבין כמה המצב של ישראל כיום מורכב ושבלי אסטרטגיה של חתירה לשלום עם הפלסטינים מדינת ישראל לא תשרוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות