האם תיתכן מלחמת מנע של ישראל בחזית הצפון?

על ישראל להיערך מחדש לאור ההתפתחויות בגבול הצפוני
תמונה של אפרים כהנא
ד"ר אפרים כהנא

ישראל כבר נקטה כמה פעמים בעבר מלחמות מנע, ביניהן ניתן למנות את מבצע קדש, את מלחמת ששת הימים, ואת מבצע ליטני.

ככלל, מדינת ישראל מעדיפה תמיד לא להיתפס כגורם היוזם את המלחמה, אלא להיכנס תחת הקטגוריה שלפיה היא נאלצה לצאת ל״מלחמת אין ברירה״.

על פי גישה זו, רק לאחר איום ממשי, או הצטברות של התגרויות המערערות את הביטחון הקיומי, יובילו קברניטי המדינה מהלכים התקפיים, שמטרתם לגרום בסופו של דבר לרגיעה המושתתת על יצירת הרתעה אפקטיבית, ואם זה מתאפשר, גם השגה של ״קלפי מיקוח״, שיוכלו לשמש במשא ומתן בעתיד.

כך למשל, מבצע סיני נועד בין היתר להיות מלחמת מנע, כנגד ההתעצמות המאסיבית של מצרים בעקבות עסקת הנשק הצ'כית.

מבחינה זו, מדיניות המב"ם (המערכה שבין המלחמות) שנועדה למנוע הגעת נשק שובר שוויון, יכולה גם היא להיחשב כמלחמת מנע.

אי-נקיטת יוזמות בתחום הצבאי בזמן אמיתי, עשויה אולי לשמור על השקט והרגיעה בטווח המיידי, אך עלולה לעלות במחיר כבד, אם מישהו מאויביה של ישראל יפתח, בטווח כל שהוא בעתיד, במהלכים צבאיים שיושתתו על התעצמות שוברת איזון.

על מנת להחזיר את ״אופציית היוזמה״ לידיה, לא יכולה מדינת ישראל להתחייב למפרע, שהיא תימנע תמיד מנקיטת צעדים צבאיים משמעותיים כמהלך מנע.

על בסיס ההתפתחויות העדכניות והצפויות בסוריה, נראה שמדינת ישראל בוחנת מחדש את פוטנציאל הנפיצות בגבול הצפוני, תוך כוונה החלטית להחזיר את היוזמה לידיה, ולא להסס בהקשר הצפוי מהתבססות איראנית סמוך לגבול הצפוני.

ההתפתחויות השליליות בגבול הצפון מבחינתה של מדינת ישראל, הן מיגור דאעש, סיום מלחמת האזרחים, והתאוששותו של משטר אסד. המצב החדש בסמוך לרמת הגולן, יצר ואקום המתמלא בכוחות אחרים. את הכוחות הסוריים ואת דעאש, מחליפים כוחות איראניים המוכוונים ליצור ציר מאיראן, דרך סוריה בואכה לבנון.

במצב דברים זה חייבים מקבלי ההחלטות המופקדים על הביטחון הלאומי להביא בחשבון שעדיף, כנראה, לנקוט כבר היום מהלכים צבאיים כאקט של מנע וזאת טרם יתאושש הצבא הסורי ממלחמת האזרחים, וטרם "יתנחלו" באזור כוחות איראניים משמעותיים.

אם יוחמץ חלון ההזדמנויות, תמצא מדינת ישראל את עצמה מול כוחות איראניים שערוכים עם כוחות חיזבאללה בעמדת זינוק אל מול רמת הגולן וצפון המדינה.

כפי שהמציאות נראית כיום, מקבלי ההחלטות בישראל מבינים זאת היטב, וישנם גם סימנים לא מעטים המעידים על כך שיש היערכות לפעילות צבאית מניעתית, כפי שמתבקש מהמצב שנוצר.

אחד מהסימנים המעידים על התפתחות בתחום זה, הוא הפינוי העכשווי של שדות המוקשים ברמת הגולן. מחד גיסא נועדו שדות המוקשים להוות מכשול לחדירה זרה לתחומנו, אך מאידך גיסא, הם גם מאותתים שלא מתאפשרת העברת גייסות בכיוון לצד הסורי.

פינוי המוקשים בעת הזו נועד, לפיכך, לאפשר מעבר כוחות שריון ישראליים לתחומה של סוריה, לסכל את האפשרות של התבססות איראנית, אך גם אולי לחבור לדרוזים ואולי גם לכורדים שבצד הסורי, ובאמצעות כך ליצור מעבר לגבול הצפוני פוטנציאל של חגורת כוחות ידידותיים ונוחים יותר לישראל, על פני כוחות סוריים ואיראניים הנתמכים על ידי חיזבאללה.

באופן פרדוקסלי, מה שמעכב דווקא את האפשרות לפעילות צבאית יזומה בצפון, הינה הטענה שפעולה שכזו עשויה גם לשרת צרכים פוליטיים פנימיים, שכן היא תסיט את הזרקורים מהחקירות המשטרתיות לעבר נושאים של ביטחון בין-לאומי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

22 תגובות

 1. תודה על מאמר קצר וקולע. למעשה כבר כיום ומזה שנים אחדות מתנהלת מלחמה בעצימות נמוכה נגד איראן. החל מפעולות כאלה ואחרות נגד פרויקט הגרעין ועד יותר ממאה סיכולים אוויריים אגרסיביים שבוצעו ללא תגובה נגדית בשל חשש הסורים-איראנים-חיזבאללה מתגובה ישראלית חריפה.
  ברשותך עוד הערה – השתמשת במונח "נשק שובר שוויון". משתמשים במונח מוטעה זה עיתונאים רבים. אין שוויון בשום מובן בין ישראל והנ"לים. מקסימום אפשר לכתוב "נשק מצמצם פער" – לא יותר מזה.

 2. המאמר הבהיר והממוקד של פרופ׳ אפרים כהנא, ממחיש בצורה לוגית את הסבירות הגבוה לכך שישראל עשוייה לפתוח במלחמת מנע
  וכפי שכבר נאמר, ״הרוצה שלום יגון למלחמה״.

 3. הכותב מצייר תסריט מרתיע ומלא סיכונים, כרגיל אנו הולכים על חבל דק…

 4. להבנתי , יש פעילות אסטרטגית של חיסול בתי חרושת לטילים בשטח סוריה . אני לא רואה פעילות קרקעית משמעותית . הכורדים רחוקים מדי והדרוזים לא בדיוק "ידידי ישראל " . להערכתי פעילות חיל האויר תמשך ללא סיכון של חיילים , גם אם כוחות המהפיכה יפרסו בסוריה – הפגיעה בהם תהיה "מרחוק".

 5. ציינת שמלחמת ששת הימים היתה יזומה עי ישראל , ולא כך היא
  על פי החוקים הבין לאומיים, המהלכים של מצרים שכללו סגירת המיצרים, הוצאת כוחות האו"מ מסיני וריכוז כוחות צבא לאורך הגבול, מהווים אקט מלחמתי לכול דבר ולכן אף שישראל ירתה את הכדור הראשון- זו מלחמת הגנה.
  ברור עוד יותר המצב בגבול עם ירדן שהיא זו שפתחה בירי ארטילרי והתקפות אוויר ביוזמתה (חרף סיכום מוקדם עם המלך חוסיין שימנע מכול מהלך צבאי, אלא שלא יכול היה להתאפק נוכח שידורי הניצחון המצריים..) ולכן כיבוש הגדה הוא תוצאה של מלחמת הגנה לכול עניין ודבר

 6. קראתי בעיון את המאמר של פרופ׳ כהנא, ואף שהרבה יותר נוח ונעים היה להאמין שהסטטוס קוו בצפון ובדרום יישאר, נראה כי דווקא האפשרות של מלחמת מנע ביוזמת מדינת ישראל, נראית כיום הסבירה ביותר.

 7. יחסי עוינות בין מדינות, הינם תמיד ״קרקע פורייה״ לאפשרות לפריצת מלחמה.
  התהליך שמוביל למלחמה הינו מורכב, וקיימים תרחישים רבים לכך; זה יכול להיות בעקבות שרשרת של מעשי איבה, וזה יכול להיות גם בשל כך שצד אחד רוצה לנצל לטובתו את יתרון ההפתעה.
  המאמר של פרופ׳ כהנא, מסביר היטב, מהו התרחיש הריאלי העלול לקרות כבר בזמן הקרוב.

 8. ההתריעה על פיצוץ קרוב אפדרי דוקא בעזה בדרום. ודוקא שם לא בטוח שמלחמת מנע תעזור.

 9. אני מקבל ממש את הניתוח הרציני כאן וחושב שסביר דאכן זה יקרה

 10. ניתוח קצר אך מקיף.
  אני מקווה שלא נתפתה שוב להאמין ש"מעבר לגבול הצפוני פוטנציאל של חגורת כוחות ידידותיים ונוחים יותר לישראל," אם נהייה שותפים ליצירתם ,זה יגמר בעוד קליטה של משתפי"ם סורים בתחומי ישראל.
  רק ריבונות מלאה כמו ברמת הגולן שווה משהוא.
  מיזעור כוחות שמעבר לגבול המאיימים עלינו באופן בר קיימא, רק בפגיעה מתוך ישראל.

 11. מאמר מעניין מאד השופך אור על מצבנו ומסביר אותו באופן לוגי ומתומצת.

 12. אם זה יהיה משהו מסיבי גם החזית השניה תצטרף ואפילו יהודה ושומרון. כולם לא יחמיצו להצטרף לחגיגה.

 13. אומר שבקיץ זה יקרה. למה צריך לדבר על זה. העברת מסרים לצד השני? להרתיע? או סתם חוסר אחריות?

 14. לבנון, עזה, אירן, הרשות הפלסטינית. אם יבוא, יבוא מכמה צדדים ולא רק מכיוון אחד.

 15. כמוצא שגוי מהצרות אליהן נקלעת הממשלה בשל יכולתה הנמוכה לנהל את העניינים הכל כך מורכבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

הקרב על הדמוקרטיה

כיצד נתנגד למהלכים האנטי-דמוקרטיים שמתגבשים בישראל