שם העניין בשמי סוריה: המשכיות

התקיפה בסוריה – לא עוד תקיפה מני רבות קודמות
תמונה של דודי ירון
דודי ירון

איש לא היה מרים גבה אם היה מתחוור לנו שארצות הברית היא היא שביצעה בליל רביעי-חמישי את תקיפת מתקן הפיתוח הסורי ב"מסאייף". באתר המותקף נכחו ככל הנראה גם מומחים צבאיים מצפון קוריאה, ובכך היתה ארה"ב מעבירה מסר גם לפיונגיאנג, אם כי מסר עקיף, קהה ובעל סיכויי נפיצות או תגובה אפסיים.

מאחר שבתוך עמנו אנו חיים, אזי מרבית הציבור בארץ כבר מזהה היטב את השתיקה המאולצת בירושלים לאחר תקיפות מסוג זה, שתיקה שהנשאלים על אודותיה מקפידים להשיב בחיוך סתום, כאילו רצו לומר: כן אני יודע אבל אני מנוע מלדבר. אחר כך מן הסתם מפציעים המומחים, שלא מאשרים את זהות המבצעים אך בה בעת מנדבים פרטים רבים על מהותו ותכולתו של היעד שהותקף. אז לאחר ש"הבנו" גם הפעם שאת התקיפה ביצע חיל האוויר הישראלי, מן הראוי לבחון כמה נסיבות ועובדות שבכל זאת מייחדים את התקיפה הזאת ומבדילים אותה מרבות אחרות שקדמו לה.

ראשית, להוציא את תקיפת הכור הגרעיני והשמדתו בדיוק לפני עשר שנים, כמעט כל התקיפות כוונו נגד מצבורי או מחסני אמל"ח, אם מקומי אם מיובא מאיראן, אמל"ח שהיה אמור לעשות את דרכו ללבנון ולהגיע לידי חזבאללה. הפעם הותקפה מטרת תשתית סורית, מתקן המשתייך לגוף המכונה בארץ 'רפא"ל הסורי'. על פי הדיווחים, במתקן זה שהו מומחים איראניים (נוסף לצפון קוריאנים או לצדם?) ועיקר הפעילות בו קשורה לחומרי לחימה כימיים וביולוגיים. לאחרונה הורחב המתקן ומפותחות בו רקטות וטילים – ציטוט: "בעלי דיוק גבוה". לא מעט מידע פורסם בחודש האחרון על אותו מאמץ איראני להקים בסוריה תשתיות שיסייעו לחמש את חזבאללה בנשק רקטי וטילי מתקדם.

נוסף לכך, אותו שילוב משולש – איראן, דרך עיראק לסוריה, וממנה לחזבאללה בלבנון – יצר לאחרונה רצף טריטוריאלי שיעי מעיק ומטריד, שאף גרם לראש הממשלה נתניהו למהר למוסקבה. הקמת תשתיות איראניות לייצור חימוש על אדמת סוריה מעידה גם היא על כך שלא באורחים לרגע המדובר, ומכאן חשיבותה של התקיפה האחרונה, שמטרתה להצהיר שבשכונה שלנו ישראל לא תסכים לנוכחות איראנית צבאית קבועה בסוריה, לא כל שכן כזאת הנתמכת בתשתיות ומיועדת לחזק ולחמש גם את חזבאללה.

לבסוף, סביר מאוד להניח שטרם התקיפה או במהלכה בוצע איזה שהוא תיאום כללי או ספציפי עם מפקדי הכוח הרוסי בסוריה. בדיוק לשם כך נועד קו הטלפון המבצעי הישיר בין הבור בתל אביב לזה הרוסי שבאזור לטקיה, עובדה בעלת חשיבות ראשונה במעלה, אם כי ניתן כיום להביא חימוש אווירי למטרות בסוריה גם מבלי לחדור למרחב האווירי הסורי. עצם העובדה שהמטרה שהותקפה שוכנת רק כ-80 ק"מ מהבסיס הרוסי העיקרי, שבו מצויים גם טילי הנ"מ הרוסיים ארוכי הטווח – אמורה באותה הזדמנות להעמיד את הנשיא אסד על מקומו. לשון אחר: הישגיך האחרונים במלחמת האזרחים לא עושים עלינו רושם רב ולא הופכים אותך כבעבר לריבון בסוריה כולה. יתרה מכך, על אף המטרייה הרוסית, לא נסכים ואנו נחושים לפעול למניעת שהות קבע איראנית במרחב שמול רמת הגולן, ובכלל זה לא נסכים להקמת תשתיות איראניות לייצור אמל"ח על אדמת סוריה.

כל אלו מבדילים את התקיפה שבוצעה בליל רביעי-חמישי מאלו שקדמו לה, ומעל לכול התקיפה נועדה להבהיר, בעיקר לנשיא אסד, שהשיפור היחסי שחל במצבו, הנוכחות הרוסית ואף הנוכחות של המעצמה האזורית איראן על אדמתו – לא ירתיעו את מקבלי ההחלטות בירושלים, ועל כן רצף התקיפות נמשך ויימשך גם להבא, הכול לפי העניין והנחיצות כמובן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

26 תגובות

 1. ניתוח מעניין של הארוע שהיה. הבעייה שנראת לי ״בעייתית״ עד כמה ישראל תתערב בנוכחות אירנית שהיא לא ״טילים מדויקים ״ לטווחים ארוכים . חיילים , חימוש כבד , שכן כאן השיקול האם לפתוח חזית לחימה ? לדוגמא לחיזבאלה שהגיעו עד גדר הגבול בצפון ויתרנו .

  1. אורי, הולכים פה על הקצה כלומר מגיבים, מפגינים כח ונחישות אך מאוד נזהרים שלא יגלוש לעימות מלא, משום שמדובר באותם שחקנים ואינטרסים שיש מולנו בצפון ובאיום של 100 אלף רקטות וטילים. לכן לדעתי לא ילכו על עימות מלא בנושא ללא ארה"ב, ואלו דווקא מראים סימנים של התקפלות באזור. לסיכום…מסובך

 2. תגובה אחת מרבות שעל פניו נראית כרצף שגם אם מסבות נזק , לא באמת ישנו את התוצאה הסופית והיא עימות בין הכוחות הנבנים מצפון וישראל . זה רק עניין של זמן והשאלה היא מה רוחב העימות ומי ישתתפו בו (מצידנו זו תהיה גם האוכלוסיה האזרחית שהיא אחת מהמטרות)

  1. ארנון, למעשה המדובר בהארכת החזית הצפונית גם מזרחה, שכן המדובר באותם שחקנים ואינטרסים והאמל"ח במזרח לא משנה תמונה כשאנו כבר ממילא ניצבים מול איום של כ 100 אלף רקטות וטילים

 3. תודה לדודי ירון על המאמר. להערכתי ניתן להרחיבו בנקודות הבאות:
  -ישראל היא ריבון בנושא התגובות באזור (אין להשוות את התנהגותה להתנהגות ארה"ב).
  -קיים קשר/ציר של ישראל-ירדן-מצרים-ארה"ב, כשישראל היא הדומיננטית.
  -בעיות פנימיות בישראל ("מצעד חשדות" נגד ראש הממשלה, משפחתו ויועציו) אינם מהווים מקבלה בקבלת ההחלטות.
  -תזכורת לכוחות פנאטיים בעולם המוסלמי ובהם תושבי ישראל והארצות הסמוכות (כמו תורכיה). ישויות אלו מספרות לעצמן סיפורים (כמו בנושא הר הבית) ומחליטים לא לראות מידע שלא נוח להם, ולייחס לעצמם מניעים נעלים. התקיפות הלא מוסברות, ענן העשן סביבן, והגמגום על היקפן מציג את התסכול והפרוד בעולם המוסלמי.
  -אזור סוריה-עיראק שיש המגדירים אותו כמלחמת העולם השלישית (בהתייחסות למגוון ה"שחקנים"/הכוחות המעורבים ולבריחת האוכלוסין) מהווה פיילוט לבדיקת אמל"ח והקורא עשוי לשאול את עצמו האם יש אתגר מבחינה טקטית ואסטרטגית לבחון בפועל "כלי משחית" חדשים?

  1. מסכים עם רוב דבריך עמוס, אך אלו המגדירים את הנעשה בעיראק וסוריה כאפילו תחילתה של מלחמת עולם שלישית, הרחיקו לכת. לגבי ניצול העימות לבחינת אמל"ח חדש, את זה עושים הרוסים בסוריה. אצלנו למיטב ידיעתי/זכרוני, נהוג
   דווקא שלא לעשות זאת על מנת לשמר את גורם ההפתעה והתוצאות שישיג אמל"ח חדש, ליום מבחן אמיתי, כלומר בעימות כולל. כך נעשה בזמנו על פי מקורות זרים עם מזל"טי תקיפה בבקעה ב82

 4. Alon Lahav דודי, האם זו לא הייתה יכולה להיות תקיפה מהים?
  מה בדיוק האינדיקטור שהמתקן הותקף מהאויר?

  1. אלון בהחלט יתכן, ואין שום אינדיקציה שאכן בוצע מהאוויר למעט אי אלו תמונות דיי סתומות ועדויות על פעילות אווירית צפונית מערבית ללבנון. אגב, ורק מזכיר שלטק"א הרוסי שם (S-400) יכולת ירוט גם כנגד טילי שיוט

 5. איך שלא נסתכל על זהות "התוקף". הייתי שמח דווקא אם ארה"ב היא המבצעת שכן את נחישותנו כבר הראנו אבל אנו זקוקים יותר שארה"ב תפגין קצת עוצמה ותחזיר קצת מכוח ההרתעה באיזור.

  1. אכן כך, אך נדמה שהנשיא המתלהם, האגרסיבי כביכול, הולך דווקא בדרכו של אובמה ומצמצם ככל האפשר מעורבות אמריקאית מעבר לים, מדיניות של כינוס נכסים

 6. היא תהיה חברה בקואליציה שתכלול את אירן, לבנון החיזבאלית ורוסיה, ועוד כמה הפתעות. זה יעלה לנו ביוקר. ההתנשאות שלנו.

  1. ממה אתה כל כך נבהל? מהסורים?
   הם כבר ניסו הכל ועם קואליציות הרבה יותר חזקות ממה שאתה משרטט – ונכשלו.
   והרוסים? – מה הם שכחו מי הפיל מאות מיגים? מי הפיל טייסים רוסיים? מי השמיד עשרות סוללות טק"א ביום אחד?
   לידיעתך – מר פוטין העביר החלטה בממסד הביטחוני הרוסי שיותר לא נלחמים בישראל – אני מצטט מדברי יעקב קדמי בעניין זה.
   אתה לא יודע שיש שת"פ הדוק בין רוסיה וישראל בסוריה? – קרא את מה שכותב רונן ברגמן בעניין זה היום בידיעות אחרונות.
   אתה לא יודע שישראל הפציצה לפחות 100 גיחות בסוריה בשנתיים האחרונות – מדברי האלוף אשל בטקס חילופי מפקדי חיל האוויר.
   עוד – את ההפתעות ישראל מכינה.
   וגם – ישראל לא מתנשאת. להפך – ישראל מתקטנת.
   שנה טובה.

  2. אבנר, סוריה לא תחזור לעולם למה שהייתה וגם אז לא הייתה בדיוק מעצמה גם לא בקנה מידה מקומי. גם לכשיפסקו הקרבות בסוריה יתקיימו אז כמה ישויות או אוטונומיות (כורדית, עלווית, של מורדים כאלה או אחרים וכד')

  1. ימ', בוצעו כבר כ 100 תקיפות בסוריה (על פי דיברי מח"א היוצא) ולאחר כל תקיפה כולל במקומות הכי מרכזיים שיש כגון שדה התעופה בדמשק, הודיעו הסורים כי ינקמו. זה ריטואל קבוע שמתאים גם לכותרת המאמר: המשכיות. אגב, מבחינתם אכן כבר הגיבו פעם אחת בעבר כששיגרו את טיל הנ"מ SA5 שיורט ע"י החץ

 7. אני חושב שהעקרון שלך צודק אבל לא האמנתי שזה יקרה והנה כעת הפצצות על האירנים בסוריה

 8. מה חושבים אצלנו? שזה יעבור ללא שום תגובה? שזה יביא שלום? שזה יעביר את ההתעניינות אצלנו מחקירות החמגשיות? …?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן