מלחמת המגנומטרים

פשרות במאבק בטרור פירושן כניעה
תמונה של אלטמן
ד"ר דוד אלטמן

העולם טרם למד להפיק לקחים מאירועי עבר המשליכים על העתיד, וכיצד להימנע מלחזור על טעויות שהביאו לגדולות שבהתרחשויות הפוליטיות ברחבי תבל. חרף המתח באוויר שליווה את ארצות אירופה, בעיקר בבלקן ב-1914, לא הצליח העולם למנוע את מלחמת העולם הראשונה, ופרוץ המלחמה התקבל בהפתעה מוחלטת. יתרה מזאת, תוצאותיה הרות האסון ומספר הקורבנות האדיר שהיה כרוך בה אמנם זעזע את העולם, אבל בשום פנים ואופן לא מנע את אירועי מלחמת העולם השנייה.

גם היהודים באירופה לא קראו נכון את הרמזים שפוזרו על ידי הנאצים ועוזריהם ערב פרוץ המלחמה, ולא היו ערוכים להגיב או להתגונן, ולהציל עד כמה שניתן את הקורבנות שכלפיהם תוכנן הפתרון הסופי על ידי המנגנון הנאצי. שואת העם היהודי הנוראה במלחמת העולם השנייה, הטביעה חותם היסטורי על חיינו כאומה וגם על העולם כולו.

הקמת מדינת ישראל, הכרת העולם במדינת ישראל, ואפילו הניסיון להגיע להסכם הידברות עם הרשות הפלסטינית באשר למערכת יחסים נורמלית שתאפשר חיים אלה לצידם של אלה – לא הביאו ללימוד לקחי העבר, וליישום הלקחים האלה לעתיד לבוא.

אבל מעבר לכול – יש להיות מודעים לכך שהאסלאם הרדיקלי, בתמיכת מדינות אסלאם נכבדות ברחבי העולם, מעוניין במלחמה דתית ובכיבוש דתי, ומנסה להשתלט על המנהיגות העולמית באזורים גדלים והולכים ברחבי העולם. המתיחויות בין האסלאם לבין תושבי דרום מזרח אסיה הולכות ומתרחבות. אפילו סין חשה את ההתעוררות האסלאמית. התבטאויות של מדינה כמו מלזיה בעד הקצנה דתית ותהליכי הקצנה באינדונזיה הסובלנית, משנים את אופיין ומשפיעים יותר ויותר על העולם כולו. מי שרואה עצמו כמנהיג העתיד של העולם המוסלמי, טאיפ ארדואן, מוביל תהליך הקצנה מסוכן ברחבי העולם ובמזה"ת ומעודד את זרם הפליטים המוסלמים אל תוך מדינות אירופה, מבלי שהעולם המערבי מגלה ערנות מספקת לסכנות הכרוכות בכך בכל תחום אפשרי.

הניסיון המר של העולם בעשורים האחרונים הוכיח כי העולם אינו לומד ואינו מסיק את המסקנות הנכונות – לא מההקצנה הדתית, ולא מהאיום השיעי ותומכיו מקרב מדינות וארגוני טרור ברחבי העולם. העולם המערבי השבע משתדל להקיף עצמו באמצעי מיגון אלה ואחרים, ואינו עושה דבר כדי להתמודד עם הסכנות המוחשיות המאיימות עליו ושאינן פוחתות ולו גם לרגע אחד.

בגל ההתקוממויות באביב הערבי נפל משטרו של קדאפי בלוב, השער לאירופה דרך האי למפדוזה נפתח, תוך שהוא מאפשר לאלפי פליטים לנוע בכל יום בדרכים לא דרכים ולמלא את ארצות אירופה, דרך חבל המגרב. גם האביב הערבי האחר, שבחלקו היה ביוזמתה של טורקיה שעודדה את מלחמת האזרחים הסורית, הציף בגלי פליטים את אירופה מצפונה, דרך טורקיה ואיי יוון. גלי ההגירה המוסלמיים האלה לא הפסיקו לרגע אחד מאז פרוץ האביב הערבי שזכה לעידוד מנשיאה הקודם של ארה"ב, ומתמיכתה הבלתי מתפשרת של טורקיה, את התוצאות אנו חווים כיום יותר ויותר, כאשר גבולותיהן של מדינות רבות הופכים לאזורי מלחמה, ואזורים שונים מוכי טרור ומתבצעים בהם פשעים נגד האנושות.

יותר מכול ברור כי העולם לא הפנים את הסכנה הנוראה הבאה מארצות אלה: בראשית שנות ה-70 החלו ארגוני טרור פלסטינים בחטיפת מטוסים, ובפגיעה בנמלי תעופה ברחבי העולם. טרור זה, שכונה הטרור האווירי, שינה את מפות העולם. נמלי התעופה הפכו ליעדים מבוצרים, יותר ויותר מתקפות כוונו אליהם, רובן על ידי טרוריסטים אסלאמיים. בתגובה, מדינות רבות בעולם החלו למגן את נמלי התעופה, להתקין מכשירים מגלי פצצות ונשק בכניסות לנמלי התעופה, לחמש את השומרים בהם, ולהציב את מאות מיליוני הנוסעים ברחבי העולם במעמד של בני ערובה החשופים לתורים ארוכים, להשפלה אישית ולהסרת נעליים וחגורות. במקום להילחם במחבלים ובעוזריהם, מתרכז עיקר המאמץ במציאת אמצעים אשר ימנעו מהטרוריסטים להמשיך ולפגע, ולהנציח את המצב הבלתי נסבל של פגיעה המונית באזרחי העולם אשר מרכין ראש, ומקבל זאת כגזירת גורל ונכנע בלית ברירה.

לא הועילו התרעותיה של ישראל מפני הסכנה הטמונה בטרור. לדאבוננו, לישראל ניסיון רב בטרור הרחובות כבר למעלה מ-100 שנה, עוד משנות ה-20 של המאה הקודמת מידי ערביי ארץ ישראל. טרור זה, שפגע במרקם החיים של אזרחי מדינת ישראל, לא נראה מאיים בשלב הראשון על תושבי העולם, ורק לכשהתרחבה פעילותו לבירות אירופה ולמדינות נוספות בעולם – הבין לפתע העולם כי הטרור מכוון נגד כולם. ושוב, המלחמה בטרור היא בהתכנסות, בהתמגנות ובהעלמת עין בתקווה שהגל העכור אולי יחלוף והחיים ישובו לתיקונם.

המאבק על אל-אקצה איננו מאבק על קדושה, אלא מאבק על היכולת לגייס את הדת לטובת הטרור ולהפוך את מלחמת הטרור למלחמת דת, ובכך תינתן לגיטימציה לטרור, ואפשר יהיה לגייס את הלוחמים החדשים על בסיס אידיאולוגי ועל בסיס דתי.

הסרת המגנומטרים מאזורים נפיצים כמו הר הבית, מהווה לעג לאינטליגנציה האנושית, בתקווה שהעולם לא יבין כי סירוב לבדיקת כאלה הנושאים נשק במקומות ציבוריים שבהם מתבצעים פשעי טרור ורצח, אין בכך מאבק דתי, אלא ניסיון לבלום את המאבק בטרור ובמפגעים, וכל כניעה למאבק זה תביא בסופו של דבר להקצנה ולהחמרה בעתיד הקרוב והרחוק.

אין מקום לפשרה במקום שבו מדובר על אמצעי הגנה. ישנן מדינות האוסרות לעטות כיסויי ראש ופנים כמו חיג'אב, ואין זו מלחמה דתית אלא מלחמה סיזיפית להימנע מפיגועי טרור, וגם שם נעשים ניסיונות להפוך מאבקים אלה למאבקים דתיים. מלחמת המגנומטרים מעלה על נס את העובדה כי העולם כולו חייב להתאחד נגד הטרור, נגד הטרוריסטים ונגד התומכים בטרור זה, אם בצורה של מדינה וממשל, כמו איראן וטורקיה, ואם בארגונים טרוריסטיים ודתיים התומכים בפעילויות טרור אלה והופכים את הדת לכלי מלחמה וניגוח במאבק על שלומו ועתידו של עולם המחר.

מי שמצדיק הסרת המגנומטרים בהר הבית, חייב להישאר נאמן לדרכו ולהציע הסרתם גם בשדות תעופה, וזאת כדי למנוע פגיעה בבני דת האסלאם. אין אפשרות לנהל מאבק בידיים קשורות בטרור שאינו מתפשר לעולם, ואין דרך לרצותו בפשרות כלשהן. כמו שאמר וינסטון צ'רצ'יל ערב מלחמת העולם השנייה לאחר שקודמו בראשות הממשלה, נווין צ'מברליין הפייסן, חתם על הסכם מינכן: "בריטניה יכלה לבחור בין החרפה לבין המלחמה. היא בחרה בחרפה, ותקבל מלחמה".

העולם של היום שברירי לא פחות משהיה ערב מלחמות העולם הקודמות הראשונה והשנייה. הקיצונים ואנשי הטרור מאוחדים ונתמכים על ידי בעלי אינטרסים. המאבק למען הטרור מלווה במאבק להשגת השפעה במנהיגות העולם, והמגנומטר הפך לסמל שבו משתמשים הקיצוניים נגד ניסיון לעצור את הלוחמים הטרוריסטים המסכנים את שלומה של האנושות.

במאבק בטרור אין פשרות. פשרה היא כניעה. כניעה היא פתח לאסונות נוספים ולטרור נוסף, ואת זאת אין העולם יכול להרשות לעצמו.

להלן רשימה אקראית, לא ממצה, של אירועי טרור אסלאמיים אוויריים שהיוו בסיס להיערכות התעופה העולמית:

תאריך ארגון הטרור חברת התעופה תוצאות
23.7.1968 החזית העממית לשחרור פלסטין אל-על בני הערובה הוחזקו במשך שבועות, עד שראש הממשלה דאז, לוי אשכול, שחרר מחבלים תמורתם
דצמבר 1968 החזית העממית לשחרור פלסטין אל-על תקיפות מטוסים באתונה, הובילו למותו של אדם אחד ולשני פצועים
פברואר 1969 החזית העממית לשחרור פלסטין אל-על תקיפת מטוס בציריך. טייס המשנה נהרג והקברניט נפצע
29.8.1969 החזית העממית לשחרור פלסטין TWA שני נוסעים ישראלים הוחזקו במשך 44 יום
21.2.1970 החזית העממית לשחרור פלסטין סוויסאייר פצצה שהוטמנה בשק דואר גרמה להתרסקות המטוס. 47 נספו
פברואר 1970 החזית העממית לשחרור פלסטין אוסטריאן איירליינס פיצוץ במטוס. המטוס הצליח לנחות
ספטמבר 1970 החזית העממית לשחרור פלסטין TWA, סוויסאייר, פאן אם. ניסיון לחטוף מטוס אל-על שניים מהמטוסים הוטסו לירדן, פונו מנוסעיהם ופוצצו. לאחר 3 ימים מטוס נוסף. האירוע הוביל למבצע נרחב של ירדן כנגד ארגוני הפלסטינים, מה שכונה "ספטמבר השחור"
פברואר 1972 החזית העממית לשחרור פלסטין מטוס אל-על מרומא לתל-אביב פיצוץ במטוס. המטוס הצליח לנחות בשלום
30.5.1972 החזית העממית והצבא האדום היפני טרמינל בלוד שלושה מחבלים יפנים פתחו באש מקלעים ורימונים בטרמינל לוד, ורצחו 24 איש
8.5.1972 ספטמבר השחור סבנה שחרור הנוסעים במבצע של סיירת מטכ"ל בנמל התעופה לוד
אוקטובר 1972 החזית העממית לופטהאנזה שחרור שלושת המחבלים מטבח מינכן שנשארו בחיים בתמורה לבני הערובה
יולי 1973 החזית העממית והצבא האדום היפני חברת התעופה היפנית, מעל הולנד החוטפים דרשו לשחרר את קוזו אוקומוטו, המחבל ששרד את הפיגוע בנמל התעופה לוד ב-72'. לבסוף שחררו את הנוסעים, פיצצו את המטוס ונעלמו בלוב
נובמבר 1973 ארגון הנוער הערבי הלאומני לשחרור פלסטין (עם אבו נידאל) KLM הנוסעים שוחררו בדובאי לאחר מו"מ
דצמבר 1973 ככל הנראה בעלי קשר לאש"ף פאן-אם ברומא, מטוס של לופטהאנזה התקפה בנמל התעופה ברומא. נרצחו 34 נוסעים. לאחר כמה עצירות ביניים שיחררו בכווית את בני הערובה, ונלקחו תחת אחריות אש"ף
ספטמבר 1974 אבו נידאל TWA פיצוץ המטוס. 88 נהרגו
26.6.1976 החזית העממית ובאדר מיינהוף אייר פראנס מבצע אנטבה
1977 החזית העממית לופטהאנזה המחבלים הטיסו את המטוס לסומליה, שם פשטו עליו לוחמי יחידת עילית גרמנית ושחררו את כל הנוסעים בשלום, הרגו את המחבלים למעט אחד שרק נפצע
ספטמבר 1983 אבו נידאל גולף אייר פיצוץ מטוס. 117 נהרגו
23.11.1985 אבו נידאל איג'יפט אייר המטוס נחטף למלטה. פעולת חילוץ לא מוצלחת של הצבא המצרי הותירה 58 מנוסעי המטוס הרוגים
5.9.1986 אבו נידאל פאן אם חטיפת המטוס בקראצ'י. בסיום האירוע היו 20 הרוגים

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. תודה והערכה רבה על מאמר מצוין. למעשה כבר כיום העולם נמצא בתוך מלחמת עולם שמשמעותה האסלאם נגד כולם. פעילותו של הנשיא אובמה הייתה קטליזטור אדיר למלחמה זו. ייקח זמן רב לתקן את נזקיו של משטר אובמה. יהיה גם הרבה יותר קשה להביס את האסלאם הרדיקלי מאשר את הנאציזם או את הקומוניזם. לדאבון לב אנו נמצאים רק בתחילתה של מלחמת עולם זו. מיום ליום פעולות הטרור מתרבות ונעשות יותר אכזריות ומסיביות. יש סימנים שהמערב מתעורר. אבל גם לכך דרוש זמן.

 2. אני לא מומחה אבל למיטב ידיעתי מי שהפיל את קדאפי היה המערב. המערב גם הפיל את סדם חוסיין והתוצאות ידועות – ועוד לפני שסופרים כ 600 אלף אזרחים שנהרגו במלחמת המפרץ השנייה. בכלל, נראה שלמערב יש רצון להתערב יותר מידי איפה שלא בטוח שצריך והתוצאות הן לא תמיד לפי המצופה. מדינת ישראל הקטנטנה – כפי שאנחנו אוהבים להגיד על עצמנו – לא צריכה לדאוג לטרור בעולם. אם האינטרס הישראלי היה להסיר את המגנומטרים, אז טוב שכך עשו.

 3. המגנומרים אם לא היה לו מידע שזה חיוני? אתה יודע מה הוא מדבר עם טראמך ואנשיו? ופוטין? ונשיא מצריםוהרשימה ארוכה. מה אתה ואני יודעים על כל הדברים הבאמת חשובים? העם בחר ראש ממשלה. תנו לו לעבוד.

 4. במלחמת העולם השנייה גם הטובים הפציצו ערים שלמות בגרמניה. כנגד הרעים צריך להפעיל כח אחרת אי אפשר לנצח

 5. אין דרך נכונה אחרת,
  ולא צריך מכלה שתמיד חושבים הפוך
  או בעצם לא חושבים

 6. חשוב לבדוק חלופות.
  במיקרה הזה שקלו עלות מול תועלת.
  המקום נפיץ,צריך להיתחשב בירדן, סעודיה,מצרים, טורקיה,וכמובן אר"הב. חשוב במיקרה הנל להיות חכם ופחות צודק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך