עזה ושבעת הצעדים

איך מתנתקים מרצועת עזה
שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

במאמרי הקודם "הממשלה חייבת להתעורר" דנתי בבעיה הגדולה שיש למדינת ישראל כתוצאה מאי-ניתוקה מרצועת עזה. בעקבות המאמר נשאלתי מה דרוש, לדעתי, לעשות באופן מעשי עם הרצועה, כיצד ניתן להתנתק ממנה?

החלטתי להיענות לאתגר, בייחוד לנוכח המצב בשטח שמסתבך והולך, ובמאמר זה אבקש להציע תוכנית מעשית להתנתקות. ראוי כי ניזום צעדים קודם שתהיה הידרדרות ביטחונית וקריסה מוחלטת של "מדינת עזה".

ראשית, הנחת היסוד שלי היא שיחסי הכוחות, בכל התחומים, בינינו לבין מדינת הרצועה עדיפים בבירור לטובתנו. מדינת ישראל לא תיטול סיכון גדול, ובוודאי לא סיכון קיומי, אם תשנה לחלוטין את מדיניותה הנוכחית, שעיקרה היערכות צבאית-ביטחונית אל מול הרצועה על שני מיליון תושביה.

לו היה הדבר נתון בידי הייתי מאמץ מדיניות הפוכה, כזו שמטרתה העיקרית להפוך את הרצועה למדינה נורמלית, מדינה שיש לה יכולת קיום עצמאית, שגם אם אין לישראל יחסים מדיניים עמה, לא נתערב בנעשה בה. להיפך, ננסה לתרום ולסייע לה להתבסס.

הייתי חוזר לתקווה ולציפיות שהיו לנו בעת ההתנתקות לפני 12 שנים. לראות את כינונה של "מדינת עזה", מדינה נורמלית, מתפתחת, גם אם עודנה מדינת אויב, שאיננה מקיימת יחסי שלום עם ישראל.

לא הייתי מתנה זאת בהשגת שלום, אך הייתי עושה זאת בתקווה להיווצרות גבול שקט שמעברו מדינת אויב, ממש כפי שאנו מקיימים גבול שקט עם לבנון, מאז הנסיגה של כוחות צה"ל לפני 17 שנים.

חסן נסראללה וארגון חיזבאללה נותרו אויב אכזר, אך אויב שלמד את לקח מלחמת לבנון, והוא גם אחראי לניהול החיים במדינה הלבנונית. אין מניעה שהנהגת חמאס תאמץ מדיניות דומה, מה גם שאחריותה לניהול חייהם של שני מיליון עזתים גדולה וקשה פי כמה.

להתנתקות מלאה ואמיתית של ישראל מן הרצועה אני ממליץ לנקוט שורת צעדים שיפורטו להלן, ובמקביל להניע תוכניות שיקום ופיתוח במדינת עזה, כאלו שתאפשרנה קיום נורמלי.

שבעת הצעדים המומלצים:

פנייה למועצת הביטחון במטרה לקבל את אישורה ליציאתנו המוחלטת מן הרצועה ולסיום הכיבוש.

ביטול ההסגר הימי ואישור הקמה והפעלה של נמל ימי ונמל תעופה פלסטיני ברצועה.

גיוס הנשיאים טראמפ, א-סיסי וארדואן לתכנון ולהקמה מידית של תחנות כוח ומתקן להתפלת מי ים ברצועה.

פעילות להקמת קרן בין-לאומית מיוחדת, אשר גם ישראל תהיה חברה בה, ואשר תציע לפליטים פיצוי נאות בתנאי שיסכימו לצאת מהרצועה ולהיקלט במדינות אירופה, צפון אמריקה ואמריקה הלטינית.

פתיחת הגבול לעבודה מבוקרת של עזתים בישראל.

בדיקה של רשימת אסירי הרצועה הכלואים בישראל, במטרה להקל בעונש ולשחרר את כל אלה שאיננו רואים בהם סיכון ביטחוני.

הקלה על ביקורי משפחות האסירים.

מדיניות זו תחייב שיתוף פעולה הדוק עם המערכת הבין-לאומית, מה שללא ספק יתרום רבות לביסוס מעמדה של ישראל בזירה הבין-לאומית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. קשה לקבל את ההמלצות שלך לאור האיבה מול העזתים והחמאס.מדובר באיבה קשה שנצטרך דור כדי להתגבר עליה אם בכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה