קואליציה וגועליציה

קבלת החלטות לאומיות בישראל
פרופסור עוזי ארד (מימינו של בנימין נתניהו)) בפגישה עם מזכיר ההגנה האמריקני. צילום: משרד ההגנה של ארה"ב.

ידידי, פרופ' עוזי ארד, הוא נביא הזעם המלין על דרך קבלת ההחלטות במדינה. מדינת ישראל הצעירה נדרשת להתמודד עם בעיות רבות שלהן יש השלכות קיומיות ומכריעות. אולם למרבה הצער אין למדינה כלים ראויים לשם קבלת החלטות לטיפול בבעיות שעומדות על סדר היום, ועל כן היא נמנעת מלקבלן.

לפני כשלוש שנים יזם עוזי ארד פרויקט גדול, שמטרתו העיקרית הייתה לעצב את אסטרטגיית-העל של המדינה. ארד הצליח לרכז לשם כך עשרות אישים, מבכירי האקדמיה, המדע, המשק והביטחון, וכל זאת הרחק מעיניה של התקשורת. במרכז הפרויקט עמד הצורך לקבוע מה צריכים להיות היעדים של המדינה, ואילו כלים יובילו אותה בכיוון הנכון.

בתקופה מסוימת נמניתי עם צוות החשיבה של עוזי ארד. בשל שיקולים אישיים החלטתי להתנתק. בראש וראשונה בשל הרהורי ספק באשר לתועלת שבהשקעת המאמץ התכנוני האדיר. שאלתי את עצמי אם אכן הדבר משמעותי כל כך – מה מונע מן הממשלה לפעול על פי ההמלצות?

לפני 25 שנים חבר הכנסת בני בגין, כדומני, כפה על ראש הממשלה יצחק שמיר להקים במשרדו צוות תכנון לביטחון הלאומי. לראש הממשלה לא הייתה ברירה והוא נענה לדרישה, והקים ב-1992 צוות במשרדו. אולם שמיר לא העלה על הדעת כי צריך גם להפעיל את הצוות ולפעול ברוח המלצותיו.

בעקבותיו, היה זה בנימין נתניהו שהקים במשרדו וריאציות שונות של המל"ל. המועצה הוקמה ב-1999, וב-18 השנים שחלפו מאז, עמדה בראש המועצה גלריה מרשימה של אישים מן הבכירים והמנוסים בצמרת מוסדות הביטחון של המדינה. הראשון היה האלוף דוד עברי, ולימים גם ידידי עוזי ארד. אין לי ספק שכל אחד מראשי המועצה הללו השקיע מאמץ אדיר בעבודת תכנון, בהגשת ניירות עבודה ובניסיון להשפיע על עבודת המטה של צמרת המדינה.

אם כך מדוע לא צלחה עבודתה של המל"ל? מדוע לא יושמו המלצותיה? היכן היא נקודת התורפה? מאז הקמתה לפני 18 שנים כיהנו 12 אנשים שונים כראשי המועצה, אולם אף לא אחד מהם לא החזיק מעמד יותר משנתיים וחצי, ורובם נותרו בתפקידם בסביבות שנה בלבד.

הרהרתי רבות בשאלה זו והמסקנה שאליה הגעתי עגומה ומתסכלת. המועצה לביטחון לאומי, דרך פעולתה והמלצותיה עומדים בסתירה לדרך תפקודה של הפוליטיקה הלאומית. המל"ל איננה מתאימה לתן-וקח הפוליטי של הקואליציות הממשלתיות המעוותות. ומכיוון שבמציאות הישראלית מי שקובע ומחליט זהו הדרג הפוליטי, אין ברירה למל"ל אלא לחיות בתסכול עמוק.

לאחרונה יצא לאור ספרו של פרופ' ארד – "המל"ל" (המועצה לביטחון הלאומי), ובמקביל פורסם ריאיון עמו ב"ניוזלטר של ISRAEL DEFENSE ". דבר דבור על אופניו. חוששני כי לא ספרו של ארד, ולא הריאיון המקיף עמו יתקנו את המצב. השינוי הנדרש נמצא במקום אחר. יש צורך בשינוי השיטה הפוליטית, שינוי שישחרר את תהליך קבלת ההחלטות מאילוצי קואליציה וגועליציה.

שאלת המפתח הלאומית איננה מה נדרש, אלא כיצד מגיעים לכך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

 1. איך ביבי פגע בארד עד כדי כך שהוא כאיש ימין תומך ביבי הפך למי שתוקף את ביבי הכי חזק שרק אפשר

 2. לאלוף גזית הנכבד,
  המלל הוא גוף מייעץ.
  הממשלה היא הגוף המחליט והמבצע.
  ראש ממשלה הוא האחראי הראשי.
  כך זה בדמוקרטיה.
  הבעיה של המל"ל היא שראשיה, שהיו פעם בגוף מבצע מתבלבלים בין תפקידם הקודם בצבא או במוסד לבין תפקידם במל"ל.
  לכן הם מתוסכלים ומתפטרים.
  הממשלה יכולה לקבל או לא לקבל את המלצות המל"ל.
  ההמלצות חייבות להיות לחפי מיטב הניסיון והשיפוט. הממשלה צריכה לפעול במסגרת שיקולים אחרים. ראה למשל החלטת גולדה לא לתקוף ראשונים ב- 73 למרות שההמלצות של הרמטכ"ל, למשל, היו אחרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?