לא חישוב סטטיסטי

על הישראלים היוצאים לסיני
תמונה של שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

מדי שנה בשנה, עת מגיע האביב ועמו חופשת הפסח, עולה נושא הנסיעות לסיני ולצדו אזהרות המסע מטעם המטה ללוחמה בטרור. כבכל שנה ישראלים רבים מתעלמים מהאזהרות הללו, מקלים ראש בעניין וטוענים כי הסיכוי להיפגע בתאונת דרכים גבוה לאין ערוך מן הסכנה להיפגע בסיני. אין ספק כי טענתם זו נכונה, אולם הם אינם מבינים את מהות העניין. במאמר זה ברצוני להבהיר מדוע בכל זאת אין להתעלם מהאזהרות המסע ואין לצאת לטיולים בסיני.

הגישה שעל פיה רב הסיכוי להיפגע בתאונת דרכים מאשר בטיול בסיני, מבטאת את אי-הבנת מהות הבעיה. אכן הסכנה הסטטיסטית איננה גבוהה. ישראלים נפגעים, כמעט מדי יום ביומו בכל שטחי הארץ, ישראלים נפגעו ונפגעים גם מפיגועי טרור באיסטנבול, בבריסל ובברלין, ועל אחת כמה וכמה – רבים נפגעים בתאונה בעת טיולם בחו"ל, אלא שההשלכות של פיגוע אפשרי בסיני שונות לחלוטין.

הסכנה לפרט אכן איננה גדולה, וצודקים אלו שטוענים כי מבחינה סטטיסטית הסיכון אף קטן ביותר, אך הבעיה איננה בסכנה לפרט, אלא בהיבט הלאומי. פיגוע בסיני עלול להפוך לבעיה לאומית, לבעיה לכלל תושבי המדינה.

בין שישראלים ייהרגו או בין שיוחזקו ב"שבי" בסיני, ישראל עלולה למצוא עצמה נסחטת במו"מ מתיש בעסקת החליפין. כולנו זוכרים עדיין את המחיר המטורף ששילמנו בעסקת שליט או בעסקת החליפין עבור גופותיהם של רגב וגולדוואסר בלבנון. סיטואציה כזאת אנו חייבים למנוע.

צדק המטה ללוחמה בטרור כשהחליט על סגירת המעבר לסיני בטאבה. אולם טוב היה עושה אם היה מסביר את הסיבות המיוחדות שהניעו אותו לנהוג כך. אין לי ספק שחופי ים סוף היפים והשלווים קורצים לנופשים הישראלים ומדחיקים הצדה את החששות והאזהרות, הם גם סומכים על הסטטיסטיקה שלפיה הסכנה האישית עבורם איננה עולה על הסיכון בנופש באירופה או באנטליה. אולם בעוד שבגרמניה או בטורקיה, לדוגמה, השלטונות ידאגו לטפל בנפגעים ולהחזירם ארצה, וההשלכות של הפיגוע תהיינה אישיות לגביהם בלבד, הרי שלוחמי דאעש בסיני אינם מחפשים רק את הנזק האישי שייגרם, הם מעוניינים בעיקר בתוצאות הפוליטיות של פעולתם, או במספר האסירים הפלסטינים שישראל תידרש לשחרר עבור גופות הישראלים.

לפני ימים ספורים היינו עדים לסערת הרגשות בדיון ועדת הכנסת על מבצע "צוק איתן". כולנו עדיין מזועזעים מן הדברים קורעי הלב של הגברת גולדין, המבקשת לקבל את בנה, הדר, לקבורה בישראל. ופרשה זו עודנה רחוקה מפתרון.

היוצאים לסיני מהמרים לא רק על ביטחונם האישי אלא גם על אינטרסים לאומיים של כולנו. את זה צריך למנוע. את זה צריך להבין.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

  1. אם יש ידיעות על סכנה למה לא מונעים מעבר של ישראלים לשם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן