מלחמה וכישלון

50 שנה למלחמת ששת הימים
תמונה של סנטוריון
טנק ישראלי במלחמת ששת הימים

מאמר זה עוסק בשינויים שחלו במדינת ישראל ובחברה הישראלית במהלך 50 השנים שעברו מאז מלחמת ששת הימים.

להערכת כותב שורות אלה כל השינויים נגרמו באופן מלא או חלקי כתוצאה ממלחמה זו.

מלחמת ששת הימים הייתה ניצחון צבאי מזהיר שהביא בעקבותיו תוצאות הרסניות למדינת ישראל בעיקר בתחום החברתי אבל גם בתחום המדיני והביטחוני.

התחום החברתי – במהלך 50 השנים מאז מלחמת ששת הימים נוצר בעם שסע שעם הזמן הלך והעמיק כתוצאה מחילוקי הדעות בין הימין לשמאל. המושגים ימין ושמאל, גם אם היו קיימים לפני מלחמת ששת הימים, היו בעוצמה נמוכה ולא נסַבּוּ על נושא שטחי יהודה ושומרון.

חילוקי הדעות בין דתיים לחילוניים היו בעוצמה נמוכה, וגם הם לא עסקו בנושא יהודה ושומרון.

מאז מלחמת ששת הימים מתרכז השיח הציבורי רובו ככולו במחלוקת על עתיד שטחי יהודה ושומרון, וככל שחולף הזמן הקיטוב בין הצדדים הולך ומעמיק. אחת התוצאות הטרגיות של קיטוב זה באה לידי ביטוי ברצח ראש ממשלה על ידי יהודי חובש כיפה שרצה למנוע כל תהליך שלום שהיה כרוך, בין היתר, במסירת חלקים מיהודה ושומרון לשליטה פלסטינית. הרצון של הימין להמשך שליטה ביהודה ושומרון נובע בחלקו הגדול ממניעים דתיים: זכותנו על כל ארץ ישראל והפיכת המצווה של יישוב הארץ למצווה דתית מרכזית, דבר שהגדיל את השסע בין חילוניים ודתיים.

לפני מלחמת ששת הימים וגם תקופה מסוימת אחריה היה ברור מהו שלטון החוק, בתי המשפט, ובוודאי בית המשפט העליון, היו בקונצנזוס מוחלט או כמעט מוחלט, איש לא העלה בדעתו כי בית המשפט העליון הוא פוליטי ומתערב בעניינים לא לו. כיום המצב שונה לחלוטין.

גוש הימין רואה בבית המשפט העליון בית משפט פוליטי וזאת כתוצאה מהכרעותיו בנושאים הקשורים בשטחי יהודה ושומרון. חברי הכנסת מגוש זה מנסים להעביר בכנסת חוקים שונים שיגבילו את כוחו של בית המשפט העליון.

ההתייחסות לצבא ולמשטרה דומה. מי היה מעלה בדעתו לפני מלחמת ששת הימים שיהודים, בעיקר חובשי כיפות, יתעמתו פיזית עם חיילים ושוטרים, יזרקו עליהם אבנים, יירקו בפניהם יקללו אותם בקללות נוראיות וזאת כשהחיילים והשוטרים ממלאים את תפקידם. גם כאן הכול סביב שטחי יהודה ושומרון. צה"ל, במשך כל שנות קיומו, נחשב לצבא העם, כור היתוך, צבא מלכד – ספק רב אם זה נכון גם כיום.

למותר לציין כי כאשר המשטרה מתעמתת פיזית עם חרדים, ערבים, אתיופים וכדומה המשטרה נוקטת יד קשה וטוב שכך. כשהעימות הוא עם מתנחלים, המשטרה נוקטת יד רכה, כפי הנראה לפי הוראה מגבוה.

הכותל המערבי שנכבש במלחמת ששת הימים נשלט מאז על ידי הממסד החרדי-אורתודוקסי, דבר שהביא לעימותים מילוליים ופיזיים עם היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית ומביא לקרע עם יהדות ארצות הברית שהיא ברובה רפורמית וקונסרבטיבית.

התחום המדיני – מעמדה המדיני של מדינת ישראל לפני מלחמת ששת הימים ותקופה די ארוכה אחריה היה טוב, מכובד ויציב, אך מאז, מעמדה המדיני של מדינת ישראל הולך ומתדרדר לאורך השנים. התדרדרות זו נובעת רובה ככולה מסוגיית ההתנחלויות ביהודה ושומרון.

ככל שיחלוף הזמן בידודה המדיני של ישראל ילך ויגדל. גם מדינות ידידותיות לישראל ילכו ויתרחקו ממנה.

התחום הביטחוני – ניתן לאמור בוודאות גבוהה כי מלחמת ששת הימים, שהייתה מלחמת אין ברירה ומוצדקת לכל הדעות, הביאה בעקבותיה את מלחמת יום כיפור, ועוררה את מה שמכונה הבעיה הפלסטינית. הפלסטינים, בהנהגתו של יאסר ערפאת, הביאו את הטרור לרמות שלא היו ידועות עד אז. מחבלים מתאבדים, שאהידים, קיבלו מעמד-על בקרב הפלסטינים. מספר הנרצחים היהודים כתוצאה מפעולות טרור אלו מגיע למאות. עם מותו של ערפאת הצטמצם היקף הטרור מיהודה ושומרון, אך הלך וגדל מרצועת עזה ומגבול לבנון.

ולסיכום, האם יכול היה להיות אחרת? אני סבור שכן. אחת הדוגמאות הטובות לכך היא "הסכם לונדון" בין פרס למלך חוסיין בתיווך ארצות הברית משנת 1987. אם ראש הממשלה שמיר היה תומך בהסכם זה ייתכן והכול היה נראה אחרת.

אחת המטרות במאמר זה היא לעורר את השאלה מהו ניצחון במלחמה (במדינת ישראל) ומה יושג בעקבות הניצחון. ניצחון במלחמה במדינת ישראל יכול להביא או הסכם שלום כפי שקיים עם מצרים וירדן או הרתעה כפי שקיימת עם חיזבאללה, חמאס וסוריה.

בתום מלחמת לבנון השנייה הוקמה ועדת חקירה לחקור את כשלי המלחמה. כיום, 11 שנה לאחר המלחמה, גבול הצפון שקט יחסית, דהיינו הושגה הרתעה לזמן ממושך (נקווה שכך גם ימשיך) ומבחינה זו המלחמה לא הייתה כישלון.

אם חס וחלילה תפרוץ מלחמה נוספת עם חמאס, חיזבאללה או שניהם יחד, על קברניטי המדינה יהיה לקבל החלטות, להתייצב בפני תושבי המדינה ולומר מה מטרת המלחמה. (חיסול שלטון חמאס או חיזבאללה הם אמצעים), המטרה היא או להשיג שלום או הרתעה לזמן ארוך.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. המאמר שכתבת לוקה בחוסר ידע היסטורי ובחוסר הבנה של התהליכים שעוברים על המזרח התיכון ועל מדינת ישראל.
  לא אכנס ליותר מדי הסברים. אכתוב רק זאת:
  מעמדה של ישראל מכל בחינה שהיא כיום הוא הטוב ביותר שהיה אי פעם.
  יש לנו יחסים דיפלומטיים עם כ- 150 מדינות.
  יש לנו הסכמים מסחריים יחודיים עם כ- 40 מדינות.
  השקל חזק. הכלכלה והיצוא פורחים.
  יש לנו יחסים מיוחדים, שאין לאף מדינה בעולם, עם ארה"ב, רוסיה, סין, הודו, האיחוד האירופי (HORIZON 2020).
  אחרי מלחמת ששת הימים התעוררה יהדות רוסיה שהביאה לנו מיליון ורבע אנשים נהדרים, ארה"ב גילתה אותנו והפכה לשותפה אסטרטגית שלנו.
  מצרים וירדן הבינו שיותר כדאי להם לעשות שלום איתנו.
  ועוד דברים רבים אחרים.
  נכון שיש מחלוקות פנימיות בעם. אבל אלו תמיד היו. ברמה הרבה יותר גבוהה לפני ששת הימים.
  לסיכום – אינני יודע מאין אתה שואב את גישתך הדפיטיסטית. הייתי מציע לך ללמוד יותק לעומק את אותם הנושאים שעליהם כתבת באופן כל כך מוטעה.

 2. החילונים הפכו למיעוט. יותר ויותר דתיים. הרבה יותר חרדים. יותר ערבים. אין ספק שהחלקים המתחזקים רוצים יותר השפעה.

 3. דר' דגני שלום,
  החרמות שמוטלים על מדינת ישראל בתחום המסחרי, האקדמי והתרבותי מוכיחים את ההפך מטענתך.
  לרוסיה יחסים מיוחדים עם סוריה ואירן, לסין יחסים מיוחדים עם צפון קוריאה, לא זכור לי שמדינות אלה התנגדו להחלטה אנטי ישראלית באו"ם או במוסדותיו. שקל חזק ויצוא פורח זה אוקסימרון , תשאל את היצואנים.
  תשאל את יהודי ברית המועצות אם עליתם לארץ קשורה למלחמת ששת הימים או לפתיחת הגבולות של ברית המועצות.
  אשמח אם תפרט אילו מחלוקות היו ברמה גבוהה יותר לפני מלחמת ששת הימים.
  הסיפא בסיכום שלך כמו משפטי הפתיחה מתאימים יותר לתגובה שלך מאשר למאמר.
  יעקב אורמן

  1. החרמות שאתה מזכיר הן עניינים שוליים לחלוטין.
   המשמעות של החלטות האו"מ היא פחות משולית
   נכון – לשקל חזק יש השפעה שלילית על היצוא.
   חלק מהחיים, מתגברים על זה. יצואנים שואלים אותי.
   הגל הראשון של עליה מברית המועצות החל 10 שנים
   לפני שהחומות נפלו.
   הגל השני אכן הגיע אחרי נפילת החומות.
   ללא ספק הוא הוזן על ידי אנרגיה שהתחילה להצטבר אחרי מלחמת ששת הימים.
   על זה יש קורס באוניברסיטה שמועבר על ידי חוקר שלמד את הנושא.
   אם תהיה מעוניין אמליץ שתשמע קורס זה.
   לגבי מחלוקות לפני ששת הימים – כאן תקצר היריעה.
   היו גם היו – אפילו בקשר לתקומת מדינת ישראל ועלייה אליה.
   לדעת קצת היסטוריה לא מזיק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן