אסור להרים ידיים

יש להמשיך ולחפש את השלום
שלמה גזית
אלוף בדימוס שלמה גזית

למן הקמת המדינה מנחה את זרועות המודיעין מסורת ארוכת שנים: בדיקה חוזרת ונשנית של האיומים הצבאיים על ישראל. באפריל 1974 התמניתי לראש אמ"ן, ובתפקידי זה פעלתי אף אני לאורה של אותה מסורת: הערכה חוזרת של הסיכונים הצבאיים, והחשש מפני מתקפת פתע ערבית, במיוחד לאחר ההפתעה במלחמת יום הכיפורים. כשנתיים מאוחר יותר, במהלך אחד הדיונים באמ"ן, עלתה שאלה האם אנו ערוכים לזהות סימנים לתפנית מדינית חיובית בצד השני? והתשובה, כמובן, הייתה שלילית.

חששתי שמדינת ישראל תחמיץ סיכוי לפתרון מדיני רק משום שאיננו מזהים סימנים לשינוי ולתפנית ושלא נגיב עליהם בהתאם. ואכן, בדיעבד, אנו יודעים כי באותן שנים שקדמו למלחמת יום הכיפורים, התרחשו כמה התפתחויות בעולם הערבי, אולם לעולם לא נדע בוודאות אם ישראל לא החמיצה אותם, ואם לא ניתן היה למנוע את המלחמה.

מאז התחלנו בחיפוש הסימנים לתפנית חיובית בעולם הערבי, חיפוש שהפך לחלק אינטגרלי בהערכת המודיעין התקופתית.

במקביל למערכת הצבאית, חובה גם על המערכת המדינית לחפש סימנים לשינויים המתחוללים בעולם הערבי. משה שרת, שר החוץ של מדינת ישראל בשנותיה הראשונות, היה הגורם הממלכתי היחיד שניסה ליזום ולבדוק מדיניות אלטרנטיבית למדיניות הביטחון של ראש הממשלה. מאז פרש מן הממשלה לפני 60 שנה, לא היו שרי חוץ שיזמו מדיניות חלופית, או חיפשו פתרון מדיני אחר. היחידים שעשו זאת היו שמעון פרס, כראש ממשלת הרוטציה, וראש הממשלה יצחק רבין, כשאימץ את נתיב אוסלו.

אינני יודע אם קהילת המודיעין ממשיכה גם היום, 40 שנה מאוחר יותר, באותה דרך של איתור סימנים לתפנית חיובית בעולם הערבי. אולם ברור לי שאין בישראל גורם, במקביל למערכת הצבאית, המופקד על חיפוש יזום אחר נתיבים לפתרון הסכסוך, כאלו שיאפשרו את פתרון הבעיה הפלסטינית.

היום יש בישראל גוף מקביל לאמ"ן, והוא המל"ל – המטה לביטחון לאומי – גוף המטה ליד ראש הממשלה, האחראי על מכלול נושאי הביטחון הלאומי ומרכז אותם. אין לי אשליות ואינני מצפה מראש הממשלה שינחה את המל"ל לבחון ולחפש פתרונות מדיניים. משרד החוץ שלנו, אפילו היה שם שר מכהן במשרה מלאה, לא יראה זאת מתפקידו. מה עוד שבינתיים הוגבלו סמכויות המשרד, וחלקן נמסרו לשר לעניינים אסטרטגיים ולשר לענייני המודיעין.

בתנאים אלו אני מצפה מראש המל"ל שייזום ויחפש נתיבים לפתרון, ממש כפי שעשיתי זאת אנוכי באגף המודיעין, לפני למעלה מ-40 שנה. איש לא ימנע ממנו יוזמה כזאת, והתנאים היום נוחים לאין ערוך. לישראל יש צינורות הידברות בעולם הערבי, גם המעורבות הבין-לאומית גדלה והולכת, ומנוי וגמור עמה לבקש פתרון.

אכן, כלל לא מובטח כי אם רק ניזום ונבקש גם יימצא ההסכם. אולם דווקא בשל החשש שמא לא יימצא ההסכם, טוב שנדע שלא הרמנו ידיים, טוב שנדע כי חיפשנו וביקשנו, ולא בנו האשם אם הקיפאון המדיני יימשך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

 1. רוב הישראלים לא רצו ולא רוצים שלום. התפיסה המנחה הערבים רוצים לזרוק אותנו לים ואנחנו נחיה על החרב.
  לא היתה שום ממשלה ישראלית ישראלית והובילה שום יוזמה מדינית.
  לרוב היוזמות הבינ"ל גולדמן יארינג תבחר מה שאתה רוצה הישראלים תמיד אמרו לא לפחות הממדלות וכיוון שהממשלות הן נבחרות על ידי הציבור נן מייצגות הלך רוח והוא אותו הלך רוח מ 1948.
  רוב הישראלים מעדיפים עימות יהא אשר יהא.
  ספרטה זה כאן להשאר

  1. הבטחון המופרז והרגשת השליחות האלוהית בנוסף לשחצנות פופוליסטית של המנהיגים מוליכים ישירות לעימותים הבאים שיהיו קשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן