במשקפת סגורה רואים למרחוק

עמיר פרץ השכיל לראות לא רק לטווח הקרוב
תמונה של רוני
ד"ר רוני מש

דיברו בו סרה, לעגו לו כשהיה שר ביטחון והגיע לצפות בתרגיל צה"ל שבמהלכו נתנו בידו משקפת וזו, התברר למבוכתו מאוחר מדי, הייתה "סגורה". תכניות סאטירה הציגו את השר המובך, קריקטורות הופיעו בעיתונות הישראלית, ביקורות מימין ומשמאל על התאמתו לתפקיד, שימוש נלעג בתמונתו בעיתונות בארצות ערב. אבל כמה מפתיע, דרך המשקפת הסגורה ראה עמיר פרץ את מה שאף אחד אחר לא ראה. הוא ראה כיצד כעבור שנים, בקיץ 2014 במהלך מבצע צוק איתן, תציל מערכת כיפת ברזל חיי אדם רבים ויקרים במדינת ישראל, אלפי רקטות שישוגרו מעזה לישראל לא ישיגו את יעדן וקלף מיקוח אסטרטגי של החמאס יתפוגג.

המנהיגות, פנים רבות לה. יש האומרים כריזמה, יש האומרים כושר הכרעה, יש האומרים אינטליגנציה, גם אינטליגנציה רגשית, וכולם צודקים. אבל רק מעטים מצביעים על כך שמנהיגים בעלי חזון מוכרים ככאלה לרוב רק לאחר כהונתם, ולעתים רק לאחר מותם. מנהיגות וחזון הפכו למושגים שחוקים בקרב מנהלים ומנהיגים בעשורים האחרונים, אבל חזון הוא בהכרח תמונה הרחוקה מאוד מההווה, מהמצב הקיים. חזון הוא היכולת לראות למרחוק, כאשר כוחות ההווה דוחפים ולוחצים לעסוק בבעיות של כאן ועכשיו.

רוב מנהיגי העולם המערבי בעידן שלנו עוסקים בהווה, בפעולות קצרות טווח שתוצאותיהן נראות לעינו של הבוחר עוד בקדנציה הנוכחית. זאת בשל החתירה לזכות בקדנציה נוספת, בבחירה מחודשת. עובדה זו עומדת בסתירה גמורה לראיית העתיד הרחוק יותר, זה שמעבר לקדנציה. ראיית העתיד הרחוק מתרחשת על פי רוב כנגד דעות פופוליסטיות, כנגד כוחות התובעים (אפילו בצדק) לפתור בעיות נוכחיות.

מנהיגים דגולים וגם גדולים, כך כתב בזמנו ישעיהו ברלין, רואים למרחוק וזוכים לרוב אפילו לבוז וללעג מצד הציבור ומובילי דעה בעודם מכהנים. רק בראייה לאחור, מנהיגים שכאלה מוערכים. אולי בהקשר זה יש מקום לומר מילה טובה על האיש שבהיותו שר ביטחון התבונן במשקפת כשהיא אטומה, זכה ללעג ולבוז והפך לבדיחה. אולי הוא לא ראה את הטווח הקרוב דרך המשקפת, אבל הוא ראה לטווח הרחוק מאוד. באוגוסט 2006, על אף כל המתנגדים, והיו רבים כאלה בתוך משרדו, עמד על כך שייעשה פיתוח של מערכת כיפת ברזל וקבע שהפרויקט יהיה בעדיפות ראשונה לפיתוח.

בימים אלה קוצרים אנו את פירות חזונו ועיקשותו של האיש בעל המשקפת האטומה. הוקהה כמעט לגמרי הקלף האסטרטגי של אויבי ישראל הן מדרום והן מצפון.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

10 תגובות

  1. בשלום הגליל עמיר פרץ היה שר ביטחון. ביקר כאן וצפה ללבנון דרך משקפת חסומה. אמרנו לעצמנו – תרנגולת עיוורת. אז מר רוני מש כדאי שתדע שגם תרנגולת עיוורת מוצאת לפעמים גרגר. זה לא עושה אותה תרנגולת רואה.

  2. במשקפת?
    זה מה שקובע?
    למה צחקו עליו?סתם התנשאות של מי שהיו קצינים בצבא ולאו דוקא מצטיינים

  3. אכן יפה כתב ד"ר מש במאמר הקצרצר והממצה. חלק מהחברה בישראל נהנת מציניות של הטווח הקצר.אך היא זו שרואה את הטווח הארוך דרך משקפת אטומה

  4. חכ עמיר פרץ מנהיג מבטן ולידה.מכבד כל אחד.מנהיגנו מימין ומשמאל יכולים ללמוד אצלו.

  5. כל האנשים שביקרו את פרץ על זה שלא היה גנרל פתאום משבחים את ליברמן שעשה שירות צבאי מקוצר כאפסנאי בדרגת טר"ש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך