חוסן העורף – הוא המכריע

הרהורים על מלחמת העצמאות ועל המציאות כיום
צבי גיל

לפי נתונים שונים ובדוקים, בכל מערכות ישראל למעט מלחמת יום הכיפורים ומלחמת העצמאות נפלו 3,176 ישראלים. בכך כלולים מלחמת סיני, מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה, מלחמת לבנון הראשונה, האינתיפאדה הראשונה, האינתיפאדה השנייה, "חומת מגן", מלחמת לבנון השנייה, "עופרת יצוקה," "עמוד ענן", "צוק איתן". מספר הנופלים במלחמת יום הכיפורים עמד על 2,222, וזאת מתוך אוכלוסייה של 3.3 מיליון. בעקבות אותה מלחמה חלה רעידת אדמה פוליטית אשר זעזועיה המדיניים, החברתיים והבין-לאומיים מורגשים עד עצם היום הזה.

תחושת העורף, שקנתה לה אחיזה גם בקרב ההנהגה, הייתה שנוצחנו. זאת מכיוון שהדוֹגמה, בעצם הפרדיגמה, הייתה מלחמת ששת הימים – "בליץ", זבנג וגמרנו. האמת העובדתית היא שלא זאת בלבד שצה"ל לא הובס, הוא סיים את המערכה בניצחון גורף. בייחוד לנוכח העובדה שצבאות ערב הפתיעו את צה"ל וההיערכות לגיוס מילואים ולהעברות ציוד גבתה מחיר יקר. ובכל זאת בתום המלחמה עמד צה"ל 70 ק"מ מדמשק ו-110 ק"מ מקהיר – ניצחון גדול, למרות המחיר הכבד.

אבל מבחינת שיעור הנופלים, אפילו מלחמת יום הכיפורים רחוקה מרחק רב מהנתונים של מלחמת העצמאות, כאשר מתוך אוכלוסייה יהודית בת 600,000 נפשות נפלו 6,000 חיילים ואזרחים – אחוז אחד מן היישוב. אין נתונים לגבי פצועים. באחת הרשומות באתר שלי "זרקור", במפגש עם נחצ'ה גלבוע – איש מושב לכיש ואחד הדמויות הססגוניות בחבל – הוא העלה את התמיהה: "שער בנפשך שבמערכה צבאית כיום יש לנו 70,000 הרוגים!". השאלה נשארה תלויה באוויר. והנה אני מעלה אותה כאן. האם היום היינו מרגישים כמנצחים לנוכח מערכה כזאת?

כמי שהיה שם, לפני מלחמת העצמאות, במהלכה ואחריה – התשובה היא שהיישוב עמד בכך בשל שתי סיבות קרדינאליות. הראשונה שזאת הייתה מלחמת "אין ברירה" והלוחמים לחמו על ביתם. הסיבה השנייה – העורף. הוא היה משענת של צוק איתן. שבט עם ערכים, סולידריות, נחישות וחזון לבניית חברה למופת. היישוב לא רק שקיבל את התוצאות הקשות האלה אלא גם הכיר תודה להנהגה הפוליטית, וזאת המשיכה להנהיג את ישראל במשך שלושה עשורים.

במציאות של היום ניתן לומר כי העורף נרפה. כל המחמאות שניתנו לו היו בעירבון מוגבל. ואין להאשים את העורף בתבוסתנות, חלילה. במערכת הערכים כיום, שלפיה אם אין מכריעים בכוח צריך להפעיל יותר כוח, אין להתפלא שזאת התחושה ואין לתמוה על האכזבה. שלא לדבר על התלהמות, או כביטוי המוצלח יותר של שר הביטחון – "התבהמות" – של קבוצות מופקרות וחסרות אחריות ופטריוטיות אמתית. הציבור כיום יומרני, תובעני ולא יודע גבול. צה"ל כיום רחוק מרחק גלקטי מצה"ל במלחמת השחרור. המצב הקיים כיום בגבולות החיצוניים היה נחשב בתש"ח כתרחיש הזיה.

זאת הסיבה שעלינו לחתור במהירות לשלום. שכן צה"ל יעמוד במערכה, יהא המחיר אשר יהיה, וגם אם יומטרו על ישראל אלפי טילים. אבל העורף הוא סיפור אחר. מדינאים ואסטרטגים קוראים לזה "החוליה החלשה" בפנים.

___________________

* צבי גיל הוא עיתונאי וסופר, מרצה בתקשורת המונים. ממייסדי הטלוויזיה הישראלית, מילא תפקידים בכירים ב"קול ישראל" ובטלוויזיה הישראלית. הוא מתעד את השידור הציבורי בארץ וכותב בלוג שבועי באתרו "זרקור" http://zvigill.wordpress.com

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. העורף ברובו הוא חוליה חלשה. ללא קשר לעורף צריך לחתור לשלום כל הזמן.

  2. כאשר יש ברירה הם מתפנקים, כאשר אין ברירה הם ממשיכים לשרוד בכל תנאי. ראה מה קרה בשואה של עמנו ומה קורה בארצות שבהן כל הזמן נהרגים המוני אנשים.

  3. במבצע האחרון בעזה די מנסים להסתיר שהצבא ממש לא נכנס ולכן המלחמה נמשכה ללא סוף וכל זה כי פחדו מקורבנות ובסוף היו יותר קורבנות בלי שהשגנו שום דבר עד המבצע הבא

  4. באמת שאינני רוצה להעליב אבל זאת עובדה. תראו מי נושא בלחץ הבטחוני? ומי מתגייס ליחידות הקרביות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה