פורנוגרפיית מלחמה

כיצד ישנו המצלמות את שדה הקרב?
צילום: pixabay.com

עד אמצע המאה התשע-עשרה לערך נאלצו אנשים לספק את סקרנותם הוויזואלית בנוגע למאורעות המלחמה באמצעות ציורים, שטיחי קיר ססגוניים, תחריטי עץ ויצירות אמנות דומות אחרות. לעומת זאת, התמונות המזוויעות של שדות הקרב של מלחמת קרים (1853–1856) ומלחמת האזרחים האמריקנית (1861–1865) היו חסרות תקדים בעוצמתן והציגו בפני כלל האזרחים את אימת שדה הקרב המודרני. ההתפתחויות המהירות והמרשימות בטכנולוגיית הצילום ובאמנות הצילום לאורך המאה העשרים אפשרו תיעוד חסר תקדים של מרבית הסכסוכים הצבאיים העולמיים על ידי כתבים וצלמים שנוכחותם בשדה הקרב הפכה לעניין שבשגרה. התיעוד הנרחב של מלחמת המפרץ הראשונה, בעיקר על ידי חברת החדשות האמריקאית CNN, בישר את מהפכת התיעוד והסיקור החדשותי של סכסוכים צבאיים; אזרחים בכל רחבי העולם צפו בשידורים רציפים, ולעתים אף בשידור חי, בכוחות הקואליציה בראשות ארצות הברית הולמים בצבא העיראקי חסר האונים.

החשיפה לתיעוד המלחמה הפכה מקיפה מאי פעם במאה העשרים ואחת עם הפיכתו של כל לוחם – חמוש ב"סמארטפון", במצלמת וידאו דיגיטלית זעירה, במצלמת "גו-פרו" ועוד – למנגנון תיעוד מהלך. חיפוש קצר יחסית באתרי שיתוף מידע פופולאריים מאפשר צפייה במספר מטריד של סרטונים המתעדים את הסכסוכים המדממים שהותיר אחריו ה"אביב הערבי" במזרח התיכון, ובעיקר אלה שבעיראק ובסוריה. רוב הסרטונים מאפשרים לחזות בעוצמתם ובאפקט ההרס הפוטנציאלי של כלי הנשק הקונבנציונאליים שמפעילים צבאות אזוריים מזה וביעילות הפוטנציאלית של לוחמי גרילה המנצלים את חוסר הוודאות והמודיעין המאפיינים לחימה בשטח בנוי מזה. אך יותר מכול, הסרטונים מציגים את זוועות המלחמה בבוטות חסרת תקדים, פורנוגרפית כמעט. צפייה בהם משולה לצפייה בתאונה מחרידה או אירוע קשה דומה; המחזה מטריד ומזוויע, אך הצופה איננו מסוגל להסיט את מבטו או לעצום את עיניו.

ספק אם החשיפה המוגברת לזוועות המלחמה תשפיע על נכונותם של אנשים וממשלות להפעיל כוח צבאי על מנת להכריע סכסוכים, יהיו אלה המדינות המפותחות, המתפתחות ובוודאי ארגוני טרור וישויות אחרות שאינן מדינות. בעידן של התמקצעות והפרטת המלחמה מרבית האזרחים, ובעיקר בעולם המערבי, חוזים בזוועות המלחמה דרך מסכים ולעתים קרובות בתוספת מסננים "הוליוודיים" מוגזמים. המאבק האינטלקטואלי המודרני בין מהותו הרומנטית של המיליטריזם ובין ההתפכחות מהאשליה ההרואית של שדה הקרב וההקרבה העצמית עומד גם כיום במרכז הדיון הפוליטי והציבורי במדינות רבות בכלל ובישראל בפרט.

אך מלבד היתרון הטמון בעצם היכולת לתעד את המלחמה באופן ברור, חד ועקבי כל כך, ייתכן שהפיכתו של הלוחם למתעד בזמן אמת תשפיע על אופן לחימתו, על מחויבותו ועל תהליך קבלת ההחלטות שלו. כיצד יפעלו חיילים בשדה הקרב בעודם מודעים לכך שהם עצמם או חבריהם ליחידה מתעדים כל צעד והחלטה? האם תקדם נוכחותן של מצלמות כאלה ואחרות תעוזה או איפוק? פראות או שליטה עצמית? ריכוז או אובדן מיקוד? בעשורים האחרונים מתפתחת הטכנולוגיה מהר בהרבה מההתפתחויות החברתיות והתרבותיות המתלוות אליה באופן טבעי, ונראה שתשובות לשאלות אלה עתידות להעסיק מפקדים בעת לחימה ובשולחן התכנון בעתיד הקרוב. נכון לעכשיו ימשיכו אין-ספור הסרטונים המזוויעים משדות הקרב של המזרח התיכון להיערם בשרתי האינטרנט ולשמש את הדורות הבאים בהרהוריהם על אשמה, על הזנחה ועל טבע האדם והמלחמה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

  1. אולי כעת תרד מעט האכזריות. חשיפה ביחד עםמשפטים בינלאומיים יכולים להקטין התפרעות של בודדים סוטים שמתעלמים ממעשיהם

  2. הכל יתועד בזמן אמת באמצעות מצלמות ושבבים שכל אדם וכל בעל חיים ישא עליו וכן מצלמות שיוצבו בכל פיה ובאוויר וכדומה. לא יוכל להיות ויכוח על עובדות ולא יהיו נסיבות לא ברורות. עולם חדש.

  3. נחמד ומרתק לקרוא מאמרים שלך! כיף לדעת שאתה בברקלי. אם אתה במקרה חוזר לבקר בב"ש נשמח ממש לראות אותך ולמלא ביחד לוטו 🙂

  4. היום מלווינים ומטוסים ללא טייס כבר מגיעים לצילומים באיכות גבוהה לא צריך להגיע פיזית לזירה.

  5. ופה כבר מדובר גם בשטחי אויב ובצילומים המסקרים זירות רחבות.

  6. בעתיד הקרוב זה רק יגבר. צריך להסתגל למציאות החדשה. החיים יעברו מפוקר רגיל לפוקר פתוח.

  7. עם רחפנים זולים ופשוטים להפעלה, הפשיטו לגמרי את העולם. הכל גלוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן