הדובדבן שבצמרת

יחידת דובדבן
נעלים צבאיות
צילום: Istock

ביוני 2018 עלתה לאתר תאגיד השידור הישראלי "כאן" סדרת רשת חדשה ושמה "צלפים". יוצר הסדרה הוא תומר לוין, לוחם ביחידה המובחרת דובדבן אשר, כאזרח, בחר לחזור אל היחידה חמוש במצלמה על מנת לתאר את חווית השירות בה – מנקודת מבטם של לוחמי דובדבן בכלל, ואלו המשמשים בתפקיד צלפים בפרט. הסדרה מעניקה לצופים מבט דרך עיניו של צלף מסוים אחד שפניו נותרים מוסתרים ושמו חסוי.

הסדרה "צלפים" היא סדרת רשת – כלומר, סדרה בת פרקים קצרים, הזמינה לצפייה באתר תאגיד השידור. תוך כדי הצפייה, אנו זוכים להכיר יחידה צה"לית מיוחדת במינה אשר הוקמה בסוף שנות השמונים, מעט לפני פרוץ האינתיפאדה הראשונה, במטרה לבצע פעולות "כירורגיות" כנגד מחבלים. בין היתר מתמחה יחידת דובדבן במבצעים תוך שימוש בשיטות של "הסתערבות" – חדירה אל עומק השטח במסווה של אזרחים ערבים תמימים.

איסוף מודיעין, מעצרים וסיכול ממוקד
יחידת דובדבן – יחידת הלוחמה בטרור. בסיכה שעונדים לוחמי יחידת דובדבן מופיעה גם חרב פיפיות (חרב בעלת שני קצוות חדים), אשר שילובה בסמל היחידה מעיד על כך כי ביצוע משימותיה הנועזות דורש תחכום ושימוש בתחבולות, ממש כפי שמתואר בספר שופטים אודות אהוד בן גרא אשר על מנת להציל את עם ישראל התנקש בעגלון מלך מואב, תוך שימוש בחרב פיפיות.

כשהיה אלוף פיקוד מרכז יזם אהוד ברק (לימים רמטכ"ל, שר פנים, שר חוץ, שר ביטחון וגם ראש ממשלה) את הקמת יחידת דובדבן, על מנת להכין מראש מענה לצרכים שהוא צפה כי יתפתחו בשל המצב הגיאופוליטי הנפיץ. את החלטתו להקים את יחידת דובדבן הסביר אהוד ברק בכך שבעתיד הקרוב תידרש יחידה שאנשיה ידעו להיראות ולהתנהג כעוברי אורח תמימים בלב יישובים ערבים בשטחי יהודה ושומרון, הגדה המערבית ורצועת עזה, כל זאת כדי לחסוך את הצורך בשימוש בכוחות גדולים כדי להגיע אל יעדים רגישים ולבצע פעולות כירורגיות כגון מעצרים, חיסול מבוקשים ואיסוף מודיעין.

את קורס ההכשרה של צוות הלוחמים הראשון בדובדבן החלו כ-35 מתנדבים יוצאי יחידות מובחרות, כאשר רק כ-10 סיימו אותו בהצלחה. גם כיום, בכל מחזור גיוס ליחידה, מתוך מאות מועמדים רק קומץ קטן עוברים את שלבי המיון, מסיימים את המסלול המפרך וזוכים לענוד את סיכת הלוחם ולקחת חלק בפעילות המבצעית שיחידת הקומנדו המיוחדת הזו אמונה על ביצועה.
בין התפקידים השונים שלוחמי דובדבן מתמחים בהם ישנם מי שהופכים צלפים. מבין צלפי היחידה, בחר יוצר סדרת הרשת "צלפים" לוחם אחד המתאר את חוויתיו האישיות ועונה על שאלות, כל זאת על רקע צילומים מפעילות מבצעית ואימונים.

פרס הצטיינות מהרמטכ"ל בשנת 2017, מעל ל-300 מבצעים במהלך 2018
יחידת דובדבן זכתה ברבות השנים להכרה והוקרה בזכות אינספור מבצעים מוצלחים שביצעה שתרומתם לביטחון ישראל לא תסולא בפז. קשה לקיים לאורך זמן פעילות כה אינטנסיבית ומורכבת ללא תקלות ואכן היו גם מבצעים שהשתבשו – בשנת 2000 נהרגו שלושה לוחמים מכוח של דובדבן מאש של צלפי היחידה, זאת לאחר שהצלפים זיהו אותם בטעות כמחבלים. אירוע זה הוביל להדחת מפקד היחידה דאז, והתפטרות מפקד אוגדת יהודה ושומרון.
ישנן דרכים שונות לציין לשבח לוחמים ויחידות – כאשר בשנת 2017 בחר הרמטכ"ל גדי אייזנקוט להעניק פרס הצטיינות ליחידת דובדבן. בחירה זו מעידה על הרמה המקצועית הגבוהה של לוחמי היחידה, על היכולת המבצעית וההישגים בשטח, תוצאה של מאות מבצעים מוצלחים שרובם אינם מותרים לפרסום.

לתצפת על זירת הפעולה, לחפות על הכוח ולבצע ירי מדוייק, מתכונן מראש או לפי הצורך
סדרות רשת תיעודיות הן דרך טובה לתאר מציאות. "צלפים" היא אחת מסדרות הרשת המרגשות מבין הסדרות אשר הופקו בארץ. כצופים איננו יכולים שלא להזדהות עם גיבור הסדרה, אותו לוחם שפניו מוסתרים, המתאר את המצבים המורכבים שצלף ביחידת דובדבן נדרש להתמודד עימם. מסלול לוחם בדובדבן הוא ארוך וקשה – מי שמזוההים כבעלי כישורים מתאימים נבחרים לשמש צלפים. לצד כל צלף יש מאתר, וכפי שגיבור סדרת הרשת עצמו מעיד – צלף בלי מאתר אינו שווה כלום.

מן הסדרה עולה דמות של אדם מוכשר, איכותי וערכי, חייל המסור לתפקיד המאתגר אשר הוא נמצא מתאים לשמש בו, תפקיד אליו הוכשר בקפידה ושאת ביצועו הוא נוטל על עצמו מבחירה בכל פעם מחדש כאשר הוא נקרא לצאת למשימה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן