חוויה במסעדת "נתחים –  גריל ישראלי"

מסע לדרום האדום ששיאו במסעדת בשרים בצומת יד מרדכי
מסעדת "נתחים"

במהלך מבצע צוק איתן אמר הרמטכ"ל דאז בני גנץ, "עכשיו קיץ, אחריו בא סתיו, גשם ישטוף את אבק הטנקים, השדות יוריקו ויהיה כאן דרום אדום של כלניות להרבה מאוד שנים." אמנם דברי הרמטכ"ל לא היו במקומם. הלחימה עדיין לא הסתיימה. אולם לטבע יש מחזור חיים משל עצמו. מרבדי כלניות מקסימים צצו בין ימי הגשם בשבוע השני של פברואר (2022).

על יום שלישי נאמר פעמיים "כי טוב". בבוקרו של יום שלישי השני של פברואר הפציעה השמש ויום בהיר בא למקומותינו. התחברתי למחשב והתחלתי בעבודת יומי. רעייתי, הממלאת בהתנדבות את תפקיד קצינת התרבות של המשפחה, הודיעה לי בנימה שאינה משתמעת לשתי פנים, "נוסעים לראות כלניות בעוטף עזה." "אין לי חשק לנהוג," ניסיתי להתחמק. "אני אנהג," קבעה קצינת התרבות, "בעוד רבע שעה יושבים במכונית." כך היה.

נסענו דרומה לשמורת בארי ליד נחל גרר (מהסיפור של אברהם עם אבימלך מלך גרר). מרבדי הכלניות שראינו וצילמנו היו מרהיבים ביופיים. למקום זה הגעתי לראשונה בהיותי חייל בגדוד 50 (נח"ל מוצנח). שם השכיב אותנו במארבי לילה כדי לבלום חדירת פדאיונים מעזה, ממש בסמוך לשדות הכלניות, קצין קטוע יד ששמו עמוס ירקוני. שמו האמיתי היה עבד אלמג'יד חאדר אלמזאריב, מפקד סיירת שק"ד. לירקוני הוענקו עיטור המופת ועוד שלושה צל"שים. בביקורי במקום לא יכולתי שלא להיזכר בקצין הגששים הבדואי המיתולוגי משבט אלמזאריב.

אחרי ששבענו מיפי פארק הכלניות בשמורת בארי יצאנו למסע צפונה לחזור לביתנו הממוקם ליד פארק גבעתיים. כיוון ששעת הצהריים הגיעה, הודיעה לי קצינת התרבות שיש למצוא מקום שבו ניתן לשבור את רעבוננו. "יש לי," אמרתי. "ניכנס למזנון של קיבוץ יד מרדכי הנמצא ליד הצומת הנושא את שם הקיבוץ". בעבר בהיותי בשירות מילואים בעוטף עזה נכנסתי תדיר למקום חביב זה לכוס קפה ומאפה מידי הקיבוצניקים.

כשנכנסנו למה שהיה פעם המזנון של קיבוץ יד מרדכי הבחנתי בשינוי קיצוני שחל במקום. לא הזדמנתי לשם זה שנים רבות. אמרתי לקצינת התרבות שעל פי מראה המקום לא ייתכן שקיבוצניקים מנהלים את העסק. תפסנו מקום ומיד ניגשה אלינו מלצרית חביבה והציעה לנו את תפריט המסעדה. החזרתי לה את המסמך ושאלתי, "במה מתאפיינת מסעדה זו?" העלמה ענתה שהמסעדה מפורסמת בבשרים על האש. "מתאים לנו," אמרתי, וכמנהגי במקרה של ביקור ראשון במסעדה שאלתי, "מה המנה שתייצג באופן מיטבי את המסעדה שלכם?" ענתה העלמה, "פלטת בשרים זוגית הכוללת נתחי בשר בקר, גריל עוף, נקניקיות מרגז וקבב טלה." המשכתי לשאול, "האם מנה זו תספיק לשני קרניבורים?" ענתה העלמה, "תנסו ותראו, על אחריותי." אמרתי שאם לא יהיה מספיק לא נשלם. ענתה העלמה, "יהיה מספיק ואני מתחייבת לארוז לכם את מה שיישאר כדי שתיקחו הביתה," והוסיפה שאלה על העדפתנו בנוגע למידת צליית הבשרים. לאחר דיון קל עם הקצינה הוחלט: מדיום-רייר, והוספתי, "יאללה נראה אותך".

בנגלה ראשונה הובאה לשולחננו מנת חומוס עם פטריות חמות מלווה בפיתה עיראקית שהורדה זה עתה מתוף האפייה, ואל הללו צורפה צלחת גדולה עם פיסות כרובית עטופות ברביכה מטוגנת. הנגלה השנייה כללה שנים עשר סוגי סלטים טעימים בצלחות קטנות. כרבע שעה לאחר מכן הובא לשולחננו מגש מתכת ועליו מבחר של מיני בשרים שונים, חמים ומהבילים, מלווים ברטבים פיקנטיים שהוסיפו לבשרים טעמים אקזוטיים. על פי הכמויות על המגש הערכתי שהועמסו עליו יותר מק"ג בשרים למיניהם. כל המנות שהובאו לשולחננו בשלוש הנגלות נימוחו בפה וטעמן היה מעולה.  

עוד בטרם סיימנו את הזלילה הנפתי יד וזימנתי את העלמה לשולחננו ואמרתי, "אבקש לדבר עם מנהל המסעדה." היא שאלה, "משהו לא בסדר?" ואני עניתי, "אני מבקש להחמיא למסעדה ואף להמליץ עליה באינטרנט." העלמה הלכה ומיד הביאה את מנהל המסעדה, מסעדן חביב ששמו אבישי. "מה קרה, מדוע קראתם לי?" הוא שאל, ואני השבתי שאני מתעניין לדעת איך הקיבוצניקים למדו לנהל מסעדה בהצלחה רבה כל כך. אבישי פרץ בצחוק ואמר, "רכשנו את כל המתחם המסחרי בצומת מהקיבוצניקים לפני שנים רבות. אני הוא בעל המתחם כולו ומנהל אותו על פי שיקול דעתי המקצועית ללא קשר עם הקיבוץ. ראה נא את תור הקליינטים הניצב בכניסה למסעדה ותבין שאתה לא טועה".

התפתחה שיחה נעימה עם בעל המקום, שהביע שביעות רצון מהביקורת שלנו. כשהגיע מועד התשלום התברר שעלות כל הטוב הזה, כולל השתייה, הסתכמה ב-362 שקלים. פלטת בשרים כזו עם תוספות תעלה בוודאי פי שניים ואף יותר בבירת הקולינריה הישראלית, היא תל אביב.

כשיצאנו מהמקום ארזה העלמה את הנותר שלא אכלנו מרוב שובע. נפרדנו מאבישי ונסענו הביתה כשבאמתחתנו בשר ארוז בכמות שהספיקה לעוד שתי ארוחות בימים הבאים. היום התחיל עם כלניות ונמשך עם ארוחת בשרים. ברור שנשוב לאכול במסעדה זו והננו ממליצים למזדמנים לצומת יד מרדכי להיכנס למקום וליהנות מארוחה בשרית כדת וכדין.

הכתובת: מסעדת "נתחים" מפגש יד מרדכי

טלפון:  08-9968744 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. נשמעת כמו מסעדה ישראלית טיפוסית שסועדיה אוהבית בשר ולא מתחכמים דוקא בעשייה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן