שָרְטְרֵז או אָבּסִּינְת

משקאות "חדשים" לגיוון החך
אדגר דגה - שותי האבסינת he.wikipedia.org

בעירי חלה התקדמות באשר לפרהסיה הניתנת לשתיית האלכוהול. לא עוד שורת בקבוקי כרמל מזרחי ובירה נשר, לא עוד בירה מכבי ויינות צ'יליאנים זולים או שיבאס. לכבודו של הלוגם המקומי נפרסו ברחובות עירנו מספר חנויות המיועדות ללוגמים והן מוכרות מבחר של יינות העולם ויקבי בוטיק (כלומר יין המיוצר בארץ הקודש שהתיישן שבועיים ונמכר במחיר של Château Cheval Blanc).

באחת מהחנויות הנ"ל המליץ לי בן תשחורת בחולצת טי ובמכנסיים הדוקים, שניהם בצבע שחור, לגוון את חיכי במשקאות חדשים – שָרְטְרֵז או אָבּסִּינְת. שאלתי את עלם החמודות אם הוא יודע דבר מה על אודות משקאות "חדשים" אלו, והוא הודה שתפקידו רק למכור אותם.

השַּרְטְּרֵז הוא ליקר אלכוהולי ירקרק המיוצר מאז 1737 במנזר שרטרז הגדול, היושב בהרים בשם זה ליד גרנובל בצרפת. המנזר קיבל את פרסומו הספרותי בזכות מבקר הספרות והמשורר מתיו ארנולד, בן המאה ה-18, שתיעד את מסעו החורפי בהרים אל המנזר הזה. הנה הבית הראשון משירו:

Stanzas from the Grande Chartreuse

By Matthew Arnold

Through Alpine meadows soft-suffused

,With rain, where thick the crocus blows

,Past the dark forges long disused

.The mule-track from Saint Laurent goes

,The bridge is cross'd, and slow we ride

…..Through forest, up the mountain-side

אשר לאבסינת, יצרני המשקה האלכוהולי הזה היו Pernod & Fils, יצרני האניס הידועים מצרפת. בסוף המאה ה-18 הם רכשו את נוסחת ייצור המשקה החריף המבוסס על אניס, לענה ואתנול, ששימש קודם לכן כתרופה. במהלך המאה ה-19 הפך המשקה החריף שצבעו ירקרק לחביב על חוגי הבוהמה הפריזאית, ולאחר מכן לנפוץ ביותר ברחבי צרפת.

המשקה דחק את רגליהם של משקאות חריפים אחרים ומצא לו חך אוהד גם בארצות אירופה האחרות. מגפת הפילוקסרה שהיכתה בכרמי צרפת בסוף ה-19 וגרמה למחסור ביין ולהאמרת מחירו, רק האיצה את צריכת האבסינת, והוא היה למשקה האהוד מכל המשקאות האלכוהוליים בצרפת. אך בשיא הצלחתו בסוף המאה ה-19 התחילה גם נפילתו, כאשר קואליציה של ייננים צרפתים שקרנם ירדה וכיסם נפגע, בסיוע הממסד הרפואי המתוזמר והאגודות הצדקניות שנלחמו באלכוהוליזם בכלל, הפיצו מסרים בדבר היות המשקה סם ממכר ואף כזה הפוגע בתפקוד הפיזי וגורם לעיוורון ולדגנרציה. האיסור על ייצור אבסינת והפגיעה במוניטין שלו בתחילת המאה ה-20 נמשכו עשרות שנים, עד לשובו אל מדפי הבארים לפני כעשרים שנה. דמיון קיים במלחמת החורמה שנאסרה על החשיש ושיתוף הפעולה של רשויות הבריאות עם רשויות האכיפה במשך שנים רבות, עד למהפך התודעתי והתרת השימוש בתוצרי החשיש ואף לקביעה כי יש יתרונות רפואיים בשימוש בו.

למשוטט חובב הטיפה המרה מומלץ "אבסינת דיפו" בברלין באזור המִיטֵּה Weinmeisterstraße 4, 10178 Berlin. שם תמצאו את המבחר הגדול ביותר של סוגי המשקה המיוחד הזה ותוכלו לשתות במקום או לרכוש משקה לבר הביתי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים