סבבה

הבר ספוטניק ברחוב אלנבי
בר ספוטניק

יותר מעשרה חודשים אחרי שנוסד הבר "ספוטניק", נכנסו בשעריו חברי מועצת חכמי האלכוהול. נכנסו עם סימני שאלה כאשר הגיעו לכניסה המוזרה, ויצאו בסופו של דבר עם חיוך. מדובר בבר שמשקף כנראה את הקו החדש ההולך ונרקם בברים המובילים בעיר תל אביב. מובילים אותו כמה בעלים שלרובם קשרים בהווה או בעבר עם מוסדות בילוי לילי בעיר.

ספוטניק ממוקם בחלק הדרומי של רחוב אלנבי, ממש ליד המפגש עם רחוב לילינבלום. בסביבה הקרובה בונים תחנות של הרכבת התחתית – מה שמבטיח, לטווח של שנים ארוכות, גדרות עץ ארעיות ומחסומים. כל זה משתלב היטב באווירה של המקום, שאותה אנסה לתאר בפסקאות הבאות.

הבר עצמו מורכב משני חלקים ברורים. יש חצר, שדרכה עוברים בכל מקרה כשנכנסים לבר. בסקירות קודמות כבר עמדתי פעמים אחדות על התופעה המרכזית בברים שלנו. האורחים, רובם ככולם, מעדיפים לשבת בחוץ. אז מה אם זה בדיוק ההיפך ממאפייני הבר הקלאסי, הסגור והמכונס בתוך עצמו? כך רוצים צעירי תל אביב ולשם הם מובילים את הענף. או אולי הם מובלים על ידי הבעלים, שבגישה החדשה יוצרים הרבה יותר מקומות ישיבה. מסביב לחצר ובצמוד אליה – בנייני משרדים. אחד מהם ממש מרקיע שחקים, עד כדי כך שצריך להטות הראש בזווית לא שגרתית כדי לראות את קצהו. כל זה מוסיף ותורם לאווירה ההזויה. הריהוט בכל חלקי הבר פשוט ביותר.

כמובן יש גם חלק פנימי. בו יתארחו הבליינים בלית ברירה עוד מעט, כאשר מזג האוויר ייאלצם להתכנס תחת קורת גג. יש כאן חלוקה לכמה חללי משנה. בגדול שבהם ממוקמים בר ומקומות ישיבה. יש שם מטבח, כמה חדרונים קטנים וחדרי שירותים ברמה סבירה. בחלל הבר פועלים אנשי המוזיקה. יש כאן די-ג'יי לא קבועים, שכמובן תורמים לגיוון. כאן גם אפשר לרקוד. המוזיקה נשמעת היטב בחלל הפנימי, הרבה פחות בחצר. החל מהשעה עשר מתחילים להגיע הלקוחות, המשוועים למקומות בחצר ונענים כל עוד זה אפשרי. החלל הפנימי מקרין מינימליזם. קירות חשופים, ציורים פשוטים על הקירות שקשורים לחלל, שהרי שם המקום קשור לסדרת החלליות החלוצות המיתולוגיות מרוסיה הסובייטית. ציורים שכמה מבקרים מייחסים להם חשיבות יתר, לעניות דעתי.ספוטניק בר

התפריט איננו החלק החזק של הבר. זאת אף שלכאורה הושקעו בו מחשבה ורצון להפיק מנות אחרות ושונות. המבחר מוגבל ממש – כמה מנות קטנות, בהיקף טפאס, בהרכבים לא שגרתיים, מעט סוגי כריכים, מעט קינוחים, שגם הם לא שגרתיים. אפילו אינני טורח להיכנס לפירוט. אני מוכן לקבוע שמדובר במנות אכילות, לא יותר מכך. גם מבחר הבירות מהברזים מוגבל ביותר, שתיים בלבד. האלכוהול הכבד יותר מוצע במבחר גדול יותר, אם כי לא מרשים במיוחד. המחירים תל אביביים, לא פחות. השירות ידידותי ולא מוקפד. חניה יש בסביבה, בוודאי בשעות הלילה. אני ממליץ לשקול לחנות במגרש החניה הגדול והמסודר ברחוב הרכבת, מהלך דקות אחדות מהבר.

והעיקר, כמו תמיד, האווירה. אין ספק שהיא מגיעה כאן לשיאים חיוביים. הלקוחות רובם ככולם הנם בגילי 22–30, ללא חריגות נראות לעין. מגיעים בקבוצות. לא תמצא כאן את הדמות המוכרת ממיתולוגיית הברים, של הלקוח הבודד שמגיע בגפו ומתיישב ללגום אלכוהול ולהתייחד עם עצמו. החברותא היא העיקר כאן. האוויר טעון מאוד, חיובית. העיניים נוצצות. הפנים מחייכות. הביגוד, גם אם נראה פשוט, נבחר בקפידה. המבנה המיוחד, המוזיקה, הקישוטים, התאורה – יוצרים משהו שונה, וסוג האורחים רק מוסיף לכך. הצעירים אינם מחפשים אוכל, גם לא מגוון סוגי בירה. הם לא זקוקים לקורת גג, ריהוט נוח במיוחד, ובוודאי לא לשירות מקצועי או לסוגים מיוחדים של אלכוהול כבד. הם מחפשים אווירה, והם יוצרים אותה. בקיצור: סבבה.

כתובת: אלנבי 122, תל אביב

טלפון: 052-8492111

ציון אישי: 8.4

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

  1. מקום נחמד אבל לא יוצא דופן לטובה. הגדרות בטווח הקצר יהיו בעיה. בטווח הארוך אולי הרכבת הקלה תביא לקוחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר