בחירת פולי קפה: מה החשיבות של מקור הקפה?

סינגל אוריג׳ין מול בלנד
ערימת פולים
תמונה: pexels.com

כמו עם הרבה תחומי עניין, כל מי שמתחיל להתעמק בהכנת קפה מכיר את ההרגשה של ההתחלה: יש הרבה משתנים ו״חלקים נעים״, במידה שהיא על גבול המבלבלת, שדרושים בשביל להוציא אספרסו מושלם. לחץ המים במכונה, קושי המים, מידת הטחינה, משקל הקפה, וכו׳ – קשה לדעת מאיפה להתחיל.

אבל האמת היא שיש דבר אחד שכולנו, ״מתחילים״ או ״מתקדמים״ בתחום יכולים לגמרי להסכים עליו.

אם פולי הקפה לא טובים – אין שום סיכוי בעולם להוציא מזה קפה טוב. כמו עם ירקות טובים לסלט או עם סטייק טוב: בלי חומר גלם טוב שום סיכוי לתוצר ששווה את המאמץ. האמת היא שחוסר השקעה בחומר הגלם הוא אחת הטעויות הכי בסיסיות (והכי מתסכלות) שיש: תחשבו על כל ההשקעה במכונה, בציוד ובהכנה, ובתוך כל התהליך משתמשים בכל מיני פולי קפה מהסופר, עם תאריך קלייה על גבול העתיק, שאין שום סיכוי להוציא מהם אספרסו סביר. על כך נאמר- ״ככה לא בונים חומה״.

מצד שני ברור גם שלא כל אחד רוצה להתחיל מלהחריב שקית של פולי קפה משובחים ויקרים על ״ניסוי וטעייה״, ויש גם הרבה פולי קפה שהם על גבול ה״מלכודת תיירים״: מעט תמורה על הרבה מחיר, שרובו הולך על מיתוג ולא על איכות.

איך מזהים פולי אספרסו טובים?

אז בואו נדבר קצת על הבסיס – בחירת פולי קפה מומלצים. יש כמה דברים שכדאי להסתכל עליהם: מקור פולי הקפה, היחס בין פולי רובוסטה לפולי ערביקה, אופן הטיפול והייבוש, אופן הקלייה, ולבסוף מידת הסינון לפני האריזה (הוצאת פולים פגומים, חלקי פולים שבורים, או כאלה ש״נשרפו״ בתהליך הקלייה).

הכל מתחיל בהתחלה: מקור פולי הקפה

כמו ענבים ליין, פולי קפה הם בסופו של דבר צמח, שמושפע מהמאפיינים הגיאוגרפיים שבהם הוא גדל. איזורים גבוהים יותר מפיקים פולים שונים עקב חשיפה לאוויר קר יותר ודל בחמצן בהשוואה לאיזורים נמוכים יותר. איזורים טרופיים באיזור קו המשווה מפיקים פולים שגדלו בסביבה של מזג אוויר טרופי – עונות שנה אחרות, אחוזי לחות אחרים, מאשר במקומות שאינם בקרבת קו המשווה. המשתנים של סביבת הגידול מתבטאים בהבדלים בחמיצות, במרירות ובמתיקות של הקפה שיופק בסוף התהליך.

כמה מהמקורות העיקריים לפולים הם מזרח אפריקה (אתיופיה, קניה, טנזניה), תימן, הודו, האיזור הפסיפי (סומטרה, ג׳אווה, הוואי)ֿ, ואולי הכי פופולריים – מרכז ודרום אמריקה (מקסיקו, ג׳מאיקה, קוסטה ריקה, גואטמלה, ניקרגואה, קולומביה, ברזיל, פרו ועוד).

למקורות שונים ישנן שיטות עבודה שונות ומאפיינים טבעיים שונים. לכל יצרן ישנם גם מאפיינים ייחודיים משלו. הטיפ שלנו למתחילים: תנסו כמה שיותר, ותנו לבלוטות הטעם שלכם להוביל אתכם לאיזורים שכדאי לכם להכיר. ואז לכל איזור תוכלו להתחיל לרדת לפרטים יותר מדויקים – כמו החווה היצרנית, בית הקלייה, ואופן הקלייה שהכי מתאימים לפולים בשביל להפיק אספרסו לפי טעמכם האישי.

סינגל אוריג׳ין מול בלנד

כדאי לשים לב לכך שניתן ברוב בתי הקלייה לבחור בין פולים שהם סינגל אוריג׳ין לבין פולים שהם בלנד (תערובת). ההבדל הוא די אותו דבר כמו בוויסקי – סינגל אוריג׳ין הוא פולים מזן יחיד שנקלים ונמכרים באריזה. היתרון של סינגל אוריג׳ין הוא העקביות – אתם יודעים בדיוק מה אתם מקבלים, והתוצאה תהיה המדויקת ביותר. המחיר, עם זאת, יהיה בהתאם.

בלנדים, לעומת זאת, הם תערובת שבית הקלייה מרכיב בעצמו, שבד״כ כוללת פולים מכמה מקורות שונים, לעיתים קרובות בכמה אופני קלייה, וביחס מסוים בין רובוסטה לערביקה. בלנד טוב יכול להיות לעיתים קרובות מעניין הרבה יותר מסינגל אוריג׳ין, ובדרך כלל יהיה משמעותית יותר זול.

ברגע שתכירו את המקורות המועדפים עליכם לפולים – תוכלו לנסות בלנדים שכוללים פולים מהם, ולראות איך מרכיב התערובת ״מדמיין״ את כוס הקפה הבאה שלכם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן