איך מייצרים וודקה?

בישול, זיקוק, סינון
צילום: pixabay.com

וודקה מופקת באמצעות התססה וזיקוק של דגנים או תפוחי אדמה, אבל יש הבדלים בין תהליכי הייצור שמשפיעים על הטעם והפופולאריות של מותגים מסוימים. הנה כל מה שכדאי לדעת על אחד המשקאות הפופולאריים בעולם

משפחת המשקאות הלבנים כוללת וודקה, ג'ין, רום וטקילה. מי שרוצה לדעת איך מייצרים וודקה צריך קודם כל להכיר את המאפיינים המשותפים למשפחה.

במשפחת המשקאות הלבנים יש רק משקאות שמיוצרים על ידי התססה של חומרי גלם מסוימים לאחר מכן זיקוק שלהם. בנוסף, כולם נחשבים למשקאות חזקים עם כמות אלכוהול ממוצעת של 40% וכולם נשארים חסרי צבע כמו מים גם אחרי הפקתם. המשקאות הלבנים מפורסמים בגלל שהם מהווים את הבסיס למרבית הקוקטיילים בעולם ואין ספק שיש סביבם הילה מיוחדת.

עם זאת, גם בתוך הקטגוריה של משפחת המשקאות הלבנים קיימים הבדלים. הוודקה מגיעה ממזרח אירופה, פולין ורוסיה וצפון אסיה, לעומת הג'ין שמגיע ממערב אירופה והרום מדרום אמריקה והאיים הקריביים. הטקילה מגיעה ממקסיקו וחוקי ההגשה משתנים רק אם המשקה לא לבן.

השלב החשוב ביותר בתהליך הייצור: הסינון

תהליך ייצור של וודקה דומה לתהליך הייצור של וויסקי או בירה. בשלב הראשון דואגים לבישול של דגנים מולתתים כמו חיטה, שעורה או שיפון, כאשר במקרים מסוימים משתמשים כאמור בתפוחי אדמה. לאחר הבישול מתסיסים את הדגנים עם שמרים וזאת כדי לפרק את הסוכרים וליצור אלכוהול בעזרת השמרים.

הזיקוק והסינון קובעים את איכות הוודקה. וודקה איכותית במותג פרימיום או סופר פרימיום מזוקקת 3 פעמים לפחות ומסוננת עוד פעם אחרת, כי אחרת היא לא עומדת בסטנדרט הנדרש. כמו כן, יש לציין שמבחינת הבדלים בין וודקה פרימיום וסופר ופרימיום, כל מותג מסנן את התזקיק דרך פחם פעיל אבל עם סוג עץ משתנה. גם משך זמן הזיקוק משתנה בין המותגים ונע בין ימים ושעות. ככל שמספר הזיקוקים גבוה יותר, כך הוודקה נחשבת לאיכותית יותר וטעמה כמובן משתפר.

עוד שינוי שניתן לזהות בהבדלים בין וודקה לוודקה פרימיום הוא בתחושה בבוקר שאחרי. רמת הזיקוק קובעת את מידת החמרמורת, כי וודקה שמזוקקת מספר פעמים לא אמורה לגרום לתופעות לוואי.

הכירו את המותגים המובילים

יש שורה ארוכה של מותגי וודקה מובילים שעוברים תהליך נכון ויסודי של זיקוק וסינון. בראש הרשימה נמצאת וודקה בלוגה שמקורה בהרי סיביר, כאשר אחריה משתרכים ואן גוך, גריי גוס, בלוודיר וסטולי עלית. כמובן שלכל חובב וודקה יש העדפות אחרות, אך קיימת הסכמה לגבי חשיבות תהליך הזיקוק והסינון וההשפעה שלו על התוצאה והטעם.

לסיכום, תהליך הייצור של וודקה הוא דוגמא לאופן שבו ניתן להשפיע על טעמם של משקאות לבנים. התהליך מבוצע בעקרונות דומים ועובדה זו לבדה מסבירה למה עדיף להשקיע בוודקה איכותית מאפשר להתפשר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך