ניצחונו של בן גביר או ניצחון הרבנים

השינויים הדמוגרפיים והשפעתם על תוצאות הבחירות
תמונה של פרץ
פרופ' פרץ לביא

כמעט כל הפרשנים בכל הערוצים הכתירו את איתמר בן גביר כמנצח הגדול של בחירות 2022. מדמות פוליטית שולית שמפלגתו לא עברה את אחוז החסימה, הוא הפך בן לילה לכוכב פוליטי והצליח לסחוף אחריו תומכים רבים יותר מאשר הצליחו לסחוף שני רמטכ"לים עתירי ניסיון, שאחד מהם מכהן כשר ביטחון עם הישגים מוכחים.

אלא שלפחות חלק מהניצחון הדרמטי של בן גביר וסמוטריץ', כמו גם של אריה דרעי וש"ס ויו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף, יש לזקוף לשינויים הדמוגרפיים באוכלוסייה בישראל, ובמיוחד בגידול היחסי של הקבוצות המצייתות בצורה עיוורת להוראות הרבנים. לא בכדי סמוטריץ' ובן גביר, אריה דרעי ויצחק גולדקנופף פתחו את נאומי הניצחון שלהם בתודות מפליגות לרבנים אשר התגייסו לשכנע, או נכון יותר להורות, לצאן מרעיתם, כל רב לקהילתו, לצאת ולהצביע כדי "להעביר את ממשלת הזדון מן הארץ".

השפעתם של הרבנים עצומה. קשה עד בלתי אפשרי להמרות את פי הרבנים בקהילה החרדית. כולנו נוכחנו בכך בשיא מגפת הקורונה כאשר מדינה שלמה המתינה למוצא פיו של הרב קנייבסקי בן ה-90.

על הפחד הגדול מסטייה מהתלם למדתי בשיחות שניהלתי עם חרדים. באחת מקבוצות החרדים שלמדו במכינת הטכניון בבני ברק השתתף בחור ישיבה מחסידות ידועה שהיה מגיע לבני ברק מדי בוקר מירושלים. כאשר שאלתי אותו כיצד בני המשפחה והסביבה הגיבו לכך שהוא לומד בטכניון, הופתעתי לשמוע שאיש איננו יודע על כך, כולל אשתו וילדיו. כאשר הקשיתי ושאלתי כיצד הוא מסביר להם את הנסיעות היומיות שלו לבני ברק, השיב בפשטות: "סיפרתי לכולם שמצאתי ישיבה מיוחדת ובה אני לומד יום יום". הסיבה לכך שלימודיו בטכניון היו סוד כמוס, הייתה הצורך להגן על משפחתו – אם דבר לימודיו בטכניון היה נודע בקהילה, ילדיו היו מוצאים מחדרי הלימוד.

בעדות נוספת לפחד מפני סטייה מהתלם נתקלתי כאשר ביקשתי מאחד מהתלמידים החרדים, אשר התקבל לאחר המכינה לטכניון והצליח בלימודיו, להופיע בפני תורמים כדי לעזור בגיוס תרומות למלגות קיום לסטודנטים החרדים. הוא הסכים לעשות זאת אבל בתנאי אחד, שלא אזכיר את שם משפחתו. "מדוע" שאלתי, ותשובתו הייתה: "יש לי אחות לא נשואה ואם ייוודע בקהילה שאני סטודנט בטכניון, היא לא תוכל למצוא שידוך!" לא, הוא לא התבדח, כאשר אמר זאת הוא היה רציני וחמור סבר.

למי שלא גדל והתחנך בקהילה חרדית קשה להבין, וקשה אף יותר, לקבל את הציות המוחלט להוראות הרבנים, אך נקל להבין מדוע איתמר בן גביר פתח את נאום הניצחון שלו בתודות מפליגות לרב דב ליאור, רבה של הציונות הדתית ורבה לשעבר של קריית ארבע, אשר מטיף לבעלות מלאה של עם ישראל על הר הבית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. נכון מאד ועצוב מאד.
  מראה לאן המדינה הזו הולכת ומה העתיד צופה לנו.

 2. לא לשכוח שמפלגות החרדיות ולמפלגות החרדליות יש מספר חברי כנסת כמו שיש לליכוד. הרבה כוח. זאת המגמה הדמוגרפית בעם הנבחר

  1. קודם כל הבעיה שאנשים בזמננו ממשיכים לחשוב ולהאמין בכוחות על
   ועוד יותר גרוע, שאמונות מסוג כזה הופכות לכוח פוליטי חזק

 3. זו רק ההתחלה
  אחרי שיחלקו את חלוקת שלל התיקים יתחיל כל שר וחבר כנסת להשתולל
  לקחת לנאמניו ולמקורביו את כל המאשאבים וההשפעה שרק אפשר
  מה יהיה כאן?

 4. נכון שההשפעה של הרבנים על בני צאן מרעיתם- היא כמעט מוחלטת עד כי הפכו לצבא של ממש הנכון לפעול למימוש מצוות הרב או "מועצת חכמי התורהת" לא כול היסוס או עוררין. יחד עם זאת יש לציין כי בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחותה של מנהיגות חדשה, צעירים שדנחשפו למערכות המידע והתקשורת (רדיו, טלפונים חכמים, אינטרנט ואחרים) כבר אינם מקבלים את מצוות הרבנים (שגיל רובם נע בסביבות 80 ויותר בקרב מאסף של הישרדות) ויש להניח שתוך דור אחד או שניים נראה שינוי.
  לגבי בן גביר- המצב שונה בתכלית. הוא אינו רב זקן אלא צעיר נמרץ עם סכין בין השיניים, שזיהה את אובדן המשילות הביטחונית ברמת הפרט, הטרור החקלאי ושאר כנופיות הפשע , שכול הממשלות ובתי המשפט מגלים חוסר אונים בלתי נתפס- והוא מהווה סמל ותקווה לשינוי. נראה שרוב תומכיו הם חילונים- שביאושם כי רב- מוכנים לתמוך בכול מי שרק יגלה אהדה למצב הבלתי ניסבל של אובדן משילות.

  1. למרות האופטימיות שלך ההפך הוא הנכון. בניהם ונכדיהם של הרבנים הזקנים יורשים את ההון שצברו אבותיהם ואת תורת השליטה על צאן מרעיתם שאות לא לומדים באף בית ספר אלא בביתם הפרטי. המצב לא ישתפר אלא ילך ויתדרדר. לכל רב יש כמה בנים וכמה חתנים וכולם חייבים לקבל משרות במוסדות הרבנות. בהיסטוריה של הנצרות הקתולית מסופר על אחד האפיפיורים שבכלל לא היה דתי. הוא נבחר על ידי מועצה אקומנית עד שיצא עשן לבן, אחרי בחירתו שיטת האינדולגנציות התעצמה עד שהביאה לפילוג מלווה בשפיכות דמים (מוויקליף עד לותר) בכנסיה הקתולית.

 5. מהנדסים את התודעה של האנשים, משעבדים אותם לציות מלא, ומנצלים אותם לקידום האינטרסים של המעבדים ועוזריהם

 6. הם השיגו את הניצחון כי הם חברו כולם. לא כמו הגוש השני שרק מתפצל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן