תתלבשי איך שאת רוצה

חיילת כמעט נרצחה בשל "חוסר צניעות". והחרדים שותקים
סימו קריאה - שרטוט
תמונה: Orikrin1998ikimedia commons

לא מזמן מאות חרדים בבית שמש רדפו אחרי חיילת. הם זרקו עליה חפצים שונים. סיכנו את חייה. היא ניצלה כי הייתה משפחה שהכניסה אותה לביתה, ומשם נמלטה מחופשת.

לא ייאמן, אבל הארץ לא רעשה. דיברו על זה. אבל לא יותר מזה. כי בסך הכול היא לא נהרגה. היא רק כמעט נרצחה.

בעיניי זו הייתה נקודת שבר. ברור לי לחלוטין שאם ניתן כוח פוליטי לחרדים, כך תיראה המדינה. משמרות הצניעות יפגעו בנשים כמו באיראן. לכל אוטובוס יהיה רב שימדוד במגנומטר את אורך החצאיות. חנות שתמכור עיתונים חילוניים, תישרף. אין לי שום ספק שזה מה שיקרה. נהפוך להיות אפגניסטן.

כי לנוכח האירוע המכונן בבית שמש הייתה שתיקה מוחלטת של המגזר החרדי. לא גינוי. לא שום דבר. ובגלל כוחם הפוליטי של החרדים, ותקופת הבחירות, אף אחד אחר לא נזעק. מישהו שמע שבוצעו איזה שהם מעצרים? מישהו שמע על משטרה שעוברת מבית לבית כדי לברר מי היו הפורעים? לא.

כי צריך לדעת שבעניין דתי, תמיד הקיצוניים יצליחו. בשכונה שגרתי בה בעבר שרפו קיוסק שמכר עיתונים חילוניים. הביאו לסגירת קיוסק אחר על ידי איומים. אמנם לא כל החרדים כאלה, ממש לא. אבל כולם שתקו. כולם פחדו. כך זה תמיד. הקיצונים ישתלטו, והם ינהלו את סדר היום. הם גם יהרגו בחורה לא צנועה, ואף אחד לא יאמר דבר.

גם באירוע החיילת שתקו. ולפעמים מתלווה לכך מעין הצדקה: גם אם אני לא הייתי עושה את הדבר הזה, בכל זאת מגיע לחיילת הפרוצה הזאת (בעצם היותה חיילת) להיות נרגמת באבנים. בכל דת יש ממד מסוכן של הקצנה. של פונדמנטליסטיות. והקיצונים תמיד יקבעו את הטון. זו ההיסטוריה של הדתות. וברגע שהחרדים ישלטו במדינה או יקבלו כוח פוליטי חזק, כך יהיה גם ביהדות.

העסקנים החרדים יטפלו בנשים ובלהט"בים. ועוד איך. גם בשמאלנים. גם בסתם חילונים. הארץ לא תסבול אז שום היבט של חילוניות. אוניברסיטאות יעלו באש. ספריות ייסגרו. יופסק הטיפול בגנים ציבוריים, כי זה מיותר. כל סממן של תרבות חילונית ושל ספורט ימוגר. בתקשורת יישמעו רק הנאומים הזועמים של העסקנים.

אני הייתי מטיל סגר על כל אזור בית שמש ועובר מבית לבית לבדוק מי הפורעים. מבצע מעצרים נרחבים ומטיל עונשים כבדים. הייתי מביא לשכונה פלוגה של חיילות לשבת, שתנהל שם שולחן שבת ברחוב, בשירה וריקודים, ואנשי יס"מ שיגנו עליהם. הייתי מאיים שאם אירועי הרדיפות ימשיכו, כל חרדי שיעבור בשכונה חילונית יהיה צפוי להשלכת אבנים עליו כי הוא לא משרת בצבא ולא עובד.

ובעיקר, הייתי מפריד בין הדת והמדינה, באופן שלא יאפשר שום כוח פוליטי למפלגה חרדית. צריך לחסל את הכוח הדתי והחרדי, אחרת נהיה מדינת הלכה בסגנון אפגניסטן. אנשים יוצאו להורג בכיכר העיר כי דיברו נגד רב מסוים או שהסתובבו בלבוש לא צנוע. למען ישמעו וייראו.

גם אם ההלכה מאדירה את הצניעות, ואין ספק בכך, הערך העליון האנושי והדתי הוא "חיה ותן לחיות". על תכפה על אחרים את ערכיך. ובהקשר זה, המוסר היהודי זועק כל עוד ביכולתו: נשים ובנות, תתלבשו איך שאתן רוצות ותלכו לכל מקום שאתן רוצות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. לרב הלברטל הנכבד,
  כל הכבוד על מאמר מעולה הנוגע ממש באחת הבעיות הקשות ביותר שמהן סובלים אזרחי מדינת ישראל. יישר כוחך.

  1. איננה דתיה כלל
   אני מצדיעה לרב שמביע דעה כזאת
   ועוד בקול רם

 2. אם אלה היו אוהדי ביבי או שמאלנים היו עוצרים אותם. רק החדים מהסוג הזה פטורים מקיום חוקי המדינה

 3. חשיבות גדולה למאמריך באתר כזה. כך נחשפים גם חילונים לפנים אחרות וחיוביות מאוד ביהדות הדתית על כל גווניה.

 4. מסכים אבל תוך שינוי קטן
  לא – תלבשי מה שאת רוצה
  אלא – תלבשי מה שאת רוצה כל עוד החוק איננו אוסר זאת

 5. בעזרת השם,
  יביע כל אחד, בנימוס ובצנעה את דעתו האישית
  יכבד כל אחד את החלטות הרוב, יהיו אשר יהיו

 6. חשוב לדעת שיש גם אנשים שחושבים אחרת מההמונים

 7. בשכונה הסופר חילונית בתל אביב שבה אני גר מופיעים מידי פעם חסידי חב"ד עם מוזיקה רועשת ביותר ברמקולים וחוסמים את התנועה בכביש עם ריקודים עליו
  מה היו עושים תושבי כפר חב"ד אם היו מגיעים אליהם חילונים עם מוזיקה חילונית ברמקולים עוצמתיים?

 8. ויש לקחת בחשבון שלשלשת המפלגות החרדיות/חרדליות יש כבר מעל 30 מנדטים
  אמאלה

 9. יש דברים שבהם אני ממש לא מסכים עם הרב הלברטל. יש דברים שבהם אני מסכים איתי, כמו הפרשה במאמר הנידון. אבל בכל מקרה אני מכבד אותו ומכבד את זכותו להשמיע דירות גם אם הן לא מתאימות לי. זה בגלל שהוא ישר. ויש לו ערכים. והוא בוחן דברים בראיה רחבה ולא נעול על כיוון כשעיניו עצומות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה