תסביך הישראלים והיהודים

הולדתה של התפילה לשלום הקהילות היהודיות בעולם
כותרת

מה מניע יהודי חילוני לחבר תפילה יהודית לשלומן של קהילות יהודיות בעולם? הסיבה המיידית לכך היא העובדה שבחג החנוכה הקרוב תדלקנה במשותף קהילות יהודיות בארץ ובחו"ל נרות חנוכה רבים. למי שתוהה הכיצד, הרי שהטכנולוגיה מאפשרת זאת בקלות יתרה. לצורך כך חברה החברה למתנ"סים לארגון המרכזים הקהילתיים היהודיים בעולם JCC Global ולסוכנות היהודית, ויחד חיברו חוברת דיגיטלית שבה משולבת התפילה בעברית ובאנגלית. נוסח התפילה מופיע בסוף המאמר הזה. הסיבות העמוקות יותר לחיבור תפילה שכזאת קשורות בתהום העמוקה שנפערה בין יהדות ארץ ישראל ליהדות העולם. הסולידריות בין קהילת יהודי ארץ ישראל והקהילות היהודיות בתפוצות נחבלה קשות והיא זקוקה כעת לטיפול נמרץ בטרם תיפח את נשמתה האחרונה. להלן אנסה לתאר מעט מהנסיבות שבעטיין התחולל המשבר.

לעם היהודי יש הרבה פנטזיות על עצמו. במשך ההיסטוריה היהודית, שהייתה ברובה כרוכה ברדיפות, בהתנכלויות ובהשפלות, המשיך להאמין כי הוא העם הנבחר. בכל שבת וחג אנו מברכים: אתה בחרתנו מכל העמים ורוממתנו מכל הלשונות. יש לא מעט פתיים בינותינו החשים, מחמת בורותם במסורת ישראל, אדנות ועליונות על העמים האחרים. יש כמה רשעים המסיטים את רעיון ההתרוממות הרוחנית לגזענות ולאלימות כלפי כל מי שאינו יהודי. כך למרבה הצער ההסטה הופכת להסתה, וכל מה ששנוא עליהם עושים הם לחבריהם, בני הלאומים האחרים. בדמיון רב להלך המחשבה מעוות שכזה, כמה מיהודי ארץ ישראל רואים בכמה מקהילות יהודי התפוצות לא פחות מאשר בוגדים או אויבים. אף על פי שרובם שייכים לחוגים דתיים, אין הם מתחשבים במסורת ישראל ואף פועלים בסתירה אליה. תילי תילים של מאמרים נכתבו בספרות היהודית העתיקה והחדשה על רעיון הלכידות החברתית של העם היהודי. כך למשל: כל ישראל חברים, כל ישראל ערבים זה בזה, ועמך כולם צדיקים, כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא ועוד ועוד. כאשר כתבו רבותינו את דברי הקודש האלה, ביקשו לחזק את הסולידריות היהודית המאותגרת בכל דור ודור על ידי מחלוקות שרובן לא לשם שמיים. כאן חשוב לציין שלהבנת כותב שורות אלה, אין מובנו של המונח "לשם שמיים" למען האלוהים אלא למען מטרה נטולת אינטרסים אישיים או סיעתיים, ולמען כלל האומה מבלי להחריג קבוצה זו או אחרת.

לרוב המוחלט של הישראלים אין כל מגע עם יהודי התפוצות, אין ידע על קהילות בעולם ואין רצון להעמיק בפתוח יחסים איתן. למיליון יהודים מישראל החיים כעת בחו"ל אין קשר לקהילות היהודיות הוותיקות במקום. הישראלים הרבים שירדו מהארץ להגשים את החלום האמריקני בזים ליהדות אמריקה. כמעט בלתי אפשרי למצוא ישראלים בבתי כנסת ותיקים בלוס אנג'לס, בניו יורק או במיאמי. הדבר נכון גם לקהילות הליברליות וגם לשמרניות. הם מתארגנים להקמת מניינים משלהם וחיים במעין בועה תרבותית ישראלית במשך עשרות שנים. צעירים ישראלים רבים המסתננים לאמריקה אינם מזהים את הפוטנציאל הגלום בקשר עם הקהילה היהודית המקומית. על פי רוב, יהודי המקום הוותיקים מעורים ביותר בחברה המקומית והם עשויים לשמש כמפתח להצלחתו של המהגר הישראלי. מן העבר השני, כאשר מגיעים יהודים רבים לביקור בארץ ישראל לא נראה שיש התלהבות רבה מצד ישראלים לקבל את פניהם וליצור קשרים חברתיים עימם. הם נתפסים כתיירים ולא כאחים המתגוררים במקום אחר בעולם.

צריך לומר בפה מלא שקיימת תלות הדדית בין יהודי ארץ ישראל ליהודי העולם. בשני הצדדים קיימים כוחות מלכדים וכוחות מפרקים. בין יהודי העולם אנו מוצאים ציונים נלהבים לצד תומכי תנועת החרם הערבי BDS, ששמו לעצמם למטרה למחות את שם ישראל. תופעה זו מגבירה את הצורך שלנו לחזק את תומכי ישראל הציונים. בין יהודי ארץ ישראל אנו מוצאים יהודים פלורליסטים המקבלים את קהילות התפוצות כפי שהן ולצידם ישראלים העושים כל אשר לאל ידם להצר את צעדי היהודים הליברלים ולדחוק אותם אל מחוץ לעם היהודי. זאת מבלי להבין כי הביטחון הלאומי של מדינת ישראל מושפע באופן דרמטי מהלוך הרוחות בקהילות היהודים בתפוצות.

עלינו לזכור תמיד שמדינת ישראל היא פרויקט של יהודי התפוצות. הם שפעלו בארצות מוצאם להשיג הסכמה של אומות העולם להקמת בית לאומי לעם היהודי והם שעלו בהמוניהם ליישב את הארץ השוממה והנגועה. אך לא רק בעבר אנו מדברים. יהודים רבים וטובים תופסים עמדות השפעה מכריעות בממשלים של המדינות השונות בעולם המערבי. הנרי קיסינג'ר דאג לרכבת האווירית במלחמת יום הכיפורים והציל את מדינת ישראל מחורבן. סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל לשעבר, הביא את כלכלת מדינת ישראל לשיאים מרשימים. בידיו של אנתוני בלינקן מופקד התיק האיראני כעת והוא זה שיכריע אם תהיה מלחמת איראן-ישראל או לא. יש לנו סיבות טובות מאוד להיות נחמדים יותר מכפי שאנחנו כלפי דמויות שכאלה וכלפי הקהילות שמהן הם באים.

בארץ ישראל נמצא כעת הרוב של העם היהודי בעולם. ההישגים הנאים בטכנולוגיה, באמנויות, בחקלאות וברפואה לטובת האנושות כולה, צריכים לשמש דוגמה לתפקידה של יהדות ארץ ישראל בקרב העם היהודי. האחריות ההיסטורית מחייבת אותנו ללכד את העם על גווניו הרבים סביב ערכינו הנאורים ויכולתנו המדהימה להוות בית לכל יהודי המבקש לקבוע את מושבו בארץ ישראל.

 

ברכה לעם עולם

נְבָרֵךְ אֶת קְהִילוֹת הָעָם הַיְּהוּדִי, בַּאֲשֶׁר הֵן בְּכָל קַצְווֹת תֵּבֵל, הַמְּהַווֹת חוּלְיָה נוֹסֶפֶת בְּשַׁרְשֶׁרֶת הַדּוֹרוֹת הַמְּפוֹאֶרֶת שֶׁל עַם-עוֹלָם, עַם-הַנֶּצַח. יְהִי רָצוֹן שֶׁכָּל קְהִלָּה וּקְהִלָּה תְּשַׂגְשֵׂג בְּחַיֶּיהָ הָרוּחָנִיִּים וְהַחֶבְרָתִיִּים לְפִי אוֹפְיָהּ הַיִּחוּדִי וּתְפִיסַת עוֹלָמָהּ. כָּל אַחַת מֵהֶן תּוֹסִיף מֵאוֹרָהּ לָעָם הַיְּהוּדִי וְלִמְדִינַת יִשְׂרָאֵל וְכָל אַחַת מֵהֶן תִּזְכֶּה לְהַכָּרָה וּלְהוֹקָרָה מִיֶּתֶר הַקְּהִלּוֹת וּמִמְּדִינַת יִשְׂרָאֵל. לָעַד יִהְיוּ שַׁעֲרֵי מְדִינַת הַיְּהוּדִים, הַדֵּמוֹקְרָטִית וְהַשִּׁוְיוֹנִית, פְּתוּחִים בִּפְנֵי כָּל בְּנוֹת וּבְנֵי יִשְׂרָאֵל הַמַּאֲמִינִים בַּחֲשִׁיבוּת קִיּוּמָהּ לָעָם הַיְּהוּדִי. נִישָׂא תְּפִלָּה שֶׁכָּל קְהִלָּה תִּזְכֶּה לְיַחַס הוֹגֵן מִצַּד מֶמְשַׁלְתָּהּ וְתֵהָנֶה מִשָּׁלוֹם וּמִבִּיטָחוֹן עִם שְׁכֵנֶיהָ. מִי יִתֵּן שֶׁכָּל קְהִלּוֹת יִשְׂרָאֵל יִזְכּוּ לִתְרֹם אֶת חֶלְקָן לְרִפּוּי הָעוֹלָם, לְהַגְבָּרַת הַשָּׁלוֹם וּלְחִזּוּק הַחֶבְרָה בִּמְדִינוֹת מְגוּרֵיהֶן. וְיִתְקַיְּמוּ בָּהֶן וּבְעַם יִשְׂרָאֵל כֻּלּוֹ מִקְרָאוֹת כְּתוּבִים וְדִבְרֵי רַבּוֹתֵינוּ: מַה טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב, יֶעֲשֹׂוּ כֻּלָּם אֲגֻדָּה אֶחָת, יַחַד שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל. כָּל יִשְׂרָאֵל עֲרֵבִים זֶה בָּזֶה וְכָל יִשְׂרָאֵל חֲבֵרִים, וְנֹאמַר: אָמֵן!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. תפילה איננה הפתרון. מה שיאפשר התקרבות אמיתית זה קבלה של הזרמים השונים ביהדות על ידי האורטודוקסים

  2. האיום היום יומי הכי גדול הוא על הקהילה היהודית במדינת ישראל.

  3. יהודים בארצות קשות ולא ידיגותיות אולי עוד מסתכלים על ישראל כמודל חיובי. יהודים בארצות חוםשיות ומתקדמות קושרים עצמם פחות לישראל.

  4. יהדות העולם היא עוגן הקיום שלנו והתמיכה הפוטנציאלית הגדולה שלנו, ולא ברור למה אנחנו לא מתייחסים אליהם ככה

  5. כל הכבוד לד"ר יעקב שמחבר במאמרים שלו עבר, הווה , ועתיד וגם את כל קבוצות היהדות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן