האם תיתכן חילוניות על דרך החיוב?

האמונה החילונית מתקיימת ומתממשת במושגים יהודיים
תמונה של אודי
פרופ' אודי מנור

לא פעם אני שומע מאנשים המגדירים עצמם 'מסורתיים', קל וחומר 'דתיים', שלעמדה החילונית אין שום תוכן חיובי. לטענתם, כאשר שואלים חילוני מה משמעותה של "החילוניות" מבחינתו, הוא עונה תמיד באמצעות מילות שלילה: 'אני לא שומר מצוות', 'אני לא שומר שבת', 'אני לא שומר כשרות', 'אני לא מאמין באלוהים'.

אין ספק שרוב החילונים אכן משיבים כך, אבל לא מדובר בגזירת גורל אלא בחוסר הבנה שמקורה, כמו במקרים רבים אחרים, בחינוך לקוי בלשון המעטה. המקרה הבולט ביניהם בימינו הוא ההתנגדות לחיסונים על בסיס של בורות בלתי נתפסת לגבי נושא פשוט יחסית כמו בריאות הציבור, או על בסיס שימוש מעוות ונטול כל הקשר, ולכן חסר אחריות בעקרון 'הטלת הספק' שבלעדיו אכן אין מדע, אבל שמדע איננו מתבסס רק עליו ואפילו לא בעיקר עליו, אלא קודם כול על שכל ישר ונכונות לעשות בו שימוש.

ובכן, חילוני הוא אדם המאמין באמונה שלמה בתמונת העולם הנוצרת ומתחדשת ומתרחבת על ידי הישגי המדע על כל ענפיו.

חילוני הוא אדם המאמין באמונה שלמה בתיאוריה האולטימטיבית נכון לעכשיו, המחזיקה מעמד כנגד כל סוגי מבקריה, הלוא היא תיאוריית האבולוציה של דארווין. בניגוד למה שאמרו עליה פונדמנטליסטים למיניהם וצרי מוח כבר אז ומאז, היא אינה טוענת שמוצא האדם הוא מהקוף, אלא שכל החיים על פני כדור הארץ התפתחו באופן אבולוציוני.

חלק מהאבולוציה של האדם הוא בתחום המכונה 'תרבות' או 'תודעה' או 'זהות' או 'משמעות', וכל אלה קיבלו ביטויים שונים, אחד מהם הוא הביטוי המוכר בשם 'יהודי' או 'עברי' או קשור למושגים כמו 'תורה' וכל מה שהשתלשל ממנה במשך הדורות עד ימינו אנו.

ומכאן שחילוניותי היהודית היא שילוב של היותי אדם שהתפתח בתהליך האבולוציוני הביולוגי ברבע מיליון השנים האחרונות, שתרבותו היא 'יהודית' כפי שהתפתחה ב-3500 השנים האחרונות.

כיהודי חילוני אני מרגיש חופשי לחלוטין לדון למשל באופן המיוחד שבו בראה התרבות הזו, תרבות אנושית אחת מני מרבות מאוד (כ-8000 נכון לעכשיו, שדוברות כ-7400 שפות), את מושג האלוהים.

כחילוני למדתי למשל מהגדול קאסוטו (משה) שהפסוק "בראשית ברא אלוהים את השמים והארץ", או הפסוק בספר ישעיהו "בורא אור ויוצר חושך", מבטאים ביקורת חריפה של מה שניתן לכנות לצורך הדיון בשם הלא מדויק מבחינה היסטורית 'היהודים הראשונים', שהתקוממו כנגד תפיסת עולם רווחת בעולם שבו חיו, במסופוטמיה, שלפיה העולם בנוי ממאבק תמידי בין כוחות אור לכוחות חושך, בין טוב לרע מבלי שהטוב עדיף על הרע אלא בכוחו ולהפך.

במקום זאת הציעו 'היהודים הראשונים' תמונת עולם שלפיה יש בורא עולם העומד מעל לטוב ולרע ולכן קובע נקודת ייחוס הן למוסר של הטבע והן למוסר של האדם.

המצאת האלוהים המסוים הזה על ידי היהודים – ואם זה לא ברור, בני אדם בראו את אלוהים ולא להפך, וכך חושב חילוני, וזו עוד הדגמה שלא על דרך השלילה – היא בסיס הבסיסים של התרבות היהודית ב-3500 השנים האחרונות.

הרעיון הזה, רעיון יסוד בתפיסה החילונית, שהאדם ברא את אלוהים (ואדגיש כי בני אדם שונים בראו תפיסות שונות ומנוגדות של אלוהים), הוא גם נקודת ייחוס לוויכוח שאני יכול לנהל בביטחון מלא כחילוני, כנגד זרמים או כתות ואף מוטציות ביהדות, שלמרות שהם רואים עצמם, ואף נתפסים על ידי בורים ועמי ארצות, כהמשך היהדות 'האותנטית' וכמבטאיה האולטימטיביים, הם למעשה לא יהודים מהבחינה המרכזית והקובעת הזו.

וכל אלה דוגמיות קטנות לעולם שלם של אמונה חילונית המתקיימת ומתממשת במושגים יהודיים. עולם הרעיונות שחלקו הקטן מכונס במעט הספרים שעומדים דומם כאן לצידי, עצום בהיקפו ועשיר באפשרויותיו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. אתה צודק מאוד בעיקר בשל העובדה שגישה חיובית כזאת מעידה שזאת דרכנו, זאת אמונתנו, ואין זאת סתם דרך של דווקא, ובטח לא של התנצלות.

 2. משהו יותר חשוב שקשור לנושא. למה מלמדים על דת גם חילוניים ולא מלמדים אף אחד על חילוניות?

 3. אני בעד אכילת פירות ים, אין סיבה לקפח אותם
  אני בעד נסיעה בשבת, זהו חלק מהמנוחה והרגיעה שלי

 4. ההבדל נובע מהעובדה שכדי להיות דתי אתה צריך להקפיד על אין ספור הוראות חדות של עשה ואל תעשה. לעומת זאת כדי להיות חילוני טוב אתה צריך להיות קודם כל חופשי מצווים.

 5. כאשר יש כפייה ואין שיוויון, אין לצפות שצד אחד יסגנן את התבטאויותיו

 6. מאמר ברמה ובכיוון לא שיגרתי. חשיבה נכונה. הדרך לביסוס מעמד החילונים, מעבר להיותם נגד.

 7. תודה. צריך לתת יותר ביטוי אקטיבי של חילונים חושבים. נשמעת יותר מידי דעת הדתיים והוויכוח איתם. אין מספיק דיעות חילוניות נטו.

 8. תודה רבה לך, אוהב מאד לשמוע אותך וללמוד ממך, לאחרונה קראתי על אגודת הכפרים במאמר שכתבת, מעניין מאד, אני ב1980 -1982 הייתי קצין המודיעין של מרחב בנימין ואתה החזרת אותי אחורה בזמנים, מאתגר!

 9. כבוד והנאה גדולה לי לקרוא את הבלוגים שלך ולשמוע את הרצאותיך ואף לאחרונה לקרוא את ספריך, בשבילי אתה סמל ודוגמא למחנך בישראל . מקווה שלא תתחבר מדי לפורום שפירא, לא מתאים לך לרדת לרמת הדיון וההתלהמות שלהם! תקן אותי אם אני טועה!

 10. כבוד והנאה גדולה היא לקרוא את ספריך ואת הבלוג שלך ולשמוע את ההרצאות שלך ב"פורום קפה שפירא" שאותו איני אוהד במיוחד ולפי דעתי אתה לא שם, בדרך הצגת הדברים שלך, החיוביות שלך, תפיסת העולם שלך, הייתי רוצה לראות אותך בפורומים רציניים יותר! אתה מורה ומחנך בישראל לתפארת , כל אם יהודיה או שלא……….. היתה רוצה שילדה יתברך בך!

 11. תודה רמי על דבריך. אל דאגה, אינני חלק מפורום שפירא ואני בכל זאת חושב שכל זירה לדיאלוג, ובלבד שיש דיאלוג, ראויה. יש בפורום אנשים החפצים בדיאלוג אבל ככל הנראה עוצמת הרעש שהם מייצרים יחסית לאחרים, נמוכה יותר… אבל את זה אני יכול לומר גם על עצמי. לגבי בית המשפט העליון, אומר כאן בקיצור שאהרון ברק הביא את הביקורת המסוכנת הזו על מערכת המשפט, ושלכן הוא שותף ליצירת הבעיה, כפי ששותפים לה כל מי שממשיך לחשוב שאין לגעת במערכת המשפט. אדרבא, נכבדותו של בית המשפט וגובהם האינטלקטואלי של אנשיו מחייבים לדרוש ממנו יותר מאשר מיריביהם או מעריציהם. כלומר חובת ההוכחה על מי שיכולתו להוכיח פשוטו כמשמעו ותרתי משמע גבוהה יותר. וכל זה נכתב מבלי שראיתי עדיין את היוטיוב ששלחתי. אם מה שמופיע שם זה השתלחויות חסרות רסן על בית המשפט על בסיס טענות אוויליות כמו 'יושבים שם אנשים שלא נבחרו' וכיו"ב , אין צורך לומר שאני משוכנע שמדובר בהבלים מסוכנים. המשך יבוא. שוב תודה

 12. תודה על תגובתך אודי, דעתך חשובה לי מאד , אתה מסמל בעיניי את הישראלי הצבר היפה , המשך להבי דעתך למען מדינה שפויה ושיח פורה מעניין ובלתי מתלהם!

  1. תודה רמי. ככה לפתוח את השבוע… אם כבר אתה מביע כזו הערכה לדברים שאני כותב, אני מנצל את הבמה הזו להציע לך ספר שכתבתי בנושא הזה ובנושאים דומים אחרים, 'לגופו של עניין ' כותרתו, ניתן לרכישה באתר של מנדלי מוכר ספרים בגרסה דיגיטלית ומודפס אצלי (50+משלוח). שא ברכה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן