בין אדם לחברו

חשבון נפש לקראת השנה החדשה
תמונה של אשר
אשר יובל

את מסכת יומא המוקדשת ליום הכיפורים, חותמים דבריו של רבי עקיבא: "אשריכם ישראל, לפני מי אתם מיטהרים, מי מטהר אתכם? אביכם שבשמים, שנאמר: וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם". אבל בפִסקה הקודמת לדברי רבי עקיבא, מובאים דבריו של רבי אלעזר בן עזריה שמדגיש כי: "עבירות שבין אדם למקום – יום הכפורים מכפר. עבירות שבין אדם לחבירו – אין יום הכפורים מכפר עד שירצה את חברו". חכמים עשו הבחנה חדה וברורה בין מעשים (מצוות ועבירות) שהם במישור הדתי שבין האדם לאלוהיו, לבין מעשים שהם במישור הדתי-חברתי-מוסרי שבין האדם לסביבתו האנושית-חברתית – הן החברה והציבור בכללותם והן האדם היחיד.

אנחנו עומדים ערב ראש השנה ויום הכיפורים ומן הסתם נשמע בימים הקרובים דיבורים נמלצים על חשיבות הסליחה והמחילה והפיוס, ומישהו אולי יקים "אתר פיוס" שם יכתבו אנשים מילים יפות, ואולי אפילו יבקשו סליחה והכול יעלה ויבוא ויירשם בענן. הרבה מילים יפות וים של מליצות, דיבור נאות וזהו. והדתיים יתכנסו בבתי הכנסת ויאמרו שוב ושוב את 13 המידות ואבינו מלכנו ופיוטים רבים. וגם את הווידוי יאמרו: אשמנו, בגדנו וכו' – 24 חטאים בסדר האל"ף בי"ת – ויכו על חזה ליבם בכל עוז.

חזרתי ובדקתי את 24 החטאים המנויים בווידוי ומצאתי שרובם המכריע הם חטאים כלפי הזולת והחברה: גזלנו, דיברנו דופי, חמסנו, טפלנו שקר, ייעצנו רע, כזבנו, לצנו וכו'. אז מה מועילה כאן תפילה עם עצמך ופנייה לקדוש ברוך הוא?

גזלת? – לך תחזיר את הגזילה! דיברת דופי ופגעת בדיבור קשה? – לך תתנצל בפני מי שפגעת בו ותבקש את סליחתו. הקדוש ברוך הוא לא יעשה זאת בשבילך! עמדת מעל בימת הכנסת וקראת למישהו: רוצח, סמרטוט, פושע וכו' – תעמוד מעל בימת הכנסת, ותתנצל באוזני מי שאותו גידפת ובפני כל חברי הבית ובפני הציבור כולו על שבגידופיך ביזית גם את כבודה של המדינה שזה בית המחוקקים שלה.

ולנבחרי הציבור הדתיים בפרט, שלא מעט מהם השתלחו בלשונם באופן מביש ביותר, הנה תזכורת מדברי הרמב"ם הלכות בתשובה: "אין התשובה ולא יום הכפורים מכפרין אלא על עבירות שבין אדם למקום … אבל עבירות שבין אדם לחבירו כגון החובל את חבירו או המקלל חבירו או גוזלו וכיוצא בהן, אינו נמחל לו לעולם עד שיתן לחבירו מה שהוא חייב לו וירצהו. אף על פי שהחזיר לו ממון שהוא חייב לו צריך לרצותו ולשאול ממנו שימחול לו. אפילו לא הקניט את חבירו אלא בדברים צריך לפייסו ולפגע בו עד שימחול לו" – לתשומת ליבכם, חברים, בעת שתשפכו מילים ודמעות כמים בתפילות הימים הנוראים.

שנה טובה לכל בית ישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. אם כל עם ישראל היה מבין את מה שכתבת וחושב כמוך, היינו היום במצב הרבה יותר טוב.

 2. צריכים להעביר לפוליטיקאים וגם לכל השונאים הרפלקסיביים מכל המחנות.

 3. נבחרי הציבור בחלקם
  ומתוכם בעיקר מהאגף הימני דתי
  לא מהססים להשתלח ברמה מבישה

 4. אי אפשר לא להסכים. מצד שני ברור שהמגדפים אפילו לא מעלים על דעתם שעשו מעשה רע, איך משנים את תודעתם שיסכימו שצריך לשנות את הדיבור? הרבה יותר קל להכות על חזה חברו מחזהו הוא. אשר אל תוותר ואל תפסיק לחלום, גמר חתימה טובה

 5. על נציגי ציבור אלה כבר נאמר "כיון שעבר אדם עבירה ושנה בה … נעשית לו כהיתר"

 6. ….וגם אם רק חלק קטן מן הקוראים את דבריך ישנו, ולו מעט, מדרכם הנלוזה. אשריך!
  זכית וזיכית אותנו בדברי מוסר וחכמה- כשם שאתה מזכה אותנו בכל שבוע בדברי תורה.
  תזכה לשנים רבות.
  גמר חתימה טובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן