היוצאים בשאלה הם התקווה האחרונה

חששות מהתעצמות כוחה של הפוליטיקה החרדית בממשלה
חרדים
צילום: ציון הלוי he.wikipedia.org

כמעט שנה חלפה מאז הופיעה בחיינו מגפת הקורונה. בחודשים האחרונים, בצל המגפה, נחשפנו כולנו למשמעות האוטונומיה החרדית ולהיותה של החברה החרדית מדינה בתוך מדינה. למרבה הצער מרבית בני החברה החרדית רגילים לקבל מהמדינה, אך סמכותה של המדינה בעיניהם תלויה בפרשנות הרבנים שלהם. אלה מצידם אינם רואים חובה לציית לתקנות מלכותא…

בספרי "שישה ימים אחרונים" כתבתי על ישראל הדתית-משיחית-חרדית בעוד כמה עשורים ומה משמעות הדבר באשר להישרדותה כמדינה עצמאית. אני מודה שבימים אלה אני חרד מפני הבאות. מה יהיה כאשר אוכלוסייה גדולה כל כך של אנשים שאינם מרגישים חובה לציית לחוקי המדינה ואפילו לא להזדהות עם שאר האזרחים יהיו כאן הרוב? מובן שישנם חרדים רבים שאינם נוהגים כך, אך די במסה גדולה על מנת לעורר חרדה בלבבות טובים ורבים.

אולי התקווה טמונה בקבוצת היוצאים בשאלה, צעירים שנולדו בחברה החרדית, על פלגיה השונים, ועתידים היו להיות אברך או בעל בית (עובד), בעלי משפחה גדולה, כפופים לרב ולאדמו"ר. אבל היוצאים בשאלה הללו סירבו להיות שם. הם סירבו לוותר על מחשבה ביקורתית, חופש הדעה, מימוש עצמי אינדיבידואלי וחיים שפויים ומודרניים. הם סירבו להיות חלק מחברה שבה עסקנים מנהלים את חיי ההמון. קבוצה זו נדחקת לשוליים ואינה זוכה להתייחסות מצד המדינה.

כל עוד המפלגות החרדיות בשלטון, צעירים וצעירות אלה לא יזכו למימון ציבורי הולם. להפך, דווקא אלה שהחליטו לעזוב את העולם החילוני ולחזור בתשובה (כחרדים) זוכים למענקים ממשלתיים נדיבים ולחבילת הסתגלות כלכלית לחברה החרדית. ברור לכול כי היגיון מעוות זה מקורו בחוזקה של הפוליטיקה החרדית בממשלה.

כאן המקום של כולנו – אוהבי המדינה הליברלית-מודרנית – לסייע ליוצאים בשאלה ולראות בהם את התקווה האחרונה לפני שנגיע לקריסה כלכלית, חברתית וביטחונית. הסיוע יכול להיות בתרומה לעמותת "יוצאים לשינוי", שהקימו יוצאים בשאלה שחוו על בשרם את תלאות היציאה מעולם חשוך זה, או במגוון סוגים של התנדבויות – ללמד את הצעירים לבגרות, ללמדם נגינה, לתרום להם בגדים, לאמץ יוצאים בשאלה ולהזמינם לארוחת שבת וכיוצ"ב.

עלינו לפעול יחד בתקווה שכך נוכל להקטין את השפעתם הרעה של עסקני החברה החרדית על מדינת ישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. יפה טענת
  עכשיו לך שכנע את הפוליטיקאים שלנו לא להיות בני ערובה בידי המפלגות החרדיות שהדבר היחיד מעניין אותם הוא לינוק מהקופה הציבורית ככול הניתן, כדי לחזק עוד יותר את התנכרותם למדינה

 2. ראשית יש גם חזרה בתשובה
  שנית הם ישבו כעת יותר חזק על ברז התקציב ויקחו יותר ולא יאפשרו הזרמה לחוזרים בשאלה
  הפ מגבירים את קצב הריבוי

 3. רוצים לתמוך בהשכלה ליוצאים? ימים אחרונים לגיוס ההמונים של יוצאים לשינוי. כנסו ותמכו באמיצים https ://giveback.co.il/project/62433

 4. (את הערבים זה לא מעניין) רובם תומכים במפלגות שלא יעודדו את החוזרים בשאלה. לכן התקווה אין לה כל כך על מה להתבסס.

 5. לעצמו לעמוד מול החרדים והדתיים שמבלעדם אין ממשלה?

 6. אירוני שספר שיצא מטעם אנשי ימין, ומציג את המדינה כהגשמה מוצלחת של החזון הציוני, מקוה שעד שליש מהחרדים יתפקרו, וכך ימנעו את השתלטותם על המדינה בעתיד… (המספר לקוח מכתבה של אב"ח הזכור לטוב, שמצידו מבסס אותו על דברים של בחורה דתיה צעירה, שמזכירה את המספר הזה מבלי כל סימוכין).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן