החרדים – בארץ ובחו"ל

קשה להיות חרדי בארץ הקודש
חרדים
צילום: ציון הלוי he.wikipedia.org

לא רק בישראל יש יהודים חרדים. אך בארץ יש להם דווקא יותר קשיים. בחו"ל אין להם בעיה להתנהל בשפת המקום, למשל אנגלית, ואין להם שום צורך להשתמש בשפת הקודש, עברית, לצורכי חול. כיום בשום מקום בחו"ל אין גיוס חובה לחרדים. בחו"ל הם מוקפים בלא יהודים ואין להם שום כמיהה שגויים ישמרו מצוות. הסביבה סובלנית יותר כי הם לא מטילים עליה כפייה דתית. הלא יהודי יכול להשתמש בתחבורה ציבורית כל השבוע וליהנות ממגוון מאכלים ללא מגבלות כשרות בכל חנויות האוכל והמסעדות. בשבת, שהוא יום מנוחה לרוב העובדים וגם לבתי הספר, כל המסחר פתוח. גם יום ראשון אינו שבתון של ממש. יש בו מגוון פעילויות, ספורט, מוזיאונים ובילויים אחרים. גם חלק נכבד מהמסחר פעיל שבעה ימים בשבוע. לחרדים ולאף אחד אחר אין התנגדות לפעילויות בשבתות ובימי ראשון. החרדים במקום מגוריהם שובתים בשבת מרצונם ואוכלים כשר בלי שאיש יכפה זאת עליהם. הזרות של הסביבה אינה מעודדת חזרה בשאלה. לימוד התורה דורש יותר מאמץ כי צריך לשלוט בשתי שפות שמיות – עברית וארמית, ששונות מאוד מהשפות המדוברות בבית וברחוב. אין תמיכה ממשלתית באברכים לומדי תורה, בדיוק כשם שבארץ אין תמיכה ממשלתית באוספי בולים, לכן רוב החרדים עובדים לפרנסתם, גברים כנשים.

בהיותי בארצות הברית הכרתי לא מעט יהודים חרדים לשעבר. הם לא הפכו חילונים אלא נספחו לקהילה קונסרבטיבית, קהילה שמתנהלת כמעט כמו קהילה אורתודוקסית אך יש בה שוויון מגזרי ונסיעה בשבת. הם עדיין אוכלים כשר ובבית הכנסת מקפידים על כיפה, טלית ותפילה בנוסח אורתודוקסי. יש להם סנטימנט לעבר החרדי שלהם. רובם אינם יודעים עברית, מה שמוכיח שהם נשרו מלימודי התורה. חלק נכבד מהם אקדמאים – רופאים, מהנדסים ופרופסורים. מכאן שהסיבה לנשירתם מלימוד התורה לא הייתה חוסר יכולת ללמוד, אלא ההבנה שלימוד התורה אינו תכליתי. יש גם שכונות יהודיות אורתודוקסיות לא חרדיות בערים רבות בארה"ב, שם היהודים דומים לחובשי הכיפות הסרוגות בארץ. הם מעורים בסביבה, לבושים כמו כולם, עוסקים בכל המקצועות, ועם כל זאת שומרי מצוות. הצורך שלהם לגור בשכונה משלהם נובע רק מכך שהם חייבים לגור במרחק הליכה מבית הכנסת. לסיכום, בחו"ל מתייחסים לחרדים ולשומרי מצוות אחרים כאל אנשים עם אובססיות מסוימות, כמו אמנים או מטפסי הרים, שעוסקים בשלהם ולא נכנסים לחיים של אחרים.

נחזור למה שקורה בארץ. הצלחנו להקים מדינה יהודית, אך רוב היהודים אינם שומרי מצוות. שפת המדינה היא עברית, שאמורה להיות שפת קודש ושימושה לחיי יום-יום נחשב לחילול קודש. החרדים מוקפים ביהודים שלדעתם מחויבים בשמירת מצוות אך מפירים אותן בכוונה ובפרהסיה. לכן הם מרגישים שהם מוקפים בחוטאים. כאילו הם גרים בתוך סדום ועמורה. למה הדבר דומה? למי שגר ברובע שבו כולם, חוץ משכניו ברחוב שלו, פורעי חוק, נרקומנים, גנבים, אנסים ורוצחים. אין לו ברירה אלא להסתגר עם שכניו שומרי החוק ברחוב שלו ולשמור מרחק מפורעי החוק. כדי למזער את הנזק החרדים ועוזריהם האורתודוקסים מנצלים את העובדה שאין בארץ הפרדה של הדת מהמדינה ועושים ככל יכולתם לכפות את שמירת המצוות על כלל האוכלוסייה. לכן אין בארץ נישואים אזרחיים, אין תחבורה ציבורית בשבת, אסור לייבא בשר לא כשר, אסור למכור חמץ בפסח ביישובים יהודיים ומוטלות הגבלות פעילויות בשבת ובחגים. הציבור החילוני משיב מלחמה שערה ולוחם נגד הכפייה וזוכה להצלחות פה ושם. המאבקים האלה יוצרים עוינות דו-צדדית. מה היה קורה אם היו מוציאים חוק שאסור להשמיע מוזיקה מזרחית בפרהסיה כי זה היה מאפשר להקים קואליציה עם סיעה של חובבי מוזיקה קלאסית? מיד הייתה מתעוררת התמרמרות בקרב חובבי המוזיקה המזרחית ועוינות כלפי חובבי המוזיקה הקלאסית.

דבר נוסף חשוב מאוד: יש בציבור תפיסה כאילו החרדים הם מתבדלים שאינם מכירים במדינה ומתייחסים לחילונים כאל זרים שמפריעים להם לחיות כדרכם. התפיסה הזאת אינה נכונה. הם כן מרגישים שהם חיים במדינה יהודית, אך כואב להם שהיא לא יהודית כהלכה. אב שיתפוס את בנו בן ה-10 מעשן סיגריה עלול לצאת מדעתו, אך אם הבן של השכן יעשה זאת הוא לכל היותר ירים גבה, הדם לא יעלה לו לראש. מבחינת החרדים הכפייה הדתית באה כדי לקרב אליהם את הבנים הסוררים ותו לא. אנחנו איננו תופסים כמה אכפת להם מאיתנו, החילונים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. ממש מסכנים החרדים בישראל
    אפילו בגן עדן אין להם תנאים כאלה

    1. הציונים עשו טעות שהקימו רק מדינה אחת. היה צריך להקים שתי מדינות כמו שהיו פעם:מדינת יהודה לשומרי מצוות ומדינת ישראל לפורקי עול (שם עושים את הרע בעיני ה') ובא לציון גואל.

  2. צריך שתי מדינות. מדינה יהודית בארץ ישראל,, ומדינה ציונית באוגנדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן