ילדה בוכיה אחת, שתי פרשנויות

הכישלון של המגזר החרדי מתגלה במגפת הקורונה
מסכה רגילה
מסכת קורונה

שני חרדים רואים את הסרטון שבו נראים שוטרים המעכבים ילדה ללא מסכה, והיא בוכיה: האחד, חבר הכנסת ישראל אייכלר; השני, אני.

אייכלר רואה בסרטון שני קלגסים יהודים המתעללים בילדה חרדית. מופע מובהק של אנטישמיות, הבא לידי ביטוי גם בקונספירציה הציונית לסגור את בתי הכנסת בגלל התפשטות הקורונה. אני מניח שלולא חשש מדעת הקהל, אייכלר היה משתף אותנו בתמונה הידועה מהשואה, תמונה מצמררת שבה נראה ילד יהודי מרים ידיים ומעליו הקלגס הנאצי.

מה אני רואה בסרטון? אני רואה ילדה חרדית ללא מסכה, בתקופה קשה של מגפת הקורונה, כשכולם, כולל ילדות, נדרשים לציות להוראות המצילות חיים. היא בוכיה, אבל סבא שלה, שאותו היא עלולה להדביק ברשלנותה, יבכה יותר. אם ימות מהקורונה, חלילה, תבכה כל משפחתה, וגם אותה ילדה.

בפעלתנות היתר של השוטרים באה לידי ביטוי העובדה המצערת שהמגזר החרדי רגיש ביותר להדבקה במחלת הקורונה, ויש בו גורמי סיכון לא מבוטלים. במקום ליזום את הסגירה המוחלטת של בתי הכנסת, של אולמות האירועים של החרדים ושל כוללים וישיבות – שרובם אינם עומדים בדרישות, אייכלר רואה את המדינה כאויבת החרדים, ואת משרד הבריאות כמי שהציב לו למטרה למגר את עולם הישיבות.

כמי שבתודעתו הוא נרדף אולטימטיבי, שבכל מקום במדינה רואה אנטישמיות וגזענות נגד החרדים, אייכלר מנצל באופן מניפולטיבי את הילדה הבוכיה, המשרתת את תחושת הנרדפות שלו ומצדיקה את היותו הבכיין הלאומי. לצערי אייכלר, שהמדינה העניקה לו משפע טובתה, הוא מהנציגים החרדים כפויי הטובה, שלא נשמע מהם מילה טובה על המדינה.

פרשנותו של אייכלר למוטיב הילדה הבוכיה היא סמל לאובדן הדרך ולכישלון הקולוסאלי של המגזר החרדי ושל עסקניו אל מול התביעה המוסרית שמציבה בפנינו מגפת הקורונה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. לחולטין לא מסכים. זו בושה וחרפה שילדה מפירת חוק, תהפוך לגיבורה ואולי עוד תדליק משואה ביןום העצמאות. חבל שזה המסר של רשויו המדינה, לעודד ילדים חרדים להפר את החו בריש גלי ביודעם שעכשיו לא יעיזו לגעת בהם. בושה לאתוס החרדי. זה מה שמוביל ליתר הדבקה בציבור החרדי, ואתה עוד כותב שהכל טוב.

  2. שאחוז הנבדקים החיוביים הנו 23 אחוזים. אם זה שיקול פוליטי זה ממש פשע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה