התיקון הנדרש לשיח ולאיכות ההתנהלות הציבורית (2)

הצעות לשיפור המוסריות והטמעת הערכים בחברה הישראלית
תמונה של יעקב
יעקב נוס

בחלקו הקודם של המאמר הצגתי את ערכי המוסר העיקריים ביהדות: חמלה, צדקה ומשפט, ואהבת חינם. ערכים אלה מופיעים פעמים רבות בתנ"ך, בספרות חז"ל ובספרות רבנית. תהיתי, האם גם כיום, בישראל המודרנית, אנו ממשיכים את ייעודנו כעם סגולה ופועלים לאורם של ערכי מוסר חשובים אלה. האם אנחנו יכולים להתגאות בניהול החיים החברתיים-מוסריים שלנו ולשמש דוגמה לעצמנו ולאומות העולם, והאם ישנן דרכים לשפר ולהשביח את ההתנהלות שלנו לפי ערכי הייעוד שקבע לנו האלוקים, הבאים לידי ביטוי בתנ"ך?

מן הסתם רבים מאיתנו פועלים בדרך הנכונה ומנהלים חיים המושתתים על ערכי המוסר היהודי, אולם למרבה הצער, בשנים האחרונות אפשר בקלות להבחין גם בכמה חולשות בולטות בנושאים שונים שבהם נדרש תיקון רבתי:

ראשית, הלבנת פנים – לצערנו, הרשתות החברתיות והנגישות הגדולה לאמצעי תקשורת הן כר פורה להכפשות ולהלבנת פנים. התופעה השלילית הזאת הולכת ומשתרשת במקומותינו. בפרקי אבות נאמר: "ר' אליעזר המודעי אומר, המלבין פני חברו ברבים […] אף על פי שיש בידו תורה ומעשים טובים, אין לו חלק לעולם הבא". הלבנת פנים, מעין "שיימינג" בשפה מודרנית, מוגדרת כך במקורות, כי אדם שמעליבים אותו, דמו אוזל מפניו, ולכן אמרו חז"ל שהלבנת פנים כמוה כשפיכת דם.

שנית, שנאת חינם – לצערנו זוהי תופעה רווחת בחברה שלנו. מחלוקות ויריבויות על נושאים שונים הופכות ליריבות על בסיס אישי, מכוונות לגופו של אדם ולא לגופו של עניין, ללא מעצורים והיסוסים וללא כל סיבה מוצדקת.

מייחסים לאדמו"ר מדרוהביץ ולרב קוק את האמרה: "אם נחרבנו ונחרב העולם אתנו בשנאת חינם, נשוב וניבנה באהבת חינם".

שלישית, חמלה ורגישות לחלשים ולמיעוטים – אחת מתכונות היסוד של העם היהודי היא החמלה (רחמנים, ביישנים וגומלי חסדים) אולם, לצערנו, נושא החמלה והרגישות לחלשים ולמיעוטים לא נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו.

ראו אך לאחרונה את הטיפול הקלוקל בניצולי שואה, בנכים, בקבוצות שנפגעו ממגפת הקורונה, בחיילים בודדים. בישראל יש עשרות אלפי עמותות שחלקן נועדו לסייע לחלשים. אך האם זו הדרך הנכונה לטפל בחלשים במדינת ישראל של העם היהודי? האם תפקידה של הממשלה בנושא לא קטן מדי?

אז כיצד נוכל לממש טוב יותר רעיונות של אהבת חינם, אי-הלבנת פנים, חמלה ורגישות, צדקה ומשפט?

במאמרו, "חברות שנבנה יחד", אומר הרב פרופ' יונתן זקס: "התהליך יהיה כזה שתהיה הרגשת שותפות ושייכות לכל השבטים השונים בחברה, והבנה שעומק האחריות המוטל על כל פרט וקבוצה, גדול מהזכויות שמוקנות להם".

סדר העדיפויות הערכי, כפי שנקבע עוד ביציאת מצרים – אירוע מכונן וניסי בתולדות עמנו ובתולדות האנושות כולה – הוא עם ישראל, תורת ישראל, ארץ ישראל (והמדינה).

החזון, כפי שלמדנו במקורות של עם ישראל וכפי שהבאתי בקצרה לעיל, הוא שצריך שתהיה חתירה מתמדת וערנות רציפה להשיג צדקה, חמלה, הוגנות חסד ומשפט צדק, ושאין חשוב יותר מעם ישראל ואחדותו (לא אחידות) "מי כעמך עם ישראל גוי אחד בארץ" (דברי הימים א, יז כא, ובתפילת מנחה של שבת). כך עלינו לחשוב בכל אשר נעשה, נדבר ונבצע.

להלן כמה הצעות לשינוי ולשיפור המוסריות והטמעת הערכים בחברה הישראלית:

 • יש לגבש תוכניות לימודים מובנות בנושאים שפורטו לעיל, ולעסוק בהם הן באמצעות הדרכה והן באמצעות שיח של קבוצות בתוך עצמן ובינן לבין קבוצות אחרות. יש להקדיש לכך משאבים מוגדרים.
 • יש לעודד את כל ערוצי התקשורת, גם אלה שנשענים על תמיכה ציבורית, אך לא רק הם – טלוויזיה, רדיו, עיתונות, רשתות חברתיות – להקצות זמן ומשאבים לעיסוק בנושאים הללו, תוך ייצוג רחב ככל האפשר של הגוונים הרבים בחברה שלנו.
 • מומלץ שכנסת ישראל תקבע זמן קבוע שיוקדש לעיסוק בנושאים שפורטו לעיל, יש חשיבות עצומה לכך שפוליטיקאים, שמעת לעת נכשלים במימוש הנושאים הנ"ל, ידונו בשיפור ההתנהלות וישמשו דוגמה לכלל האזרחים.
 • כך גם מוסד נשיא המדינה, רשויות ומועצות מקומיות.
 • אני ממליץ מאוד שבנוסף, ולא במקום, מסכת אבות (שנכתבו לה פירושים ותובנות בהיקף בלתי נתפס) תהיה חלק מתוכניות הלימודים של כל זרמי החינוך.
 • יש לקבוע מעמד שנתי בהובלת נשיא המדינה לחלוקת אותות למצטיינים, תוך העלאת הסיפר שלהם לידיעת הציבור.
 • העוסקים במלאכה יוודאו שלציבור הרחב יש אמצעי נגישות פשוטים על מנת לתרום מניסיונם ומתבונתם.

ואם באמצעות המאמר וההצעות לעיל נוכל לתרום במעט לשיפור הביצועים בנושאים הנ"ל, נזכה ברוח ההדרכה של מקורותינו וחכמינו להישגים ולפליאה בעיני עצמנו ובעיני אומות העולם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

  1. יעקב
   יפה דרשת. אולי משהו ישמע בקולך למרות שאני בספק.
   חכמי הדורות ידעו מה זה ערכים ומוסר והכניסו אותם בכל הכתובים. אבל צריך לזכור שזה נעשה על רקע דומה למה שקורה היום. שחיתות, חוסר מוסר ושנאת חינם. התנך לא מסתיר זאת.
   לצערי אין חדש מתחת לשמש. והחזון להיות אור לגויים רחוק מאתנו מאד.

 1. מאמר מרחיב לב. אבל שכחת ממסד חשוב המרבה כאוס במקומותינו – הרבנות.
  שיפסיקו עם הנפוטיזם ברבנות.
  שיפסיקו עם השחיתות בענייני הכשרות.
  שיפסיקו עם ההתעללות בישראלים טובים המבקשים להתגייר.
  ואם זה יסתייע – דיינו.

  1. יעקב, ישר כוח! כל הערכים שהבאת וניתחת במאמר זה ובמאמרך הקודם הופכים עם, חברה ופרטים ליותר טובים. למרבה הצער, הכרסום שהתרחש בערכים אלה בדורות האחרונים קשה לתיקון, ללא הפיכתם לחלק ממערכת החינוך, מתן דוגמא אישית, הוקרת אלה הנוהגים על-פיהם והוקעת אלה המפרים אותם בריש גלי.

 2. תודה למגיבים , בע"ה יפורסמו הצעותי לטיפול בנושא החשוב והגורלי. השיח הפתוח הסובלני והרחב הכרחי
  ובעיקר בימים בין יז תמוז וט באב ומה שמסמלים, ובתקופת הקורנה נידרש תיקון ענק באיכות השיח, בסובלנות והגברת אהבת חינם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך