האמונה הדתית וקורונה

מכת המגפה מעלה שאלות קשות
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

שאלת האמונה בימי המגפה אינה שאלה ישראלית ספציפית. היא עשויה להאיר על כל הדתות בשוך הקורונה. אבל מטבע הדברים אנו ערים להיבט היהודי.

אין מכנים משותפים בעוצמת האמונה בין דתיים לאומיים לחרדים מכל המגזרים. אבל היו שיחות רבות עם המתפנים בשוך ההתנתקות. חלק מהדוברים לא האמינו ש"הרעה" תגיע לתוך ביתם והאמינו לרבני היישובים שטענו שיד אלוהים לא תיתן להזיז אותם מעל אדמתם, והיא תגבר. כמעט כולם עברו משבר אמוני עמוק, שהרי הם האמינו בכל ליבם שיישוב ארץ ישראל זו מצווה דאורייתא ודרבנן, גם רבניהם היו בטוחים בכך, ולכן האכזבה שררה בתוכם ואחדים מהם גמרו אומר לחזור בשאלה.

תקופת הקורונה היא מכה לכולנו בכל רחבי העולם, אבל היא אסון לקהילות החרדיות במדינת ישראל ובארצות הברית. הרעה שנפלה על הקהילות החרדיות בניו יורק ובעיקר בברוקלין היכתה את המאמינים בתדהמה. באו ממדי התפשטות הקורונה בקרב החרדים בישראל והעלו את עקומת הזעם ותחושת אי הצדק בקרבם.

השאלה האמיתית שאיתה יהיו חייבים להתמודד איננה בנוגע לרבנים שהיו שאננים למגפה ולא הכירו בה מבעוד מועד. זה קרה גם לנשיא ההזוי של ארצות הברית וגם לראש עיריית ניו יורק. השאלה הרלוונטית איננה "מדוע לא הוזהרנו" אלא מדוע המגפה פגעה בנו כה קשה. מדוע חילונים שאינם שומרי תורה, מדוע עליהם פסחה הרעה, לפחות בינתיים, ובנו היא פגעה קשה כל כך?

אני יודע שאנשי האמונה התגברו על אסונות רבים וחלקם גם על השואה, שהשמידה את הבסיס האמוני החזק של יהדות אירופה. אבל המציאות היום שונה, כי גם חלק מהחרדים של היום עברו תהליכי שינוי אמיתיים. גם בהשכלה, גם בעולם התקשורת ואי פה אי שם גם בשוק התעסוקה. הם ביקורתיים יותר ומעיזים לשאול יותר שאלות. ברור שבמעוזים האיתנים של החסידויות ישאלו פחות שאלות, ואם ישאלו תמיד ניתן להשיב שבן אנוש לא יוכל לתפוס ולהכיל את החלטות האל.

אבל ייתכן מאוד שהשאלות יפציעו בלבבות ויקבלו את ביטויין במועד מאוחר. ידוע שתושבי בני ברק החלו להאמין בהוראות הממשלה רק משעה שהתחוורו להם ממדי האסון בברוקלין. רבנים, נדבנים ויהודים יראי השם נפטרו, ונוסח המודעות וכמות המתים השפיעו על התודעה כאן.

גם אנו, שעומדים כאילו מנגד אבל מייחלים להתאוששות האוכלוסייה החרדית, איננו יכולים לשקוט. ציבור אמוני עצום שמוכן לחיות בדוחק, להביא צאצאים רבים ולעסוק כל החיים בעבודת השם, שילם בגדול בעת מגפת הקורונה וימשיך לשלם. הקב"ה, בעת מכת הבכורות במצרים, פסח על בתי יהודים, ואילו עתה בערב פסח לא רק שהרעה לא פוסחת עליהם, היא דווקא מכה בשלומי אמוני ישראל. לדעתי לאף אדם חושב אין זכות להימלט מהתהייה, ואפילו הוא יהודי שאינו מתפלל, אינו מניח תפילין ואינו איש אמונה צרופה אחרת.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. האם צפויים תהליכי שינוי משמעותיים בחברה החרדית? אני חושב וגם מקווה שאכן כך יהיה.

 2. למחבר המכובד,
  1. כפי שציינת כל מי שיש בו אמונה, יקום וימצא אותות משמים וימשיך ויתחזק, "הבוטח באלוקים חסד יסובבנו", ומי שלא לא ישנה כי הוא זה.
  2. החברה החרדית עוברת שינויים ב-2 עשורים האחרונים, ודבר זה אנשים שוכחים.
  3. הציבור החרדי הוא ציבור ממושמע לרוב,(תמיד יש ציבור סורר שגורמים נזק), אם זאת חבל וחבל מאוד שלא פנו וניהלו שיח כנדרש בטרם עת דבר שהיה עוזר ל 98% בלא שום בעיה. הבעיה שבזמן בחירות זוכרים ורגע אחרי כולם התנתקו.
  תודה רבה על מאמריך החשובים.

  1. מעניין מאוד מה שכתבת אבל תוסיף לזה שאם היו פונים קברניטי המדינה בימים הראשונים לשלושת הרבנים הגדולים והמשפיעים ברחוב החרדי …כולם היו מתייצבין בשניה….במקום זה שלחו עסקנים לשאול את דעת הרבנים…הרב קנייבסקי לדעתי לא שמע את השאלה…
   ההוראה להישמר מאוד לנפשותיכם מאוד חזקה אצל החרדים אבל רק כשהרב שלהם אומר…חג שמח

 3. הנושא שהעלית במאמרך על החרדים הוא להערכתי, וכנראה להערכת רבים צאחרים, הנושא הפוליטי-כלכלי-חברתי הכבד ביותר שעמו מדינת ישראל מתמודדת.
  הכל התחיל מזה שבן גוריון הסכים לשחרר 400 אברכים משרות צבאי. המספר גדל לבערך 800 בעת שדיין (שלנו) היה שר ביטחון.
  המפולת החלה ב- 77 כאשר בגין עלה לשלטון. הוא הבין שאם ברצונו לשרוד פוליטית עליו לכרות ברית עם החרדים. מכן החלה התדרדרות עד שכיום מספר האברכים שהתחמקו משרות צבאי מגיע לעשרות אלפים. כל זה דורש כמויות אדירות של כסף. מכאן התפתחה שחיתות נוראה סביב ענייני הדת, כולל נפוטיזם קיצוני ומגעיל.
  לא יהיה שינוי במגמה זו אם החרדים ימשיכו להיות מחוברים לתקציב המדינה.
  אתה בוודאי יודע איזו שחיתות התפתחה סביב העניין הזה שהגיעה גם עד לתוך מערך כוח האדם של צה"ל.
  אם יש משהו שיפיל את מדינת ישראל זו השחיתות מסביב לדת.
  הפתרון לעניין זה יבוא רק מהתחום הפוליטי.
  אולי אחרי ביבי "הבלוק" יתפרק ותוכל לקום כאן קואליציה ללא דיקטט של החרדים.

  1. מעולם לא הסכמתי עד כדי כך עם ידידי יצחק דגני. כל דבריו נכוחים. אמנם לא על זה כתבתי אבל הערותיו נכונות. בגין הכפיל פי מאה את מה שעשה בן גוריון ומאז אף ראש ממשלה (פרט לשרון לזמן קצר) לא נגע בעניין ההקצבות לחרדים. ביבי מגיע לשיא כי הוא רואה בהם חלק מקואליציית המילוט שלו.מכל מקום רוב העם היה רוצה הפרדת הדת מהמדינה גם חלק גדול מהדתיים

 4. הם יגידו כעת שהם החרדים כהרגלם נושאים בעול העונש של כל הציונים השמאלנים החילונים, וכמו תמיד הם מקבלים על עצמם את הנטל בהבנה, כי זהו רצונו של האל.

 5. היא בעצם פלח קטן מהסוגיה האמיתית של דת ומדינה והיא נגזרת ממנה

 6. לא מפחד מהמדינה ולא מפחד להדבק ולא מפחד למות. כי זה רצון האל. ולמעלה הרי מחכה לו גן עדן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים