מדינה כהלכה ולא מדינת הלכה

על הצורך בהפרדת הדת מהמדינה
תמונה של שי ענבר
ד"ר שי ענבר

בימים האחרונים נחשפנו בכלי התקשורת לדבריו החמורים של הראשון לציון, הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף בכינוס של רבנים:

"חוק מיהו יהודי הוא חוק שגרם הרבה בעיות. מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל החוק. כמה גויים שמצביעים לכל מיני מפלגות אנטי דתיות […] מסות של גויים, שהסבא שלהם היה יהודי והאמא והסבתא גויות, אז הביאו אותם לעלייה לארץ. יש כאן הרבה הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתות נגד החרדים ונגד הדת".

שוב אנו עדים להתבטאות בעייתית, מכלילה, מכוערת של רב בישראל כנגד ציבור שלם, התבטאות אשר מבקשת לפסול, להדיר ולהוציא מהכלל הישראלי קבוצה של עולים אשר במובנים רבים תורמים לחברה הישראלית יותר מאשר הרב הפוסל.

בואו נודה באמת, מדובר פשוט בדברי הסתה. זו איננה התבטאות מסיתה ראשונה של רבנים כנגד ציבור שלם: הפעם הופנו הדברים נגד עולים מחבר המדינות, לפני כן כנגד אתיופים, ערבים וכמובן נגד להט"בים ונגד נשים.

אחרי התבטאויות כאלה מסבירים לנו כי מדובר באמירה או בדיון הלכתי ולכן זה לגיטימי כי זו האמונה וזו ההלכה. כך הסבירו את ה"ספר" האיום "תורת המלך" (העוסק בהלכות הריגת גויים – ערבים), כך הסבירו התבטאויות בעייתיות כלפי נשים ואחרים. אבל אין שום לגיטימיות לדברים הללו! צריך לשים לזה סוף ולומר בצורה ברורה, דברים כאלה אינם לגיטימיים, בוודאי לא מעובדי ציבור כמו הרב הראשי.

אני מבקש לנצל את דבריו של הראשון לציון ואת התגובות לדבריו על מנת להעלות עניין עקרוני וחשוב. ראשית, טוב שראש הממשלה התנער מדברי הבלע האלה, אך אין זה מספיק. יש לעסוק בדברים באופן עקרוני, הגיע הזמן להתחיל ברצינות בתהליך של הפרדת הדת מהמדינה. שנים דובר על כך, אך הגיעה העת לעשות! בייחוד בימים אלה, כשאנחנו בעיצומה של מערכת בחירות בת כשנה. יש להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי, ולדון ברצינות בהפרדת הדת מהמדינה, בלא חשש ובלי הפחדות שזה יגרום ל"חורבן הבית השלישי".

האם האדון, המכונה רב ראשי, חושב שצריך לשנות את הקריטריונים לעלייה בחוק השבות לקריטריונים על פי ההלכה שלו? האם החרדים האנטי-ציונים, אשר שואבים את יכולת ההשפעה והכפייה שלהם אך ורק מהציונות, רוצים לשנות את הציונות ואת דרכה? נראה שכן. אני חושב שאסור שזה יקרה.

מדינה בכלל, ומדינה דמוקרטית בפרט, לא צריכה להיות מעורבת בנושאים דתיים. דת אמורה להיות בין האדם הפרטי לבין אלוהיו (מכל סוג שהוא) וזה לא עניינה של המדינה. במדינה דמוקרטית צריך להיות חופש דת וחופש מדת. הגיע הזמן שמדינת ישראל תחליט על הפרדת הדת מהמדינה.

לכל החוששים, אין קשר בין היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית למעורבות הפעילה של המדינה בהתנהלות הדתית מול האזרחים. מדינות דמוקרטיות מפרידות את הדת מהמדינה ואין זה אומר שאזרחיהן אינם אנשים דתיים, מאמינים, צורכים דת ופועלים על פיה, בחייהם הפרטיים והקהילתיים. ארה"ב היא רק דוגמה אחת כזו.

כאשר מאפשרים למדינה להתערב בהתנהלות הדתית של האזרחים זהו פתח לכפייה דתית ולהתנהלות פוגענית כלפי פרטים וציבורים שלמים: כאלה אשר אינם מעוניינים בכל קשר לדת או כאלה שהממסד הדתי רוצה לפסול, להדיר ולפגוע בהם מסיבות שונות. הבעיה איננה בדת עצמה אלא בממסד הדתי ובמעורבות הממסדית.

הממסד הדתי-חרדי, בחסות המדינה (הרבנות הראשית), פוגע בקבוצות בתואנות של דת והלכה. הפעם הנפגעים הם העולים מחבר המדינות, לפני כן היו אלה האתיופים ולפניהם הערבים. בין לבין פוגעים כמובן בנשים ובמזרחים.

רות המואבייה אומרת לנעמי: "… עמך עמי ואלוהיך אלוהי" (מגילת רות א, טז). נראה שכך היה מקובל בזמן המקרא. לא היו רבנים שדרשו גיור פוגעני כהלכה או התבטאו כמו הרב יוסף. אולי אנחנו רוצים לבדוק עכשיו עד כמה דוד המלך היה יהודי? במקום לקבל, לאמץ ולהקל – הממסד הדתי-חרדי דוחה, מקשה ופוגע.

דת, כאמור, היא אמונה פרטית של אדם וצריכה להישאר כך, ללא מעורבות המדינה. מי שבוחר להצטרף לקבוצה דתית, כזו או אחרת, עושה זאת על בסיס אישי-קבוצתי וולונטרי.

אי-אפשר היה להתעלם מדברי הרב יוסף, ולהחשיבם כדברי איוולת של אדם דתי קיצוני, משום שהאיש נושא תפקיד ציבורי בכיר מאוד, רב ראשי אשר עוסק בפגיעה ובהסתה וכדרך אגב בתעמולת בחירות מסיתה. לדעתי, זהו תפקיד שצריך לעבור כבר מן העולם.

המפלגות הדתיות והחרדיות ורבנים רבים טוענים לשנאת הדת, ואומרים שבעצם היות מדינת ישראל מדינה יהודית, יש הצדקה לכפייה הדתית ולמעורבות הרחבה של המדינה בנושאים שבין אדם לאמונה שלו.

לדעתי, אין כל הצדקה להתנהלות הפוגענית הזו באזרחים רבים אשר אינם מעוניינים במעורבות כזו, בחיים דתיים או בחיים על פי תפיסה דתית יהודית מסוימת מאוד (אורתודוכסית ואפילו אורתודוכסית קיצונית).

תפיסות יהודיות שונות: קונסרבטיבית, רפורמית או חילונית, מודרות ואינן מצליחות לזכות בלגיטימציה בשל כוח פוליטי חסר פרופורציות של המפלגות החרדיות. הפרדת הדת מהמדינה תשנה את המצב הזה ותאפשר שוויוניות וחוסר מעורבות של המדינה בנושאים של אמונה.

יעשה טוב הרב הראשי, הרומס בעצמו את כבודו, אם יחזור בו מדבריו ויתנצל בפני האנשים שבהם פגע. אני מציע שבאותה הזדמנות ייפגש עם שר החינוך פרץ וביחד יכתבו חיבור על שמירה על כבוד האדם וכיבוד חירותו.

מעניין איזה פוליטיקאי יהיה אמיץ מספיק כדי להוביל את התהליך הכל כך נחוץ של הפרדת הדת מהמדינה. הלוואי וסוף סוף נאמר לא למדינת הלכה ונאמר אמן למדינה כהלכה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. אני מזדהה עם כל מילה במאמרך שלעיל. למעשה הבעיה של דת-מדינה במקומותינו הרבה יותר הרסנית באשר הרבנות האורתודוקסית בישראל מחריבה את הקשר שלנו עם מרב מנינה ובנינה של יהדות ארה"ב. השחיתות והנפוטיזם ברבנות הביאו לכך שבניהם של הרב הראשי הספרדי והרב הראשי האשכנזי הפכו גם הם לרבנים ראשיים – והם אינם העפרונות הכי מחודדים בקלמרי הרבנות. ראה דברי הרב יוסף ג'וניור שההגדרה כסילות תהיה עבורם מחמאה.

  1. אם כן אנחנו בהסכמה מלאה. לא רציתי להיכנס לנושא של יהודי התפוצות כי זה נושא למאמר שלם.
   חייבים להביא לחילופי שלטון כדי שגם סוגייה זו תטופל ותשתנה.
   שיהיה לנו בהצלחה.

 2. אחרת לא תהיה לנו בכלל מדינה
  ראיתי ולמדתי מספיק בחיי בכדי להגיע להבנה הזאת

 3. אצלנו מדינת העם היהודי. איזה עוד מדינה היא מדינה של דת מסוימת? ועם כך היא לא דמוקרטית, כי לבני דתות אחרות אין אותן זכויות. למשל זכות השבות. ועוד….

  1. רוב המדינות בעולם הם של דת אחת! ישראל אכן שונה בעניין חוק השבות אבל ישראל שונה בכך שהרדיפות של היהודים הובילו לצורך הזה.
   בכל דמוקרטיה יש סטיות מן ההגדרה התיאורטית, זה בלתי נמנע.

 4. כעת הדתיים חנקו את החזון הציוני בשילוב לופת בין חרדים אנטי ציונים ודתיים לאומנים

  1. ועכשיו צריך לשנות שוב את כיוון הספינה ולחזור לשפיות אזרחית. אין כאן התנגדות לדת או לדתיים אלא רצון לאפשר לדת להיות מה שהיא צריכה להיות עניין של אדם מול אמונתו והקהילה שבה הוא בוחר לחיות.

 5. תגובה לדברי הרב יוסף: כמות הישראלים שהם יהודים מצד האב בלבד ומתעבים את היהדות האורתודוכסית בטלה בששים לעומת הישראלים שפנו עורף ליהדות ודווקא יש להם אם יהודיה ואפילו אם ואב יהודים.

 6. שמקבלים שכר ציבורי והרבה הטבות
  לא נשאר אלא להתבייש ולהתיאש

 7. החרימו את החרבנות לחלוטין!
  אל תתגיירו-אל תתחתנו-ואל תתגרשו אצלם!
  כן יירבו "ממזרים" בישראל!

 8. כל מסורבות הגט החילוניות צריכות להמשיך בחייהן בלי לחכות לגט בכלל-וללדת הרבה "ממזרים"!
  רק כך נוכל לייתר לחלוטין את המימסד החרבני!
  כן יירבו "ממזרים" בישראל!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך