בית הלל ובית שמאי המודרניים

פתרונות ייחודיים לתחבורה בשבת (3)
תמונה של אלטמן
ד"ר דוד אלטמן ז"ל

במאמרים קודמים הצגתי את המחלוקת הקשה על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ותיארתי את הציבורים השונים בעם היהודי בישראל, שלכל אחד יש רקע משלו ותפיסה משלו בנוגע לנוהג הרצוי ביום המנוחה. במאמר זה אפנה מבט אל המקורות העשירים של העם היהודי, המציגים מחלוקות לרוב לצד דרכי פתרון.

הקלות והחמרות מלוות את היהדות מראשית ימיה. בכל התקופה מצא העם היהודי פתרונות הלכתיים לנושאים שהעסיקו אותו באותה תקופה והקשו על האומה להתנהל לאור קשיי ההלכה. חכמי התלמוד היו ידועים בזוגותיהם, ולכל אחד הייתה תפיסה וקונספציה משלו – למשל בית הלל ובית שמאי, רבי עקיבא ורבי יוחנן. חלקם האמינו בפשרה וחלקם האמינו במרי, לעיתים היה "השקלא ותריא" על מי מנוחות, לעיתים היו ויכוחים מרים ולעיתים היו הוויכוחים בסיס לשפך דם בתקופות החורבן השונות. על ההיסטוריה המדממת של העם היהודי חרוטות התקופות האלה לכבוד ולכאב שאין כמוהו.

בית הלל ובית שמאי היו חלק בלתי נפרד מתפיסת העולם היהודית לאורך כל הדרך. בית הלל דגל בהקלה ובפסיקה מרחיבה ומקילה תוך מציאת פתרונות לקשיים השונים, ובית שמאי העדיף שמירה על כל נושא עד כדי קוצו של יוד, ופסיקותיו היו מחמירות למדי. דוגמה אופיינית להלל היא הפרוזבול – תקנת הלכה שמאפשרת גביית חובות שעבר זמן גבייתם, מבלי שתחול עליהם מצוות שמיטת חובות הנהוגה בסוף שנת שמיטה. תקנה זו נמצאת בשימוש גם בימינו, ובזמנה הייתה מהפכה הלכתית של ממש.

דיני השמיטה בנושא עבודת האדמה בארץ ישראל היו כר פורה לוויכוחים. במשך שנים היו אלה דיונים תאורטיים בלבד, שהרי בני ישראל היו מנותקים מהמולדת, והגלות לא הציבה אותם בפני הבעיה של עבודות הקרקע בשנות השמיטה. עם שובם של היהודים לארץ ישראל היה על הרבנים הראשיים להתמודד עם נושאים אלה והם התקינו הלכות מיוחדות כדי לאפשר שימוש בקרקע גם בשנת השמיטה. גם כאן היו ויכוחים רבים בין אנשי בית הלל לאנשי בית שמאי. הרב קוק, הרב פרנק ודומיהם היוו את בית הלל המודרני בחברה הישראלית, ורבנות ירושלים פעלה לפי נוסחי בית הלל בפסיקותיה השונות. חזון-איש, הוא הרב קרליץ, שהתגורר בבני ברק, ייצג את בית שמאי ההלכתי, ועולם הישיבות הבני ברקי תמך בתפיסת עולם מחמירה זו. בהמשך היא הוליכה לבית שמאי הלכתי מחמיר שהשפיע על העולם החרדי במדינת ישראל וממשיך להשפיע עד ימינו אלה. בוויכוח העכשווי שבין בית הלל המודרני של רבני ירושלים לבית שמאי המודרני שמיוצג אצל רבני בני ברק – ניצחה בני ברק.

אחד הוויכוחים המרים בין תפיסות העולם היה על השימוש בחשמל. המצאת החשמל יצרה עולם חדש ושינתה לחלוטין את חייה של האנושות. משפחות יהודיות היו צריכות להתמודד עם תופעה חדשה זו, ובעקיפין גם עם בעיות הקשורות במים, בשל הצורך להשתמש באנרגיה זו בחיי היום-יום גם בשבת.

הרבנות הראשית ורבני ירושלים – בית הלל של ימינו – מצאו פתרונות הלכתיים לשימוש בשבת בחשמל. בני ברק אסרה את השימוש בחשמל מכול וכול – בשבת לא היה כל שימוש בחשמל, לא במקררים ולא ביתר הכלים המודרניים של המאה ה-20 באותה תקופה. עם זאת, ההתפתחות המודרנית הכריחה את רוב היהדות להתכופף, ולאט לאט אומצה הפשרה של הרבנות המודרנית יותר לשימושים השונים בחשמל בשבת, בהתאמת המכשירים היום-יומיים לצרכים הדתיים, כמו מקררים, מיחמים ופלטות לשבת. לאחר מכן הוקם מכון "צומת" לפתרונות הלכתיים לשימושים בחשמל ובאלקטרוניקה לפי ההלכה ביום השבת.

אבל בכך לא היה די, שכן החשמל הוליד צרכים מחודשים, כמו בתים גבוהים ומעליות ואמצעים נוספים שהיו מחויבי המציאות בארץ ובעולם. אלה היו פתח לחידושים נוספים – בשלבים הראשונים נבנו מעליות שבת ובבתי המלון החרדיים הופעלה המעלית בידי עובד לא יהודי. לאט לאט נוצרה חברה דתית ואפילו חרדית שלמדה למצוא פתרונות לנושאים המעיקים על חיי היום-יום, ובני ברק הקיצונית נאלצה להכפיף עצמה להקלות בית הלל המודרני בתחומים רבים.

היום, כאשר צריך להתמודד עם תחבורה ציבורית בשבת, יש להתייחס לתקופה זו כתקופת המהפכה החשמלית, ולהשתמש בחלק מהפתרונות שמצאה החברה הדתית לשימושים השונים בשבת גם לגבי נושא זה. עם זאת, חשוב לזכור כי ההסכמה החברתית במדינת ישראל קובעת כי חוק השבתון והמנוחה חל במדינת ישראל לא רק מסיבות דתיות אלא גם מסיבות חברתיות. תפיסה זו מקובלת גם על חלק נכבד מהציבור הלא-דתי, אף על פי שהנופש, הבידור והפעילות החברתית המתקיימים בשבתות ובחגי ישראל אינם נכללים במסגרת זו, והמדינה מאפשרת להם להתקיים ברוב הערים. במאמר הבא בסדרה אציג פתרון שפותח לאמצעי תחבורה ייחודיים למטרת נופש.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. דרך הפשרה שאתה חותר אליה יוצאת מנקודת הנחה שאני הלא דתיה צריכה להיות תלויה בניהול חיי בנכונות פוליטית של רבנים מסויימים להתפשר. אני לא רוצה להתפשר, ולא למצוא תירוצים, ולא לעשות מעצמי צחוק, ולא להתבסס על קביעות לא לוגיות ולא דמוקרטיות. יאמין כל אחד במה שהוא מאמין ולא יכפה איש על רעהו שום דבר שקשור באמונה ודת.

  2. רב שתייר במרוקו ירד מאוטובוס כדי לא לחלל שבת ואז הוא נדרס למות על ידי אותו האוטובוס.אני בכלל לא מבין מה הבעייה לנוע בשבת במנוחה מוחלטת בכלי רכב שמונהג על ידי לא יהודי. ממילא אנו כל הזמן נעים כי כדור הארץ מסתובב סביב צירו ונע סביב השמש וכו'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן