חילוני-דתי – אין דבר כזה

תגובה למאמר "שני זנים של חילונים"
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

מאמר זה נכתב כתגובה למאמר "שני זנים של חילונים" של כהן-ג'וור

אני אוהב מאוד לקרוא את ספריו של חיים שפירא וגם לשמוע את הרצאותיו. בספרו, "מחשבות לעת לילה", הוא פורס בגישה אישית והומוריסטית את משנתם של קירקגור, שופנהאואר וניטשה, וטוען שיש שני סוגי אמת. אמת טריוויאלית שהיפוכה הוא שקר ואמת עמוקה שהיפוכה הוא אמת אחרת. למשל, אם היחס בין חנקן למימן בחדר שבו אני כותב עתה הוא בקירוב של מספרים שלמים 4 ל-1, זו אמת טריוויאלית כי כל יחס אחר זה שקר.

אך אם יהודה לוי הולך מהבית לבית הכנסת בשבת השכם בבוקר כשהוא עטוף בטלית, ושוהה שם עד שכולם מתפזרים לביתם ואולי אפילו עולה לתורה, שר קצת פה ושם וכשצריך הוא עומד וכשאפשר הוא יושב, מתפלל ומתנדנד, ואולי הוא גם מתחייב לתרום לבית הכנסת – האם הוא דתי? ובשעה 14:00, עדיין בשבת, הוא נכנס למכוניתו עם שני בניו ונוסע לראות משחק כדורגל או לים. האם הוא חילוני?

כל אחת מהתשובות היא אמת עמוקה. אם לא נתייחס לאמונה באלוהים ובכל מיני דברים אחרים כקריטריון לדתיות של יהודי, אלא רק כהקפדה על קיום מצוות נחדד את ההבדל בין חילונים לדתיים יהודים, ודתי או חילוני תהיה אמת טריוויאלית. כלומר, צריך להבחין בין אלה שמאמינים בהשגחה ולא רק באלוהים ובין אלה שאפילו אם הם מאמינים שאלוהים ברא את העולם לפני פחות מ-6000 שנים ואולי הוא קיים גם היום, אך הם לא משוכנעים שלאלוהים הזה אכפת אם הם מקיימים מצוות או לא – אלה עדיין חילונים.

יתר על כן, מי שמפר מצוות הוא בעיניי חילוני מוחלט אפילו אם הוא מאמין באלוהים ושולל את תורת דרווין, ואין היגיון להדביק לו תווית: "חילוני-דתי". אדם דתי אמיתי מתיירא מאלוהים ולכן הוא משתדל לקיים מצוות ולא לעבור עבירות, אפילו אם אין לו הבנה עמוקה מה זה אלוהים. הלא יש לנו מילה לזה: חרדי!

למה הדבר דומה? אדם שמאמין שהסביבה מאוד עוינת – מלאה חיידקים, וירוסים וכו' – והוא תמיד מתנקה באופן כפייתי: נכנס הביתה ומייד מחליף בגדים ואת הבגדים שלבש משליך לכביסה, מתרחץ כמה פעמים ביום, מחליף בגדים וכלי מיטה בתדירות גבוהה. לעומתו, רופא שמקפיד על כללי היגיינה חמורים בחדר ניתוח, אך מחוץ לו הוא מסוגל להיות מלוכלך ומסריח. האם נגדיר את הראשון נקי כפייתי ואת השני מלוכלך-נקי כפייתי?

אם לחילוני (שלא ירא מאלוהים) יש קשרי משפחה או סתם קשרי ידידות עם שומרי מצוות, והוא יכבד אותם בהשתתפות בטקסים, בביקור בבית כנסת ואולי הוא אף ייהנה מכך – כל זה לא יהפוך אותו לחילוני-דתי.

אולי בכלל המילה דתי אינה מוצלחת ואולי גם לא המילה חילוני. אני מציע להבחין בין "חרדי" שמתנהל לפי סדר יום שמכתיבים לו חוקי הדת היהודית ובין "חופשי" שמתנהל איך שבא לו.

יש חרדים שהם שומרי מצוות ללא יראת אלוהים. כדי להשתמט מהצבא, לעבוד בג'וב מכניס כגון משגיח כשרות, גם כדי להתחזות לאדם נקי כפיים, ולעיתים סתם כדי להתיישר עם החברה הסובבת אותם. אלה הם חרדים דה פקטו אך לא דה יורה, כלומר, חופשיים מחופשים לחרדים.

אגב, אחת הסיבות לכפייה הדתית היא האמונה שכל עוד היהודים כולם לא ישמרו מצוות לא יבוא המשיח. אני משאיר לקוראים להעריך כמה מהיהודים החיים בארץ (באחוזים) מפרים מצוות – נתון זה ייתן את אחוז החופשיים האמיתי, כלומר חילונים בלי להתחשב בעובדה שפה ושם יש להם גם גינונים דתיים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. אחד יכול להיות קצת דתי
  מקיים חלק מהמצוות
  והרי גם הדתיים לא מקקפידים באותה מידה
  בקיצור כל אחד חילוני או דתי בדרכו

  1. פרופ' לייבוביץ' טען שהיהדות לא דורשת מהיהודים אמונה אלא קיום מיצוות. הרבנים האורתודוכסים מוסמכים לקבוע מהן המיצוות החלות על היהודים. לקונסקבטיבים ולרפורמים יש ארגז כלים אחר של מצוות. הם חושבים את עצמם יהודים דתיים. מה אומרים עליהם האורתודוכסים? דתיים אולי אבל לא יהודים. כלומר יהודי דתי שאינו מקיים את כל המצוות הוא או לא דתי (חופשי) או לא יהודי. מדינת ישראל מכירה ביהדות הקונסבטיבים והרפורמים אך לא מכירה בדתם. כך שההיפך מיהודי-דתי זה או לא-יהודי דתי או יהודי-חופשי ואו לא-יהודי חופשי. זאת המציאות.

 2. גיורא היקר, ברשותך תיקון קל – התכוונת בוודאי לכתוב על יחס הגזים באוויר: 4 חנקן ל- 1 חמצן ולא מימן. זו כנראה טעות קולמוס אולי בגלל שהמים מורכבים מחמצן ומימן.

  1. תודה על על התיקון. האטמוספירה שלנו מורכבת בעיקר מחנקן וחמצן. יש גם ארגון, מימן, דו תחמוצת הפחמן ומים בכמויות קטנות.

  1. אתה צודק. יש כמה סוגי חילונים. חילונים אורתודוכסים, חילונים רפורמים, חילונים מסורתיים, חילונים קתולים, חילונים פרוטסטנטים, חילונים פרבוסלבים, חילונים בודהיסטים וכד'. אגב, היפנים הם חילונים של כמה דתות ביחד. זה לא סתם – גם החילונים אוהבים את החגים והטכסים כפי שחונכו אליהם בילדותם.

 3. אפשר היה לפתור את כל הבעייות לולא ניגוד העניינים בין נתניהו ובין ביבי. נתניהו היה מוכן להתפשר ולעבור לקיסריה אך ביבי מעדיף לחיות כל ימיו בבלפור.

 4. אין אף אדם אי פעם שמילא את כל המצוות, ולכן ההגדרה שלך לא מועילה. על פיה, כולם חילונים. אז זה בא ברמות שונות – יש צדיקים גדולים שחוטאים במקרים נדירים, יש אנשים רגילים שחוטאים מספר קטן של פעמים ביום, ויש אנשים שפשוט לא אכפת להם כמעט. אני, למשל, אדם דתי, אבל יצא לי בחיי לא לדאוג מראש לנייר טואלט חתוך בשבת – האם זה הופך אותי לחילונית?

  1. אני לא התכוונתי שדתי הוא רובוט שחייב לקיים מצוות. אני מאמין בחוקי התנועה ויודע שפה ושם יש גם אכיפה ובכל זאת יוצא לי בלי כוונה לגלוש מעל המהירות המותרת כי אני לא רובוט ואין לי קרוז קונטרול ביולוגי. היות ואת משתדלת לקיים מצוות כי את מאמינה בנחיצותם זה עושה אותך לדתיה. מי ששם כיפה על הראש כדי שיחשבו שהוא לא גנב או כדי להתיישר עם הסביבה ולא מתוך אמונה שזה מה שההשגחה העליונה דורשת – הוא עדיין חילוני.

 5. עיקר העניין הוא בהתבוננות והכרה בתכלית אמת לחיים בנושא "הדת" היהודית איננה מה אנשים אומרים או איך אנשים חיים…חשוב מה האמת באמת. לפי היהדות זה הרבה יותר פשוט ממה שרוצים ואוהבים לסבך…ה' אמת משה אמת ותורתו אמת! אין כאן תמרונים מחשבתיים בחשכה…אלא שנכון שיש שקשה להם ברמה זו או אחרת לקבל להודות ליישם לחיות לפי זה…ואכן כל אחד ומדרגתו בקשר לאמת הפשוטה הזו זה כל הסיפור!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן