כוחה של תפילה

תפילות סוחפות אנשים למערבולת של ניתוק מהמציאות
יעקב רוב בלבוש רשמי להסמכה
ד"ר יעקב רוב

באתר "חד וחלק" באינטרנט דווח כי במחקרים שבהם נבדקה השפעת תפילות על אנשים שלא היו מודעים לכך שמתפללים עבורם, לא נמצאה השפעה כלשהי לתפילות. מחקרים נוספים שבוצעו הניבו ממצאים אקראיים. חלקם לא גילו כל שיפור במצב חולים שהתפללו עבורם, וחלקם מצאו פרמטרים אחדים שבהם חל שיפור מסוים בקרב חולים שהתפללו עבורם, יחסית לאלה שלא התפללו עבורם. תוצאות אלה יכולות לנבוע מתנודות אקראיות טבעיות או מגורמים נוספים שלא היו בבקרה.

המחקר המקיף ביותר בתחום השפעות התפילה נערך בשנת 2006, וכלל כ-1800 חולים שהתאוששו מניתוח מעקפים. החולים חולקו לשלוש קבוצות שוות. לנבדקים בקבוצה אחת נאמר כי ייתכן שיתפללו עבורם ואכן התפללו עבורם, לנבדקים בקבוצה השנייה נאמר כי ייתכן שיתפללו עבורם אך לא התפללו עבורם בפועל, ולחברי הקבוצה השלישית הובטח כי יתפללו עבורם, ואכן כך בוצע. התוצאות היו מאירות עיניים: לא היה שום הבדל בשיעור הסיבוכים בין שתי הקבוצות הראשונות. יתרה מזו, בקרב חברי הקבוצה השלישית (שידעו כי מתפללים עבורם) שיעור הסיבוכים היה אף גבוה יותר!

על פי אחת הסברות שמנסות להסביר את הממצא הנ"ל, חולים אלה נכנסו למעין "חרדת ביצוע" עקב הידיעה כי מתפללים עבורם. בניגוד לטענות המאמינים, אין אם כן עדויות מחקריות לכך ש"תפילות" יכולות לעזור לחולה, ובוודאי לא במצבים כמו עיוורון, חירשות, סרטן, איידס, בעיות התפתחותיות, טרשת נפוצה, פריחות בעור, שיתוק ופגיעות שונות. אגודת הסרטן האמריקאית מסכמת את הנושא באופן חד-משמעי באתר האינטרנט שלה: "הראיות המחקריות אינן תומכות בטענות כי ריפוי-אמונה מסוגל לרפא סרטן או כל מחלה אחרת".

מערכות אמונה רבות הינן נסמכות שלל אשליות שאנו מוקפים בהן מכל עבר, ובנויות באופן שמרתיע את המאמין מלהטיל ספק באמונתו. אם לא יאמין מספיק – התפילה לא תועיל. אם לא יאמין מספיק – ייענש על ידי ישויות עליונות. אנשים נוטים לחיות בהכחשה ולהמעיט מכוחו של הטבע ומהשפעתו על הקורה ביקום. מהרגע שאתה אדם מאמין קשה מאוד לסגת. הדבר חמור פי כמה כאשר מביעים דעה או רעיון נגד הדת. או אז המחויבות לדת מתחזקת פי כמה ומונעת התמודדות כנה עם המציאות. לעיתים קרובות אנשים מתכחשים לאמת בתואנה שלא מוכיחה כלום, במקום להתמודד עם עובדות החיים עצמן.

לבני אדם יש נטייה להיכנס לתפקיד שמייעדים להם. הם מאבדים את העצמאות המחשבתית ומתחילים לחשוב כמו שמצפים מהם לחשוב. גדלת במשפחה דתית, אזי מצופה ממך להיות דתי. אם כולם בסביבתי חושבים שיש אלוהים, נראה שזה נכון. בעיקר בזמנים של לחץ וחוסר ודאות אנשים מאמינים נוטים להישען על האמונה במקום לחשוב רציונלית בעצמם. מרגע שצצה בעיה כלשהי, אנשים מנסים להיעזר באותן תפילות ביחס לכל חולי ולכל מכאוב הבעיות.

באיזה תחום יש רק דרך אחת לפתרון? ציות לסמכות דתית לא תורם לפתרון אלא לקיבעון מכיוון שהאדם לא מעז לחשוב אחרת מכפי שהנחתה הסמכות הדתית. התפילה נותנת לאנשים מאמינים חיזוקים חיוביים והרגשת התחברות עם אלוהים וכך היא סוחפת אותם למערבולת של ניתוק מהמציאות.

הנטייה של אנשים מאמינים היא להקשיב לדומים להם ולא לאלה השונים מהם. הם נוטים להפריז בחשיבות התפילה ולהתעלם מנתוני אמת על עובדות החיים ביקום. חשיבות התפילה גורמת לאנשים ליצור הסברים אפילו כשאין להם מושג.

האם התפילה אכן מסוגלת לשנות את המציאות? בישיבת ההסדר ברעננה יטענו כי הרב שרלו חושב שהתפילה מתעלה מעל הקשיים התאולוגיים והאמוציונליים. האדם זונח את שכלו, שאין ביכולתו לתפוס את האלוהות ולהבינה, כמו גם לתרגם את הקשר עם ריבונו של עולם למושגים תבוניים, ויוצר לו אי של חוויה קיומית מנחמת, כתינוק הפונה אל אביו. האדם המתפלל אף אינו עוסק בסער הפנימי שבו ובניסיונות ליישבו. סתירות פנימיות אלה, שלרוב מביאות את האדם לידי קושי, הופכות להיות בסיס לקשר.

זהו אינו שקר אלא הונאה עצמית. תפילה יוצרת קשיים ומצבי דיסוננס.

התפילה לא נועדה לשנות את המציאות. היא נועדה לצרכים אחרים ולאנשים שאינם יכולים להכיל במעמקי נפשם את ההגות ואת הרגש, את הלבטים והתלאות, את ערגותיהם וכיסופיהם, את ייאושם ומרירותם. איש באמונתו יחיה, ולמי שזה עושה טוב, מה טוב.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. ניכר שאינך מבין בתאולוגיה דבר וחצי דבר. האמונה, הדתות והתפילות הן מהכוחות החברתיים החזקים והקובעים בעולם.
  זה מה שמלמדים באקדמיה האירופית למדעי הטבע?

 2. שוב אנשים שלא אמורים להיכנס לאתר זה עקב אי הבנת הנקרא מבזבזים זמנם לריק!
  כתבתי שמי שהתפילות והדת עושים לו טוב אזי שיחיה באמונתו. ציינתי כי התפילה הינה טקס פגאני ובזבוז זמן לריק כי לא תורמת לכלום באופן פרקטי ובכלל הדת הינה מקור מפלטם של אנשים במצוקה ולשי אופי זו דעתי על סמך המדע וניסיון חיים .
  אין צורך לזלזל באקדמיה האירופית היות ולדעתי דעת הכותב הינה בבחינת "הפוסל במומו פוסל"

 3. שיוצאים מתפילה במסגד ביום שישי ורצים להפגין, לצעוק אטבח אל יהוד ואללה הוא עכבר – זה בפירוש לא טכס פגאני. זו מציאות אמתית וכואבת. וזו רק דוגמה אחת. חוששני שאינך יודע מהו "טכס פגאני".
  איך אתה קובע שיש אנשים שלא אמורים להיכנס לאתר זה עקב אי הבנת הנקרא?
  האם הדת היא מקום מפלטם של אנשים במצוקה וחלשי אופי? סליחה, אבל זה פשוט לא נכון. יש גם בין דתיים אנשים במצוקה וגם חלשי אופי – אולם האם ביקרת במרכזים של הדתות המונותאיסטיות? האם אתה יודע שהארגונים הדתיים המונותאיסטים הם הארגונים הוותיקים והעשירים ביותר בעולם?
  נכון – הם תורמים גם לאלו שבמצוקה. אבל לעשות מזה כלל?
  ובכלל מה הקשר של עניין הדתות לאקדמיה האירופית למדעי הטבע?
  ואיך זה מתקשר לפסוק התלמודי "הפוסל במומו פוסל"?
  שוב – פסוק שמנותק מכל קשר לדיון המתנהל כאן.
  בדאלק – באס בוקלוק.

 4. לא צריך חיסונים, לא צריך ללמוד לי ודי ליבה, לא צריך לעבוד…..
  מתפללים והכל טוב ואפילו מצויין
  ואם משום מה זה לא מסתדר יש הסבר:
  נסתרות הן דרכי האל

 5. אנשים שהמשותף לכולם הפחד מהמוות וההתמודדות הקשה עם בעיות. כך יוצרים יחסי תלות ופתרונות לכאורה שהנם פתרונות שווא.

 6. יפה כתב המחבר ויש לשים לב למה שהוא כתב לפני שיוצאים להתקפה על המאמר.
  הוא כתב שנעשה מחקר באם תפילות של אנשים עוזרות לאנשים אחרים חולים.
  על פי המחקר יצא שתפילות לא עזרו ממש.
  לא כתוב במאמר שאין אלוהים או שלא קיימות דתות ואמונות.
  לדעתי, התפילות אמורות לעודד את המתפלל עצמו ולהזכיר לו כי בתורה זו או אחרת יש חוקי מוסר ועליו לשמרם.
  ולא לעשות את התורה קרדום לחפור בו.

 7. ברוב המשפטים אפשר להחליף ״דת״ או ״אמונה״ בכל מערכת ״אמונות״ תרבותיות או פוליטיות.
  המאמר באמת לא רציני.

 8. כאמור מי שהתפילה עושה לו טוב יבורך.
  הדת כולל התפילות הן מקור הרוע והמלחמות בעולם. חינכו אותנו להאמין בכוחות טרנסדנטליים שאין בהם כלום! האמונה והתפילה הם אם כל חטאת כי בני אנוש מכורים לפגאניות
  יש להאמין בטבע. הטבע קובע כל מה שקורה בעולם מבחינה פיזית ומבחינה מנטלית כי מנתב את המוח באמצעות אורגניזם כימי ופיזי ממתי תפילות עזרו? הרי למאמינים יש תשובה לכל דבר כמו סיבת השואה וכדומה.
  תחיו את המציאות
  תסמכו על עצמכם
  התפילות והדת נועדו לאנשים חלשים שקשה להם להתמודד בחיים.
  אם זה עוזר להתמודד עם צרות בחיים לאנשים חלשים אז אני מכבד זאת
  היו בריאים
  ועוד משהו: עולים לאתר אנשים שלא למדו וחסר להם ידע אז עדיף שייכנסו לאתרים אחרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

דילוג לתוכן