לא יאומן כי יסופר

קלאמרי כשר לפסח
יונתן קורפל
יונתן קורפל

אינני שומר מצוות ואין לי מושג בכל הנוגע להן. אשר על כן מעולם לא ניסיתי לעסוק בהן או לכתוב עליהן. אלא שבחג הפסח השנה שמתי לב למגמה שעד כה נעלמה כנראה מעיניי, ושעוררה בי כעת פרץ של גיחוך מעורב בדאגה.

אני מתגורר בשכונה חילונית לגמרי במדינת תל אביב. מספר התושבים הדתיים בה שואף לאפס. כל המסעדות במקום פתוחות בשבתות ובחגים. כמובן אף אחת מהן איננה מתהדרת בתעודת כשרות. והנה בחג הפסח גיליתי שמשהו בכל זאת נרקח מתחת לפני השטח.

האירוע הראשון שפקח את עיניי נגלה לי ביום הראשון של חג פסח. במקום הלחמניות הפריכות שאני אוהב בארוחת הבוקר, הגישו בבית הקפה רק מצות או לחם שאיננו חמץ. אני מבין אם בעל עסק מחליט לנהל עסק כשר. יש גם היגיון מסוים אם הבעלים מאפשר ללקוחותיו לאכול מצות אם זה רצונם, אבל לכפות זאת על לקוחות שאינם רוצים בכך, נראה לי לא הגיוני כאשר מדובר במסעדה לא כשרה בעליל. חשבתי לעצמי שאולי מדובר בגחמת הבעלים, או בשמירה על החוק האוסר על הצגת חמץ בפומבי.

כעבור כמה ימים נכנסתי למסעדה אחרת. גם היא חפה מכל שמירה על חוקי הדת. כאן כבר גיליתי שלא מוכרים בשבוע החג את קינוחי העוגה הרגילים, גם לא את מנות הפסטה. הכול בנימוק של שמירה על כשרות לפסח.

ואז נפגשתי בדוגמה המגוחכת מכול. בשכונה שלי יש מסעדה ותיקה המתמחה בדגים ובפירות ים, אלה המכונים בפי הדתיים "שרצים". גם במסעדה זו החליטו לא למכור חמץ בפסח. וכתוצאה מכך אפשר לקבל מנה של טבעות קלאמרי – שמקורן ביצור לא כשר – אבל מצופות רק בקמח מצה! שימו לב, עסק שפותח שעריו בשבת ובמועד, שהתפריט שלו מתהדר במנות כגון צדפות קוקי סן-ז'אק, מולים, שרימפס וכדומה, אין שום הפרדה אצלו בין חלב לבשר והוא מתעלם מעוד מצוות של התורה, אבל בפסח הקלמארי האסור ליהודי מכול וכול חייב להיות מצופה אך ורק בקמח מצה. לכאורה בדיחה שאין טובה ממנה.

אך כאמור החוויה עוררה בי גם דאגה. צריך לזכור שבעלי כל המסעדות בשכונה מונעים מהרצון להרוויח כסף, סיבה לגיטימית כשלעצמה. כולם אינם שומרי מצוות, כי אחרת היו מנהלים מסעדות כשרות ומקפידים על קדושת השבת ויתר הציוויים. אם הם בכל זאת מוכנים לקחת חלק בפרודיה העלובה שתיארתי, זה כנראה אך ורק בשל העובדה שהם הגיעו למסקנה שחלק מלקוחותיהם מעוניינים בכך, וחלק אחר מוכן לקבל שיגיונות שכאלה בכניעה ובעצימת עין. נדמה לי שברור לאן דרך זו יכולה להוביל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. משהו באמת לא יאומן. אני גם לא מומחה דת אבל לדעתי זה ביזוי הדת. יותר גרוע מאשר סתם לתת קאלמרי לא כשר.

  2. שני היבטים:האחד, לא חדש שמטבח הישראלי ממציא לנו פטנטים, ולכן קלמרי בקמח מצה נשמע יצירתי. השני, האימה והחרדה והחלחלה מפני סממנים דתיים מוגזמת קמעה. החלוקה הדיכטומית לדתיים פנאטים ולחילוניים כופרים פסה מן העולם. ישנו רצף תפיסות דתיות או חילוניות ועל הרצף הזה נמצא גם אוכלי שרצים בעלי פרקטיקות דתיות. מגמה ברוכה מבחינתי.

  3. אם תשים לב, בכל המסעדות הלא כשרות יש מזוזה על דלת הכניסה חוץ ממסעדות לא כשרות של מקדונלד. אבל גם במקדונלד לא כשרות אין חמץ בפסח. כלומר, הלחמניה כשרה לפסח ואין גלידה בגביע ופל. לעומת זאת בטיב טעם החמץ מצוי בשפע כל הפסח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

הקרב על הדמוקרטיה

כיצד נתנגד למהלכים האנטי-דמוקרטיים שמתגבשים בישראל