דת לחוד ומדינה לחוד

הכפייה הדתית והפוליטיקה הדתית משחיתות ומלבות שנאה
דו כיווני
תמונה: RRZEicons commons.wikimedia.org

לא הייתי רוצה לאכוף את ערכיי על אף אדם אחר. גם לא על יהודי. איש לא אוהב שעושים לו זאת. כפייה כזו גם אף פעם לא מתקבלת. ולכן, יש להפריד בין הדת למדינה.

בצער אני מסכים עם טענות החילונים על הדתה. אפילו אני, כאדם דתי, מתקומם נגד הגישה המסיונרית, הכמעט כופה, במיוחד מטעמן של חסידות חב"ד המיליטנטית והמשיחית, ושל התנועה הדתית הלאומית, הלאומנית וצרת האופקים. כל העמותות המשונות האלה, החודרות לכל מקום, משומנות בכספים, ובעיקר במוטיבציה של שטיפת מוח. הכול כמובן בתירוץ להקניית ערכי היהדות. אבל בסופו של דבר, האדם יחוש את היותו נכפה, גם אם רק בתת-מודע.

אני גם מתנגד להכנסת מרצים דתיים שונים, שהם למעשה סוג של מטיפים, לבסיסי צה"ל. אני מתפלא בכלל, איך במשך שנים רבות נתנו להם רשות להיכנס לשם, ועוד לחתור תחת הערכים הבסיסיים של הצבא עצמו. חיל האוויר הכניס מרצים דתיים כאלה, שגרמו לטייסים רבים לפרוש מהחיל – ממש לא ייאמן.

צריך להתנגד גם לתפקיד רב צבאי ראשי, שכל ישותו היא להפוך את צה"ל למכללה להגות דתית. רבנים צבאיים היו צריכים לדאוג רק לצרכים הטכניים הדתיים של מי שיידרש לשירותיהם. לצורך זה, די בקצין צבאי ראשי. בפועל הם כופים את עצמם ואת האידיאולוגיה שלהם על הרוב החילוני המכריע של החיילים. לא ייאמן איך הצבא מאפשר זאת.

היהירות וההתנשאות של הממסד הדתי והפוליטי, האני ואפסי עוד ביחס אל החילונים, הם שבר גדול של היהדות הדתית. הוא גם משחית. כמו שהכיבוש משחית, גם אם הוא מוצדק, כך גם הכפייה הדתית משחיתה. בעיקר, משחיתה את אלה שכופים.

ומיהו אדם כמו שר החינוך, שיגיד לי, או לחילוני, מה ללמוד? מיהו בכלל? הוא סוג של קומיסר חינוכי, כמו בשלטון הקומוניסטי, שרוצה לכוף את הדוגמות המעוותות שלו על כלל האומה. מה פתאום שאדם אחד, או ועדה של חמישה לאומנים דתיים, יחליטו עבורי מה ללמוד? איפה נשמע דבר כזה?

כשלב ראשון בהפרדת דת ומדינה, חייבים להפריט לגמרי את משרד החינוך. בוודאי שלא הכוח הפוליטי או הדתי, יעמיד את הזכות לאדם אחד להחליט עבור כולם מה ללמוד. גם זה לא ייאמן.

אלו הסיבות במציאות הישראלית שבעטיין צריך להפריד בין הדת והמדינה. כי החיכוך יוצר נזק בלתי הפיך גם למדינה וגם לדת. כל כפיית ערכים, יוצרת ריאקציה. בפרט בהתחשב ברוח העמים הליברלית המעצבת כיום את התודעה.

גם אם הכפייה נעשית בחיוך חבד"י מלווה בסופגניות והדלקת נר חנוכה. כי זה חיוך של התנשאות מהול בבורות. אצל אנשים אלה, ולא רק חב"ד, אין לחילוני זכות קיום, אלא רק כפוטנציאל לשכנוע.

אין אדם שלא מרגיש בתחושת ההתנשאות כלפיו. באותו בוז המהול ברחמנות מעושה. וזה מה שעושה החיבור בין הדת והמדינה. הוא משניא במקום להאהיב. הוא מרחיק בין בני אדם, במקום לקרב. הגיע הזמן לומר לדבר הזה, הרף. כי חלון הראווה היחיד הוא, לצערנו, השחיתות הפוליטית. העליבות. הכפייה. לא האהבה הכנה. ממש לא.

לא ייפלא שכל סממן דתי שנוא על רבים מהחילונים, כי הוא מייצג עבורם את הצד המתנשא והכופה של היהדות. לפני שנים פגשתי בחוץ לארץ זוג חילוני שזיהה אותי ברחוב כדתי, ושאל אותי היכן בית הכנסת. איזה אור היה בעיניהם כשהם הלכו לשם. כשראיתי אותם, חשבתי בליבי שבארץ הם לא דורכים בבית כנסת. אולם שם, בחוץ, אין כפייה ואין פוליטיקה דתית, ואז נכנסים ליהדות בערגה ובאהבה.

אם כן הגיע הזמן להיפרד, לטובתה של היהדות, לטובת אהבת הבריות האמיתית, ולטובת המדינה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

20 תגובות

 1. אני עומד דום ומצדיע לך. מי ייתן וירבו כמוך בישראל. אולי ראוי לייסד תנועה שתפעל ברוח דבריך הנבונים. מכאן עשויה לצמוח ברכה הן לדת והן לחברה האזרחית בישראל.
  ברוך תהיה.

 2. תודה לרב הלברטל על מאמרו המעניין
  החשיבות נעוצה בעובדה שמרבית החילונים כלל לא מודעים לעובדה שכך חושבים לפחות חלק מאלה המשתייכים לזרם החרדי

 3. חשוב לדעת שגם מצד החרדים רוצים את ההפרדה של דת ומדינה. אולי אפשר ליצר בנושא זה קואליציה מעניינת.

 4. ישר כח תבורך על המאמר מי יתן שרבים מקרב הציבור החרדי החילוני ובעיקר אלה שיש להם השפעה יקראו אותו.

 5. לא הבנתי את התקפתך על שר החינוך. אם הוא מדבר על השכלתם של ילדי החרדים (שלא לדבר על החילונים), כדי שיוכלו לרכוש מקצוע כול שהוא ויוכלו לפרנס עצמם מבלי לחיות כטפילים שנוררים עניים מרודים כול חייהם- מה רע בכך? אפילו התורה אמרה שאין עבודה שאינה מכבדת את בעליה. אפילו מתתיהו הכהן הגדול היה עובד אדמה ולא נפל דבר מקדושתו

 6. הפרדת הדת מהמדינה משמעה שוויון מלא בנטל, גיוס לצה"ל, ביטול התמיכה בישיבות והפסקת מתן משאבים לעידוד הילודה.
  מי שמתהדר באי כפייתיות מדבר בהכללות גסות ומטיל רבב בציבור שלם, כמו חב"ד, שיש בו אנשים במעלה רוחנית גבוהה לפחות כזאת של הלברטל.
  ההתנגדות להכנסת מרצים דתיים לצה"ל נובעת מהרצון למנוע הדתה שאיננה לפי נוסח הלברטל, מאחר שלשיטתו יש רק דרך אחת בלבד לעבוד את השם. כך גם ההתנגדות לרב הצבאי, המשתייך לציונות הדתית ולא למחנה הלברטל.
  הניסיון הציני לגייס את החילוניים לטובת החרדיות ההלברטלית נראה מגוחך לכל בר דעת. מי שנלחם בלאומנות מוטב שירחץ בניקיון כפיו מגזענות.
  הפרטת משרד החינוך כבר קיימת, כל כמה שזה נוגע למערכת החינוך החרדי העצמאי. מערכת זאת פרטית מאוד בתכנים אך ממלכתית מאוד ביניקת משאבי במדינה.
  הזוג שפגשת איננו חילוני, הוא דתי מסוג אחר מזה שלך (יש גם כאלה בעולם). אפשר שאדם הנראה דתי איננו כזה ולהיפך. כך גם הרפורמים שתיעבת בהזדמנויות אחרות כמו את חב"ד.
  בסופו של דבר, לא פטרת את עצמך מהגישה הפטרונית שנגדה אתה יוצא.

 7. בלי הפרדת דת ומדינה
  כי עיקרון ההפרדה הזה הנו אחד מבסיסי הדמוקרטיה

  1. ובכול זאת נביא את הדוגמא של הודו. הרוב המוחלט של החברה ההודית היא דתית (כ 80% הינדים, 15% מוסלמים והאחרים).ועדיין, היא נחשבת למדינה דמוקרטית (לא בדיוק מערבית אבל בכול אופן)ויש הפרדה מוחלטת בין הדת ובין המדינה. משרתים בצבא חיילים מכול מהמגזרים והדתות, ומדי פעם נבחר נשיא מוסלמי שלא לדבר שמוסלמי היה ראש תכנית הגרעין של הודו.. וכול זה כאשר קיימת מלחמה בין הודו ובין פקיסטן המוסלמית הקנאית הטרוריסטית.
   איך זה מצליח לעבוד שם?

 8. צר לי אבל המאמר הזה הוא בליל של שטויות ממוחו הקודח והפרובוקטיבי של כותבו. המאמר מלא סתירות פנימיות. לא קוהרנטי. מבטא גחמות יותר מהבעת עמדה רצינית.
  כמו כן, הקשר בין העובדות שהוא מציין (במידה שהן נכונות) למסקנות שהוא מסיק מהן רופף וקלוש.
  דב ידוע בפרובוקציות שלו – אבל רמת הכתיבה כאן לא שווה התייחסות רצינית.

  1. גם אני חילוני ותומך בהפרדת דת ומדינה לצערי חלק של הדתיים עושים מן התורה קרדום לחפור בו….. לא התורה עיקר אלא המעשה

 9. "ממזר" זהו מושג דתי פרימיטיבי ודימיוני לחלוטין לחילונים!
  אני קורא לכל מסורבות הגט החילוניות-להתעלם לחלוטין מבתי הדין,לא לחכות בכלל לגט,ולהמשיך בחייכן עם בני זוג חדשים-וכמובן -להרבות בלידת "ממזרים"!
  רק הצפת המדינה באלפי "ממזרים" בכל שנה-תגמור עם הביזיון הזה!
  אני קורא לכל החילונים לעודד נישואים עם "ממזרים"!
  כן יירבו "ממזרים" בישראל!!!

 10. אותו האיש כותב המאמר רודף צומי באובססיביות או ממומן עי גורמים שמטרתם פרוק המדינה מערכיה הבסיסיים ומעצם קיומה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אולי אנחנו טועים?

חמאס והג'יהאד האסלאמי מנהלים את המערכה מעל לראשינו