כולנו שותפים לפשע

היהדות האורתודוקסית פוגעת בחירות האדם
תמונה של אלי
ד"ר אלי כהן-ג'וור

"החמרה משמעותית במצבו של מרן רבי אהרון לייב שטיינמן המאושפז במחלקת טיפול נמרץ ב'מעייני הישועה'. גדולי ישראל בקריאה מיוחדת לעצור את לימוד התורה ולהרבות באמירת תהילים". מאז פורסמה ב-22.11.17, מהדהדת הודעה זו בראשי ואינה מרפה.

אני רואה בעיני רוחי רבבות, רבבות של בחורי ישיבות מתנועעים, ממלמלים פסוקי תפילה, קוראים בספר החשוב. נדמה כי הם פועלים כלאחר לחיצת כפתור בסרט נע של מפעל יצור. זו התנהגות אוטומטית, משוכפלת בזכות המעגל המחשבתי המוטמע בתודעה, הניתן להפעלה בשלט רחוק. אכן מראה מרהיב ורב רושם. המונים הפועלים בהלימה מושלמת, כביטוי לעוצמה המרוכזת בידי "גדולי ישראל" האוחזים בשלט.

הפיכת הפרט, הישות הייחודית הבלתי צפויה בהגדרה – בשל בריאתה כאדם חופשי – לפריט צפוי של מערך חברתי מתוכנת, הייתה תמיד החלום הרטוב של כל המנהיגים הטוטליטריים המושלים מכוח האמת המוחלטת שמאמיניהם משוקעים בה, משחר לידתם. הכול ידוע מראש, החיים אוזלים במחזוריות מקובעת ומשומנת היטב. כמו עונות השנה, גם החגים יחולו תמיד במועדם. מייד לאחר צאת יום הכיפורים ממהרים להקים את הסוכה הכשרה, תפילת מנחה תמיד תקדים את תפילת ערבית וקבלת השבת לעולם תהיה ביום השישי עם שקיעת החמה. הכול סובב בעתו, ובהפוך מן האשליה האופטית שבסרט קולנוע, החזרה המדויקת של תמונות החיים, משכנעת את האדם שהוא חי בצלה של אמת לא משתנה, מקובעת, נצחית. הסב מוחלף בנכד, האדמו"ר בבנו והמון המתפללים הוא מראה קבוע שבו דור שהולך מוחלף בדור הבא, המשמש כחלקי חילוף.

המחשבה הטוטליטרית מנצחת לא רק את טבע האדם, אלא את הבריאה עצמה, את האדם הניחן בפררוגטיבה לבחור, ליצור ולהמציא, לחדש ולהתחדש. המחשבה הטוטליטרית מקבעת את האדם בתוך תבנית קשוחה. נדמה כאילו הכול קפא במעמד מתן התורה, או ליתר דיוק בבוא עידן הרבנים, ויישאר כך עד להפשרה האפוקליפטית שתתפרץ עם הגעת המשיח, שהם יודעים שלא יבוא.

בדומה לפשע השוביניסטי אשר כפה על נשים במשך אלפי שנים לוותר על עושר חיוניותן וכישרונותיהן החבויים, כך מתקיים הפשע הזה הגורם למאות אלפי צעירים בעלי יכולת הסתכלות, הבנה, הבחנה, הערכה, אינטואיציה, דמיון וחשיבה להפוך לאוסף של חלקי חילוף למען שימור חברה מסתגרת ומתנכרת, למען הנצחת אידיאולוגיה מאובנת ובעיקר למען שרידות המנהיגות המנצחת על המפעל כולו.

כל עוצמת החיוניות של צעירים אלה מנותבת לשינון, ללימוד ואף לפלפול חכם בספרי הקודש ובאין-ספור פרשני הפרשנים. אך כל זה מתרחש תמיד במעגל סגור. כל האשנבים לתרבות העולם סגורים ומסוגרים, ואף לכל הכתבים והפרשנויות של זרמים גדולים ביהדות שאינה אורתודוקסית. אשליית העשייה הזו הזורמת לה בכוללים ההולכים ומתרבים דומה לתנועת המים במזרקה הזורמים במעגל סגור, מנותקים מן המים החיים הזורמים ומתחברים לאקוויפר היקום.

ניתוקם של צעירים אלה ושעבוד היכולות שבורא עולם העניק לכל אחד מהם, ניכור אנושיות מלבלבת מן ההוויה הכוללת המפעמת בנו וסביבנו, האם ניתן לכנות זאת אחרת מאשר פשע נגד האנושות. כי פשע נגד האנושות הוא לא רק כשמכחידים בני אדם פיזית, פשע הוא גם כשפוגעים ביכולת ההתפתחות והיצירה הטמונה בכל אדם באשר הוא אדם. באנלוגיה לדיכוי המגדרי, אישה מוכה לא תמיד מקבלת מכות פיזיות מבן זוגה, די לו לפגוע בה נפשית, להצר את צעדיה או לקבור אותה בין המטבח לחיתולים.

ברגסון כתב כבר בשנת 1932 "המחזה של מה שהיו הדתות וזה שאחדות עדיין מציגות, הוא מראה די משפיל עבור אינטליגנציית האדם". והנורא מכול הוא שאנחנו, כולנו, שותפים לדבר עבירה כשאנו מפקירים את מאות אלפי הילדים והנערים האלה בידי מי שרואים בהם אמצעי להנציח את שלטונם הבלתי מעורער. אנחנו, הציבור החילוני כביכול, המתיימר להיות הומניסטי, מסכימים ואף מממנים את התפשטות החטא הקדמון של בן-גוריון כשאישר את החינוך העצמאי, הנפרד, המתבדל ללא כל פיקוח, ללא כל דאגה לטובת הילד הלכוד ברשתותיו.

אנו בעיצומו של מאבק נוקב ומאיים של ממשלה רעה המבקשת לקעקע את כל איזוני המשטר הדמוקרטי למען הנצחת אחיזתו בשלטון, תהליך הכולל כניעה מבישה בפני הסחטנות וההתבססות של ממסדים חרדיים טוטליטריים היכולים לקיים, במיסים שאנו משלמים, את המשך פגיעתם היום-יומית בהמוני ילדים הנתונים לשליטתם והמהווים מאגר בטוח לצבירת הכוח הפוליטי של הסוהרים שלהם. הרי המפלגות החרדיות הן היחידות הזוכות לתקציבים ציבוריים למימון משוכלל של ציבור בוחרים שבוי ותלוי.

יש מי שיאמר שאלה לא קורבנות תמימים הזקוקים להגנתנו, מדובר בילדים, בנוער ובמבוגרים המבקשים לחיות בצל אמונתם ועל פי אורח החיים המאפיין אותם. כך טענו אלפי שנים לגבי נשים. הרי מי שדאג לחנך את הבנות לחיי כניעה והתבטלות היו הוריהן מולידיהן, ומעל לכול האימהות עצמן. האם טיעון זה ממעיט כהוא זה מפשע הדיכוי במשך דורות של מחצית המין האנושי? עד מתי נמשיך להיות שותפים לכליאה פושעת בסורגים המנטליים של חלק הולך וגדל של ילדי ישראל?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

  1. יופי שאהבת .
   כתיבה ברמה של פשקוויל מחילוני נאור שהוא יחליט מה יחשבו אחרים השונים ממנו .

 1. המששלה "רעה" כהגדרתך, מהסיבה הפשוטה שהחילוניים לא מצליחים לאגד כוחות כנגד הטוטליטריות הדתית. למען האמת, אף מפלגה ולא משנה מאיזו זוית של המפה הפוליטית, בעלת 30 מנדטים בלבד, לא תוכל להקים קואליציה ללא הדתיים הקיצוניים. אם חפץ אתה לשנות- אנא פעל להעלאת אחוז החסימה לכנסת, צמצום מספר המפלגות הקטנות באופן שיוכלו להתאחד ולהקים קואליציה יציבה ללא הדתיים. זו הדרך הדמוקרטית היחידה שאני מכיר

  1. שבוחר את הכנסת שבוחרת את הממשלה ומוליכה אותנו לחשיכה

 2. אבל מה עושים בפועל?
  איך מביאים לשינוי במצב הפוליטי הנוכחי?

 3. אבל גם לדתיים זה מותר
  בינוך החילוני יש לדעתי יותר שבי והכוונה רעה מאשר אצל הדתיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך