שאלות למחפשי תשובה

על מה צריך לחשוב לפני שחוזרים בתשובה
סימן שאלה

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו בשנת 2011, 22% מהחרדים הגדירו את עצמם חוזרים בתשובה. על פי מחקר מלפני שמונה שנים של מכון ירושלים, המבוסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-35% מהחרדים גדלו בבתים לא חרדיים.

הגידול בשיעור החרדים באוכלוסייה בישראל אינה נובע רק מריבוי טבעי גבוה אלא גם מחזרה בתשובה, ואוכלוסיית החוזרים בתשובה החרדים מונה הרבה מאות אלפי אנשים. לדעתי לא בריא להגדיל את אוכלוסיית לומדי התורה על חשבון אוכלוסיית העובדים, אבל המאמר הזה אינו עוסק בפן הציבורי-לאומי אלא מתמקד בפן האישי.

בתחום המחשבים, שבו עסקתי שנים רבות, יש הדגמות – "דמו" – של מוצרי תוכנה ויישומים. אך גם כשההדגמה מוצלחת, לפעמים יש פערים גדולים בין הדמו למציאות. וזה נכון גם לנושא החזרה בתשובה.

נאמר שמציעים לכם סוף שבוע מסובסד במלון, ובמסגרתו קידוש ודברי תורה. מה רע בלשמוע קצת על ערכים יהודיים? אף אחד לא מנסה להחזיר אתכם בתשובה. אז אתם שומעים דברי תורה מרב. משתתפים בקידוש. אוכלים, שותים, פוגשים אנשים. אתם שומעים גם הרצאה מחוזר בתשובה שסיים תואר ראשון או שני במדעים באוניברסיטה מכובדת. הוא מדבר על תיאוריות בפיזיקה, בכימיה או בביולוגיה ומסביר לכם כמה יפה הן משתלבות עם הדת היהודית. הוא מסביר שאין שום סתירה בין דת לבין מדע ומשתף אתכם בחוויה האישית שלו. כולם מתייחסים באורך רוח ובסבלנות לטיעונים מנוגדים שלכם אבל מציגים נימוקים בעד הדרך החרדית. הדמו הצליח.

מזמינים אתכם לסוף שבוע נפלא נוסף ואחרי כן לעוד סוף שבוע. ואז שואלים אתכם אם תהיו מוכנים להתארח בסוף שבוע אצל משפחה חרדית. עוד דמו מצליח ועוד דמו מצליח, ואתם מקבלים את ההחלטה לחזור בתשובה. האם זה מצליח גם בעולם האמיתי? כמו במחשבים, יש מקרים שזה מצליח במציאות ויש מקרים שלא. במאמר זה אתמקד באתגרים במציאות.

ראשית, חברות חרדיות אינן רק אמונה ועשייה דתית. יש בהן הקשר חברתי-קהילתי. כשהחוזר בתשובה הופך לאדם מאמין המקפיד על קלה כחמורה, ההיבט הדתי פתור. ההיבט הקהילתי-חברתי מורכב הרבה יותר. על פי הספר "שחור כחול-לבן" של ד"ר חיים זיכרמן, בעצמו אדם חרדי, לחוזרים בתשובה יש שלוש אפשרויות בהקשר הקהילתי-חברתי.

קודם כול, להמשיך לחיות בקהילה הנוכחית שלהם. זו אפשרות שזמינה רק לקבוצה מסוימת, בעיקר מקרב יוצאי עדות המזרח ובעיקר לכאלה שמעוניינים להמשיך בעבודתם. מדובר באנשים שבאו ממשפחות מסורתיות שבהן יש חרדים, יש דתיים ויש כאלה שרק שומרים על חלקים מהמסורת. הם נשארים בקהילה שלהם ומחליפים את התיוג "מסורתי" בתיוג "חרדי". זהו תסריט קל ונוח יחסית.

אפשרות שנייה היא להיקלט בקהילה ייעודית לחוזרים בתשובה, שבה כולם חוזרים בתשובה. למשל "שובו בנים" של חסידי ברסלב. בקהילה כזו לפעמים אפשר להפסיק לעבוד וללמוד בישיבה. גם זה תסריט נוח יחסית, משום שהחוזרים אינם חריגים בקהילה שלהם. אמנם, בקהילות כאלו יש בעיה של הקצנה. החוזרים בתשובה רוצים להוכיח שהם לא פחות חרדים מהחרדים מלידה, ומשום כך להיגרר לקיצוניות.

אפשרות שלישית היא לנסות להיקלט בקהילה חרדית. זהו התסריט הקשה, ובו אעסוק בהמשך המאמר.

אבל לפני כן אבחין בין חוזר בתשובה החי בגפו לבין חוזר בתשובה בעל משפחה. כשמדובר במשפחה יש אחרים שמשלמים מחיר. ילדים, שעוקרים אותם מהעולם התרבותי שלהם ומהחברים שלהם ולפעמים גם מונעים מהם קשר עם סבים וסבתות, דודים ודודות וקרובי משפחה אחרים; בן זוג או בת זוג, שאם הם עצמם אינם שלמים עם חזרה בתשובה נאלצים לבחור בין גירושים לוויתורים. במקרה של גירושים הילדים משלמים מחיר נוסף.

אז הדמו עבד והחוזר בתשובה ביקש להיקלט בקהילה החרדית. האם הוא באמת יהפוך לחלק מהחברה והקהילה החרדית? למרות הדמו המוצלח, המציאות עגומה. ברוב המקרים החוזרים בתשובה אינם הופכים לחלק אינטגרלי מהקהילה. הם גדלו בתרבות שונה לחלוטין. בדיוק כפי שמהגרים ועולים, הבאים מתרבויות שונות מהותית מהתרבות השלטת במקום שהגיעו אליו, מתקשים להיקלט בחברה החדשה.

החוזרים בתשובה לא תמיד יודעים את השפה – בעולם החרדי בחלק מהמקרים השפה היא יידיש ולא עברית – והם עוד פחות מבינים את הקודים החברתיים והתרבותיים. הם סוג של נטע זר, ומרגישים שהם כל הזמן עומדים למבחן. עליהם להוכיח שהם חרדים לא פחות מכל אחד אחר בקהילה. לא תמיד הם מבינים שלא מידת החרדיות היא המכשול, אלא הקושי להבין את הקודים החברתיים והתרבותיים, שאחרים גדלו עליהם והם לא. הקושי עלול להוביל להקצנה יתרה ולדרישות מחמירות עד בלתי אפשריות מהילדים ומבן הזוג או בת הזוג. שוב הילדים משלמים את המחיר, ולפעמים מוותרים על קשר עם הורה.

נוסף לכך, קהילות חרדיות לא ממהרות לקבל לתוכן את החוזרים בתשובה. לעיתים ילדי החוזרים בתשובה נפגעים שוב בהקשר של נישואים. כשהנישואים נקבעים בשידוך ילדי החוזרים בתשובה נחשבים סוג ב': אין להם ייחוס משפחתי כפי שיש לרבים מילידי הקהילה. ולילדים סוג ב' משדכים סוג ב'. במקרה הטוב מדובר בבני זוג שכל חטאם שהם בנים של חוזרים בתשובה. במקרה הפחות טוב משדכים להם מישהו עם בעיות ממשפחה "טובה". לולא היו לו בעיות, היו משדכים לו מישהי שגם היא ממשפחה טובה. מטיבם של נישואים כאלה, בלא מעט מקרים הם אינם מצליחים. בת של חוזרים בתשובה שנחשבה לסוג ב' הופכת, שלא באשמתה, לסוג ג': גם גרושה וגם בת של חוזרים בתשובה.

אוסיף משהו על הפן הכלכלי. בחיפוש בגוגל נתקלתי בציטוט של מחקר של מכון ירושלים למחקרי מדיניות. החוקר הציג נתונים שלפיהם שיעור בעלי הדירות בקרב החרדים דומה לשיעור בעלי הדירות בקרב האוכלוסייה הלא-חרדית. שיעור בעלי הדירות מבין החוזרים בתשובה נמוך בהרבה.

חזרה בתשובה לעולם החרדי אינה פסולה, אבל אני מציע למי ששוקל זאת להביא בחשבון את הסיכונים ואת המחיר שהוא ובני ביתו עלולים לשלם בעתיד הקרוב ובעתיד הרחוק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. כל כך לא מובן והגיוני
    ממש לא ברור
    ולכן קשה לשכנע אותם בצורה הגיונית
    או להתמודד מול המעשה שלהם

  2. וככל שמתווכחים איתם הם מעמיקים ומקצינים ויש להם תשובות אוטומטיות שהם מצטטים מהרבנים המחרטטים שמנחים אותם.

  3. בני חזר בתשובה והוא מקצין מיום ליום ולנו קשה מאוד להתמודד עם זה ואפילו חשש מלאבד קשר איתו פשוט עבר ועובר שטיפות מח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה