מדע, אמונה ומסורת

עלינו לכבד את המסורת, אך גם לדעת לקבל שינויים
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

הספקנות והסקרנות הם הכוח המניע של המדע והקִדמה. אבל ראשית עלינו לחשוב מדוע בימי קדם בדו מודלים שונים ומשונים על בריאת העולם והחיים? אולי היו אלו רק אגדות של מספרי סיפורים שנועדו לבדר את הקהל הצמא לסיפורים כאלו?

ידוע כי סיפורים שנחשבו לאגדות בספרות היהודית נכנסו כעובדות לקוראן. כנראה סיפורים בדיוניים למיניהם נכנסו גם לתנ"ך. למה לא להתייחס לסיפורי הבריאה כאל סוג של ספרות כמו למשל המיתולוגיה היונית?

היו סיפורים שאכן התקבלו כתוכן בדיוני הנקרא "דרש". אולם הבעיה התעוררה כשחלק מהאנושות התחיל להתייחס לתוכן הבדיוני כאל חומר עובדתי. הברית החדשה והקוראן נחשבים בעיני היהודים כחומר בדיוני. ואילו הנוצרים והמוסלמים מאמינים שזהו חומר עובדתי.

לדודי הייתה קרחת נוצצת, הוא נהג להתבדח שכאשר הוא מסיר את כובעו יש אור וכאשר הוא חובש את כובעו משתרר חושך. אולי עד גיל מסוים האמנתי לו (ככה סיפרה לי אימי) אבל מאז שאני זוכר את עצמי ידעתי שזה סתם סיפור בדיוני. כך מתנהגת האנושות. חלק ממנה טרם התבגר. לאורך ההיסטוריה היו לא מעט בדרנים שהפריחו סיפורי מעשיות ועם הזמן הלכו והתרבו שוטים שהאמינו בהם. כל זמן שלא היו כלים לבדוק את הבדיות האלה לא היה טעם לשלול אותן. כיום, לאט אבל בטוח, התחזיות והמדידות המדעיות מנצחות. לדוגמה: אין היום מחלוקת על כך ששביל החלב הוא הגלקסיה שלנו ושכוכבי הלכת נעים סביב השמש.

גם כיום קיימות אוכלוסיות שמרניות הדוחות את הקדמה על ידי דיכוי הספקנות והסקרנות. האוכלוסיות האלה נמצאות במצב של מגננה מתמדת (ונלעגת). מנהיגיהן מנסים לחסום אותן מחשיפה לתכנים השוללים את השקפתם, ומנסים לכפות את עצמם על כל מי שנראה להם מתאים להצטרף אליהם. בדרך כלל הם מעודדים קצב ילודה גבוה, מתנהלים כמו צבא, לרבות מדים וסדר יום קפדני, וכמובן שוללים מחשבה עצמאית.

אם מישהו יכתוב בעיתון שהשמים ירוקים אף אחד לא ייעלב ולא יקפוץ, אבל מי שיכתוב שמוחמד היה לטאה יסתכן בגל עצום של מחאות, וזאת משום שהמאמינים חשים שכל השקפת עולמם בנויה על כרעי תרנגולת והם מפחדים שכל אמירה או מעשה, אפילו שהם חסרי משמעות אבל מנוגדים להשקפת עולמם, ימוטטו אותם. נראה כי הם עצמם אינם כה בטוחים ב"אמת" שלהם, ויתר האנושות תמשיך להאיר לנו את הדרך.

שומרי המצוות האדוקים מתוסכלים מהמציאות המרה כאשר הם מוקפים בחילונים או במאמינים פחות אדוקים. בניסיון נואש לפרוץ את המצור הזה הם משתמשים במסורת כדי לכפות את דעתם ומנהגיהם על כלל האוכלוסייה.

יש לציין שהשימוש במסורת הוא תרגיל מחוכם. למסורת יש תפקיד חשוב בגיבוש אוכלוסיות בעלות ציביליזציה משותפת. המסורת היא גורם מאחד לכל קבוצת אנשים כגון משפחה, שבט, כת, עדה, לאום, ארץ ואפילו יבשת. אי-אפשר להבין את נס תקומתו של העם היהודי בישראל ללא ההכרה בכך שליהודים בכל קצווי הגלובוס הייתה מסורת משותפת. ההקפדה היתרה על המסורת שמרה על היהודים כעל עם אחד גם כאשר היו מפוזרים על פני חמש יבשות. אך לעומת זאת, המסורת יכולה להוות משקולת על רגלי הקדמה.

המסורת היהודית עצמה התגבשה על בסיס שבירת מסורת פאגנית קדומה יותר שרווחה ביהודה ובישראל עד סוף תקופת הבית הראשון. בניגוד לדת שמנסה לשמור על מסורת מיושנת, המדע בנוי על שבירת מסורת. חרדי שובר מסורת מוחרם על ידי קהילתו ואילו מדען שובר מסורת מקבל פרס נובל. הבעיה מתעוררת כאשר המסורת הופכת למקודשת. במקרה זה אם לא כולם סרים למרותה היא הופכת לגורם מפלג ולא מאחד. הבה נכבד את המסורת, אך נגלה גם סובלנות ונכונות לשינויים ולגיוונים – והמבין יבין.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. לא בדיוק מבין. רוב המדענים שוברי המסורת מנודים. רק בודדים מקבלים נובל. לעומת זאת דווקא היהדות לעומת דתות מונותאיסטיות אחרות היא יותר סובלנית, מקדמת, ודמוקרטית. מזל של הערבים בישראל שהם חיים במדינה יהודית.

    1. דר' יצחק דגני הנכבד. אני מסכים איתך שבדת היהודית יש מסורת של דמוקרטיה וסובלנות וזה לא רק מחוסר כוח שלטוני שמנע מהיהודים לכפות בכוח את דעתם אלא שזה מובנה ביהדות דרך הגמרא שמחלוקות פותרים בדיונים מילוליים ולא בהרמת ידיים ודעת הרוב קובעת. אך ביהדות יש גם מסורת של בדלנות ודוגמתיות "יהרג ואל יעבור". מדוע היהודים הדתיים לא מקבלים את דעת רוב המונותיאיסטים בעולם שאין צורך ללכת בכיסוי ראש? איפה פה הדמוקרטיה? אבל לא דיברתי דווקא על יהודים. אינני מקבל שכול מדען שובר מסורת הוא מנודה. אולי זה במדעי המדינה אך לא במדעים מדויקים. כאשר מדענים מיוטה (ארה"ב) דיווחו על מיזוג גרעיני קר הדבר נראה מנוגד לכל מה שנחשב לאפשרי. בכול זאת לא נידו את המדענים אלא הוצאו עשרות מיליוני דולרים לאשש את גילויים ורק לאחר שמצאו שזה טעות ואין מיזוג גרעיני קר בטלו את הממצא. דבר דומה קרה שרוסים "גילו" התמצקות מים בטמפרטורת החדר. היה מחקר נרחב ביותר לשחזר את הממצאים שלהם עד שמצאו שלא היה ולא נברא. לאחר שמנדלייב עיצב את הטבלה המחזורית תוך שהוא גם חוזה קיום של כמה יסודות בלתי ידועים, נעשה מירוץ מטורף ל"אכלס" את הטבלה המחזורית ביסודות חדשים. כמעט כל מי מגילה יסוד חדש קיבל פרס נובל. מי לא קיבל? מנדלייב! אך הוא בודאי לא מנודה. במדעים המדויקים יש קריטריונים לקבלת עובדות או תיאוריות חדשות. למשל כל ממצא חדש מאושר סופית אם אפשר לשחזרו בניסוי חוזר. וכל תיאוריה מתקבלת כנכונה אם היא מסבירה גילויים קודמים ועתידיים עד סוף הדורות. בסיפורי התנ"ך מוצגים האבות הרוחניים שלנו כמדענים שדורשים מבורא העולם הוכחות על קיומו, מדברים איתו והוא עושה להם כל מיני להטים ולכן לגיטימי שהם מקבלים את קיומו. אבל כול ההוכחות האלו נגוזו והסיפורים לא מאוששים. כך זה בכול הדתות. היו פעם ניסים ונפלאות ומזה יש לנו מסורת נפלאה של תרי"ג מצוות, או השילוש הקדוש וקדושה של כל מיני מקומות ותאריכים (אני מתייחס למסורות בכול הדתות). כחילוני שמסתכל על הדת מהצד אני לא מתנגד למסורת כל עוד היא גורם שמגבש קהילות מחבר בין אנשים ויוצר סביבה שטוב ונעים לחיות בה.

  2. ומחשיב שאינטליגנטים מאמינים בכוחות האל והאמונה הדתי שלהם מבבוססת על פחד פנימי ולא על הבנה או חקירת הנושא

    1. מה שמוזר הוא שכול המאמינים כופרים בכול הדתות מלבד בדתם. כך שהם מודים בכך שכול הדתות האחרות הן כוזבות. אם יש N דתות כל ההבדל בין אתאיסט לדתי הוא שאתאיסט כופר ב N דתות והדתי כופר ב N-1 דתות. אם נאחד את כול המאמינים בעולם נקבל שסך הכול גם הם כופרים בכול הדתות.

  3. הדתיים הולכים ומקצינים וכבר מאות שנים הפסיקו להתאים פרשנותההלכה לתקופתנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן