די לשוביניזם הרבני

תגובה להתבטאויות שוביניסטיות של רבנים
תמונה של שי ענבר
ד"ר שי ענבר

בעת האחרונה אנו נחשפים יותר ויותר להתבטאויות שוביניסטיות פוגעניות כלפי נשים הנאמרות על ידי רבנים, כביכול מסיבות דתיות. התבטאויות אלה נועדו לקבוע את עליונות הגברים על נשים ולשמר אותה ואף להדיר נשים מתחומים שונים בחיי החברה והמדינה.

כגבר חילוני אשר רואה את עצמו פמיניסט, אני רוצה לצעוק בקול גדול: די, עד כאן! יש לשים סוף לקבלת חוסר השוויון של נשים בחסות רגשות דתיים או אמונה דתית. די לתת במה לכאלה המתכנים רבנים ומקבלים לגיטימציה דתית לחנך צעירים לזלזול ולפגיעה בזכויות נשים. די להצדקת חוסר השוויון וההדרה של נשים בכל תחומי החיים. אני קורא מכאן לגברים, חילוניים ודתיים כאחד, להתאחד כנגד התופעה המבישה והנבערת הזאת. אני קורא מכאן לנשים הדתיות לא להסכים עם המתרחש ולפעול כדי להביא לשינוי חברתי משמעותי במעמדן.

לעיתים קרובות אני שואל את עצמי: למה מה שמובן מאליו עבורי אינו כך לאחרים? במקרים רבים אני מתמלא תסכול ואיני מבין איך יכול להיות שלא לכולם ברור שגברים ונשים שווים. ולפני שתהיה התנפלות רבתי, ברור שיש הבדלים פיזיולוגיים-ביולוגיים. אך צריך להיות מובן מאליו וללא כל ויכוח שזכויות נשים זהות לאלה של גברים. השוויון בין גברים לנשים צריך להתבטא בפתיחה מלאה של כל התחומים והנושאים בפני שני המגדרים בצורה שווה ובהתאם לבחירתם החופשית. אם אישה רוצה להיות רופאה, טייסת, רבה, אמנית, זמרת, מהנדסת או טנקיסטית – תחומים אלה צריכים להיות פתוחים בעבורה.

בחסות הרגישות כלפי הדת והטענה לפגיעה ברגשות של דתיים נעשות עוולות כלפי נשים: הדרה ואפליה של נשים, ניסיונות למנוע גיוס נשים לשירות צבאי, ניסיון למנוע שוויון נשים בצבא ובחברה בכלל ודרישה להפרדה בין גברים ונשים בצבא. מקומֵם במיוחד המושג "קול באישה ערווה", אשר בגינו יש ניסיונות למנוע שירת נשים בטקסים רשמיים. מקוממת גם הדרישה להדרת מרצות באקדמיה בשם קבלה של חרדים למוסדות להשכלה גבוהה.

לאחרונה התפרסמו שלל התבטאויות הזויות, פוגעות ומפלות, למשל פניני הרב קלנר מהמכינה הקדם-צבאית ביישוב עלי: "עד שלא טמטמו אותן הן היו יושבות וסורגות, מנכ"ליות יש פה ושם, בחורילות כאלה"; "היכולת הרוחנית של נשים, היא מוגבלת. יש להן רוחניות, יש להן רוחניות בינונית. מגמות העולם, התרבות, תפישות חובקות זרועות עולם, זה לא הכישרון הנשי. אלה לא הנקודות ששם אנו מצפים ששם הנשים תגענה לאיזה הישגים"; "זה רק הנשים מדברות ככה, ודעתן קלה. קשקוש של נשים. נשים רוחניות – זה קשקוש. זה פשוט לא נכון."

ידועות גם התבטאויותיו של אחד המנהיגים הבולטים בציונות הדתית, ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי הרב יגאל לוינשטיין: "אין מקום יותר הרסני למעמד האישה מאשר צבא ההגנה לישראל". לוינשטיין הסביר כי הסיבה לכך נעוצה במה שנחשב "מודל מוצלח" בצה"ל. "מהו המודל המוצלח? המיתוסים. מיתוס הלוחם הישראלי לא השתנה במילימטר. איפה הנשים פה? מה שהן לא יעשו – פיזיולוגית זה לא אפשרי, מנטלית לוחם בסיירת גולני זה חתיכת טיפוס קשוח, צריך לברוא את האישה מחדש כדי לגייס אותה לגולני".

גם נשים, צר לי לומר, שותפות לעיתים לפגיעה בשוויון שלהן. בימים האחרונים יצאה קבוצה של תלמידות לשעבר של הרב קלנר התומכות בו ומצדיקות את משנתו בנושאים אלה. הן הסבירו כי התקשורת וקבוצות מסוימות מנסות לפגוע בנשיות באמצעות השוואה לגברים: "אנחנו מכירות היטב את משנתו ויודעות מכלי ראשון עד כמה רב המרחק בין ההסברה העקרונית של השונות הנפשית והמעשית בין איש לאשה, לבין שוביניזם וזלזול בנשים"; "מקומה של האישה בעם ישראל היה תמיד יציב ורגוע, יותר מכל הרוחות החולפות, המנסות לזייף את טבעה הנשי, בזכות האור המופץ על ידי הרב קלנר ורבנים אחרים, המחזק אותנו ואת משפחותינו".

אנשי הדת מסבירים כי גברים ונשים שווים אבל שונים. אני יכול לחיות עם ההגדרה הזאת, אבל מכאן מתפצלות דרכינו. על פי הרבנים, ההבדלים הפיזיולוגיים בין גברים לנשים מייצרים הבדלים מנטליים נפשיים, ולכן יש תפקידים גבריים ותפקידים נשיים. היהדות משתמשת בשונות לשם הדרת נשים ויצירת חוסר שוויון מעשי. לתפיסתי השוויון צריך לבוא לידי ביטוי ביכולת הבחירה ובזכות להחליט. את שני הדברים האלה היהדות שוללת מהאישה בגלל הגדרת השוני, שכביכול מעניק לה יותר זכויות – כך ברטוריקה האורתודוקסית – אך למעשה מבטל את יכולת הבחירה ואת הזכות לקבל החלטות לגבי מה שראוי ומתאים לה.

השיח על שוויון נשים מתנהל ברובו על ידי גברים אשר רוצים לשמור על עליונותם. גברים דורשים מנשים להיות צנועות, לדעת את מקומן, להיות שקטות, להכיר בהבדלים לעומת גברים ולא לדרוש את מה שמגיע להן באופן טבעי – שוויון מוחלט. הרבנים הם אלה שמכתיבים את כללי הצניעות של נשים, הם אלה שקובעים שגברים לא יכולים לשמוע שירת נשים, הם אלה שלא מאפשרים שוויון לנשים בתפילות ובכלל.

העניין אשר צריך לעמוד לנגד עינינו ואמור להגדיר את השוויון הוא מי קובע במרבית התחומים ומי מגדיר את השונות ובעקבותיה את ההדרה. ברור שהקובעים, בוודאי בחברה הדתית, הם הגברים, הרבנים, השוביניסטים אשר דורשים צניעות ושקט של הנשים ומונעים מהן להיכנס לתחומים "גבריים". האם הגות רוחנית, דתית או אחרת, הינה תחום גברי? האם מדע הוא תחום גברי? האם עסקים זה תחום גברי? התשובה החד-משמעית שלי היא לא ולא! ובכל זאת הגברים הם הקובעים, הם עיקר העוסקים בתחומים אלה ואחרים, מסיבות חברתיות-חינוכיות בעיקר, ולנשים אין אמירה משמעותית בכך. העניין הקשה והבעייתי הוא שמרבית הגברים, בוודאי המסורתיים והדתיים (כמובן לא רק) חושבים כך, ולצערי הרב גם חלק לא מבוטל מן הנשים.

מי קובע את מעמדה של האישה? כשרבנים גברים הם הגורם העיקרי אשר משפיע על מעמד האישה אין צורך להתווכח, אין ספק שהמצב מעוות ומקפח את הנשים. עצם העובדה שבקבוצות מסוימות לנשים יכולת מצומצמת, אם בכלל, להשפיע על מעמדן היא ההוכחה לקיפוחן. לצערי הרב, רבנים במכינות קדם-צבאיות מקבלים כסף מהמדינה על מנת לחנך דור של שוביניסטים אשר ימנע שוויון בין גברים לנשים. השוויון צריך להיות בזכות, שצריכה להיות מובנת מאליה, של האישה לבחור על פי נטיות ליבה ולא על פי מה שהגברים אומרים שמתאים לה על פי השונות בין גברים לנשים.

אם כן, כיצד יבוא השינוי? מה צריך לעשות כדי להביא לשינוי? איך שינוי כזה מסתדר עם מסורת רבנית המבוססת על ההלכה? כדאי להתייחס לשאלות אלה. אי אפשר פשוט לומר לרבנים שיאללה, עכשיו כולם שווים. כיצד אפשר להביא את הרבנים לשינוי? אולי צריך לעודד מרד נשים דתיות, כפי שקורה פה ושם. לשכנע שהשינוי יבוא מהן, מהתארגנויות גדולות שלהן נגד ההגמוניה הגברית. בד בבד, אל לחילונים לשתף פעולה ולתת לגיטימציה למתרחש, אם בצבא, אם במוסדות ההשכלה הגבוהה ואם במוסדות אחרים.

אולי השינוי צריך לבוא דרך האקדמיה, בעקבות התהליך של שילובן של נשים דתיות וחרדיות בהשכלה הגבוהה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

  1. להדתה יש בעיה מרכזית של תפיסת עליונות ונכונות לבטל עמדות וערכים של אנשים וקבוצות. צריך לשים את הדת במקומה – עניין של אנשים פרטיים ולא של הכלל ככלל.

 1. כמו הרב הראשי לצה"ל עם אמירות מגעילות על חיילות
  איך אדם כזה שעם כל ההתחכמות שלו אי אפשר למחוק לו אמירה איןמה על ההיתר לאנוס נשות אויב בכלל נתקבל לצבא קבע
  אוי לבושה

  1. כל זמן שאנחנו כחברה נאפשר לדת הילה של ערכים נקבל התבטאויות כאלה והתנשאות. הדת היא עוד מערכת של ערכים ואפשר לבקר אותה ולא לקבל חלקים ממנה ובוודאי אנשים מסוימים אפילו אם נושאים תארים של רב.

 2. המדינה נורמלית הסידור צריך להיות שרק מי שמכריז על עצמו שיך לדת מסוימת משלם עוד כמה אחוזי מס הכנסה שהולכים למוסדות הדת שלו כולל משכורות לכוהני הדת וכדומה. אם זה היה כך אצלנו כספי מס הכנסה שלי לא היו הולכים לשום איש דת ולשום מוסד דת.

  1. אני מסכים עם מה שאתה אומר בעיקרון. צריך לעשות זאת באמצעות הפרדת הדת מהמדינה ולא רק בצבא. נושא הדת הוא עניין פרטי וקהילתי למי שמשייך עצמו לכן לא צריך להיות מקושר למדינה ומוסדותיה – תבא, נישואין וגרושין, כשרות וכלל המשתמע מכך.

  1. אם לא נדבר על כך ואם לא נדרוש את זה בוודאי שאין סיכוי. המחשבה שלי היא ארה"ב, מדינה שהיא דתית יותר מישראל ויש בה הפרדה. גם כאן ניתן למצוא את הנוסחה אם יש רצון טוב.

  1. העניין מאוד בעיתי לכן העליתי אותו. אבל צריך לפעול לתיקון ולהעמדה של הגורמים הדתיים במקום על מנת לקדם את השוויון למרות הדת!

  1. אז צריך להלחם בזה. לנשים תפקיד מרכזי במאבק הזה ובמיוחד לנשים דתיות וחרדיות. יש להאבק לקבלת שוויון מוחלט שיהיה ברור לכולם שכך צריך להיות ושזה אמור להיות מובן מאליו.

 3. משלשום. בדיוק באותו נושא. כל הכבוד שאתם מעלים את הנושא. למרות שאנחנו גברים, לטובת החברה חשוב שלא יתיחסו לנשים כנחותות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים

צילום של משה

הצצה אל התופת

על ספר השירים "שמרי על הקיכלי" מאת צילה זן-בר צור