"אתה בחרתנו" במובן הגרוע ביותר

בעקבות דבריו האחרונים של הרב שמואל אליהו
תמונה של ראובן
ד"ר ראובן גל

השנה היא 1994, עשרים שנה לאסון הנורא – הפיגוע במעלות, שבו נהרגו 22 תלמידי בית הספר הממלכתי-דתי בצפת וכן חייל צה"ל. כמדי שנה התקיים טקס זיכרון בבית הספר הממלכתי-דתי בצפת, בהשתתפות כל תלמידי כיתות י'-י"ב. הרב שמואל אליהו, כבר אז הרב הראשי של העיר צפת, נשא דברים בפני התלמידים. את עיקר דבריו הקדיש לתיאור מפורט וצבעוני של אופיים האכזרי של הערבים, רוצחי ילדינו הקדושים במעלות. ערבים מטבעם הם אוהבי דם ושחיטה, הוא הסביר לתלמידים. הם אוהבים לשחוט כבשים ועיזים ובשבילם זה עניין יום-יומי. התלמידים ישבו קשובים ודמומים. הרב המכובד האריך בתיאורים המזוויעים והציג להם את הגישה ההומניסטית של ההלכה היהודית בדיני השחיטה הכשרה. השתתפתי באירוע הזה כמלווה של ניצולי מעלות זה שנים רבות. לא צריך להיות פסיכולוג מדופלם כדי להתחלחל משטיפת המוח הקנאית שהתרחשה שם.

זו הייתה פגישתי הראשונה עם הרב שמואל אליהו. הייתי מזועזע. איש כזה לא יכול להיות מנהיג רוחני, חשבתי. בוודאי לא דמות חינוכית. דבריו מהווים דוגמה לפנאטיות דתית – בדיוק כמו דבריהם של האייתוללות באיראן ושל מנהיגים קיצוניים אחרים שאנו מזדעזעים (או מגחכים) לשמע דבריהם. ניגשתי אליו בתום הטקס ושאלתי למה בחר להתמקד בנושא הזה דווקא. "הילדים האלו חייבים להבין מול מי אנחנו עומדים, כדי שבבוא הזמן יֵדעו כיצד להילחם בהם", הייתה תשובתו.

והנה לפני ימים אחדים שלף הרב המכובד עצה "צבאית" נוספת ממוחו הקודח: לפטר את הרמטכ"ל! הפעם העילה איננה טבח של תלמידים בידי חוליית טרור, אלא החלטות צה"ל על שירות משותף, רחמנא ליצלן, של נשים וגברים ביחידות הצבא. "בצה"ל יש ירידה במוטיבציה בשנים האחרונות", טוען המומחה הצבאי הרב אליהו, "ומי שאחראי לכך הוא הרמטכ"ל, ולכן ראש הממשלה צריך לומר לו לך הביתה". כך, חד וחלק, מכריז עובד מדינה – רב ראשי של עיר בישראל, חבר ותיק במועצת הרבנות הראשית, אדם שאמור להבין דבר או שניים לא רק בדברים שבין אדם לחברו, אלא גם בין אזרח למוסדותיו הממלכתיים.
אין זו השתלחות ראשונה של הרב אליהו כנגד מוסדות ממלכתיים. ב-2005 התבטא בחריפות נגד קבלתם של סטודנטים ערבים למכללת צפת; באותה הזדמנות קרא לטרנספר לערביי ישראל. ב-2010 פרסם פסק הלכה שקבע שאסור ליהודים למכור או להשכיר דירות לגויים – בעקבות הקריאה הוגש נגדו כתב אישום בגין הסתה לגזענות, אך הוא בוטל לאחר חודשים מספר. ב-2015, בעקבות פסיקת בג"ץ על הריסת בית כנסת שנבנה באופן בלתי-חוקי בגבעת זאב, קרא הרב אליהו למפנים לסרב פקודה, ואף התבטא בבוטות נגד נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור – "אתְּ לא 'שופט עליון'; יש שופט עליון בשמים" – וקרא להפגין מול ביתה, לא לתת לה לצאת מהבית ולמרר את חייה ואת חיי ילדיה, בשל החלטתה ה"עקומה", כדבריו.
ועכשיו הוא קורא לפיטורי הרמטכ"ל. וכדי שלא יתעורר ספק שהוא אכן מתכוון בדיוק לכך, שעות אחדות לאחר ההכרזה הראשונה הוא דאג להבהיר את עצמו בשידור מצולם: "מי שסילק את השררה של הרבנות הצבאית שהגבירה מוטיבציה, והכניס במקומם אנשי שמאל קיצוניים שהורידו את המוטיביציה; מי שנלחם באלאור אזריה, ובזה שבר מוטיבציה לחיילים; מי שנלחם בחיילים דתיים ומכניס בנות ליחידות לוחמות ובזה מוריד מוטיבציה – כן, מי שאחראי לכל זה צריך לפטר אותו".

חשבתם שכאן הוא נעצר? לא ולא. שבוע לאחר מכן הרב אליהו מכה שוב: בנאום שנשא בכנס העולמי לדיני ממונות ומשפט עברי, ניצל הרב המכובד את הבמה שניתנה לו על מנת להטיח בשר הביטחון: "מה, הצבא של אבא שלך? מנסים לסתום לנו את הפה אבל אנחנו נעצור את הרכבת הדוהרת".
וכך, ממרומי שררתו הרבנית, הרב אליהו קובע שהעיוותים, שתוקנו על ידי הרמטכ"ל איזנקוט – שהרבנות הצבאית הראשית הייתה מופקדת במשך שנים על הנְחָלת ערכי לחימה בצה"ל, במקום , חיל החינוך; שתמיכתו של הרמטכ"ל בבית הדין הצבאי והצהרתו ש"גבר בן 18 שמתגייס הוא חייל ולא ילד של כולנו"; שהתקנות שעודכנו בצה"ל בנושא השירות המשולב – אגב, לאחר שיח עם רבנים – שכל אלו "מורידים את המוטיבציה בצה"ל", ולכן על הרמטכ"ל להתפטר.

אכן, הקריאה הזאת חייבת להיקרא "חצוּפה" (שר החינוך נפתלי בנט), "חשוּכָה" (שר הביטחון ליברמן) או פשוט בלתי-ראויה וגזענית. לא שהרב אליהו נבהל מכך: "תגיד את המלה גזעני עשרים פעם, אני לא מתרשם מהמילים האלו" – הוא הצהיר בריאיון עימו כבר אז, בעקבות דבריו על השכרת דירות לגויים. ואני, שכבר שנים עוסק בקירוּב לבבות ובשילוב הדדי של חרדים וחילונים, תוהה איך יהודי חרדי, רב ומחנך בישראל, איננו עוצר לרגע לשקול את מילותיו.

הרב שמואל אליהו, בהתנהגותו ובדבריו, חושף את הצד האפל והגזעני של הדת. בהבעה של גאווה וחשיבות עצמית הוא מכריז "אני ואפסי עוד". בשצף השתלחויותיו הוא עושה שירות רע לעיקרי האמונה היהודית – לאהבְתָּ לרעך כמוך, לערבות הדדית, לערכי מוסר ומידות טובות, לעמידה על הדין, על האמת ועל השלום. החל מדבריו הבוטים לתלמידים בצפת, לפני למעלה מעשרים שנה, ודרך כל התבטאויותיו מאז, נוקט הרב אליהו תפיסת "אתה בחרתנו" במובן המתנשא והיהיר שלפיו אנו היהודים הנאורים וכל השאר חיות טרף. ועכשיו מסתבר שהוא מסוגל לצמצם את ה"אתה בחרתנו" גם בתוך העם הנבחר: מי שחושב כמוהו הוא "נבחר"; מי שחושב כמו הרמטכ"ל – שילך הביתה…

כן, הוא עוסק רבות בשאלות הלכה ומרבה בשו"תים (שאלות ותשובות). הוא גם מעורב בפעילותן של כמה עמותות העוסקות בחסד ובסיוע לנזקקים ואפילו מעביר שיחות בבתי ספר תיכונים ובהן מעודד גיוס לצה"ל ושירות משמעותי. אלא שלמקרא דבריו האחרונים של הרב שמואל אליהו אינני בטוח מהו בעיניו שירות משמעותי בצה"ל וגם לא מה מהותו של חסד וסיוע לאחרים. נצור לשונך, הרב אליהו. לא מדובשך ולא מעוקצך.

*

ד"ר (אל"מ, מיל') ראובן גל שימש בעבר כפסיכולוג ראשי בצה"ל, כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי וכראש מנהלת השירות האזרחי-לאומי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. אבל תזכור שאנחנו שיכים למיעוט קטן. העם עם הקיצונים.

  2. אני מבין לדעתך שכנינו שוחטי הילדים הם לוחמי חופש חמודים ומתוקים?

  3. לא מתייחסים ועוזרים בכך לקיצוניים להתבסס. צריך להוקיע ולהביע זעם והתנגדות. טוב שיש כותבים כמוך שמנסים להבהיר את חומרת הדברים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן