החילונים לעולם לא יבינו זאת

על נשים, ההלכה היהודית וגיוס לצבא
סימן איקס
commons.wikimedia.org

על פי ההלכה היהודית, שבאה לידי ביטוי בדבריהם של כל גדולי ישראל, אסור לכל אישה להתגייס לצבא וגם לא לשירות לאומי. איסור זה הוא ללא תנאי. הרטוריקה המתייחסת לאיסור חמורה ביותר: זה בדין "ייהרג ואל יעבור".

הבסיס ההלכתי לאיסור הוא אביזרייהו דעריות. בצבא, בהיותו גוף סמכותי, נתונות הבנות בעיקר לשליטתם של גברים. כך גם בשירות הלאומי. במסורת היהודית, הבת נתונה למרותו של אביה או של בעלה. אין שום דמיון לכל מקום עבודה אחר, ששם יכולה הבת לקום ולעזוב.

החילונים לא יהיו מסוגלים להבין זאת. אפילו לא אם יוכח, כפי שברור לי לחלוטין, שאין בחורה בצבא שלא עברה הטרדה מינית, במידה קלה או חמורה. אבל כל זה לא נוגע ממילא לתוקף האיסור, שלא כרוך בסטטיסטיקה של הטרדות מיניות.

החוק הישראלי הרי לא אוסר ניאוף. בוודאי שלא אוסר על חיי אישות עם אישה פנויה. זה עניין הנתון למוסר המפוקפק של כל איש חילוני. אם כן באמת, למה שנשים לא תשרתנה בצבא? אדרבא, זה דווקא יכול להעלות את המורל. אבל ההלכה היהודית, שרואה בנושאים אלו את ליבת העם היהודי וחיי המשפחה שבו, לא תתפשר עם שירות נשים בצבא. בשום תנאי ובשום מצב.

וזה ההבדל בין החרדים לבין ציונות הדתית הפשרנית, ההולכת מדחי אל דחי. אני זוכר ימים לא רחוקים, שלא היה עולה בדעתה של בחורה בציונות הדתית להתגייס. אם מישהי לא עמדה בניסיון והתגייסה, היא עשתה זאת בסתר ומתוך בושה. לא עברו אלא שנים אחדות בלבד, ובנות הציונות הדתית מתגייסות בהמוניהן. זו שהולכת לשירות הלאומי – היא המתביישת.

מצב דברים זה נובע מפשרנותה העלובה של הציונות הדתית, וראשיתו בשירות הלאומי, שכל גדולי ישראל החרדים אסרו בתוקף, ואילו רבני הציונות הדתית שיבחו והאדירו. אבל המגמה הזאת לא תיעצר שם, כי מטבע הדברים שירות לאומי לא יכול לספק את האתגר של בת הציונות הדתית.

באופן זה השתלטו בנות הציונות הדתית על הרבנים ועל התודעה של הציונות הדתית כולה. זו תוצאה של פשרנות, שממנה מגיעים לתחתית המדרגה. זה לא נעצר שם. הציונות הדתית היום כבר מקבלת גם זוגות חד-מיניים.

כשאני שירתי בצבא, לא היה עולה על הדעת שבת תהיה מפקדת של בנים. לא היה עולה על הדעת שבן ובת יהיו יחד בטנק, או ביחידות קרביות מעורבות. לא היה עולה על הדעת שחייל וחיילת ישמרו יחד כל הלילה במגדל שמירה נידח. הכול מטעמי צניעות. אולם כיום, כשההתדרדרות הולכת ומעמיקה גם בקרב החילונים – גם אם ניתן היה לנשים להתגייס באופן כלשהו, אני לא הייתי נותן שום אמון בצבא.

שום הבטחה שניתנת לציונות הדתית הפשרנית, לא מקוימת. ברגע שבחורי הציונות הדתית בידי הצבא, הצבא עושה איתם כרצונו. בקורס קצינים, למשל, מחויבים בחורים דתיים להתייחד עם בנות לצרכים מבצעים. ועל כן אסור לתת לצבא אפילו את האצבע בעניין זה. לכשיבינו זאת בציונות הדתית הפשרנית כבר יהיה מאוחר מדי.

לא ירחק היום ויוגש בג"ץ שבו יידרש הצבא לנמק למה חיילים וחיילות לא ישנים יחד? למה השירותים נפרדים? מה זו המגדריות הזו? ישאלו. יוכיחו שהשינה יחד מעלה את מורל החיילים. לחילונים אין ערכים של איסורי עריות וצניעות. הפמיניזם הרי הוא אלוקי הערכים הליברליים של החילוני.

תשובתם של החרדים לערכים אלו היא – לעולם לא. אישה לא תתגייס בשום תנאי, לא לצבא ולא לשירות לאומי. כי זו ההלכה היהודית, הנוגדת לחלוטין את הנורמות של צבא יהודי חילוני.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. בתנאי שאתה תכבד את זכותי לחשוב מה שאני חושב בכל מיני תחומים (שמקובליםבחברת נאורות).

 2. דב הלברטל, איש חשוך ועטור תפקידים.
  "הכזונה תעשה את אחותנו?" בנות עמנו, כולל הדתיות שבהן, היו שותפות שוות מעמד וחובות בכל דרכי התנועה הציונית, כולל הציונות החלוצית, בבניית הארץ, במערכות החינוך, בקיבוץ, בצבא, באקדמיה, והיכן לא. הן לא חיו בגטו שאתה מועיד להן. מי אתה שתקבע נורמות חיים למחצית אוכלוסיית עמנו? בוש!!!

 3. אני חושב שהציבור החילוני כן מבין שהתנגדות של היהדות החרדית מהשתתפות נשים במשימות לאומיות נובע מהדבקות בתקנות ההלכה, שהם פרשנות והרחבה של מצוות התורה שנכתבו לפני שלושת אלפי שנים. גם תקנות ההלכה נכתבו במרוצם שנות ימי הביניים, באופן שהתאימו לצרכי הקהילות היהודיות בגולה.
  ומכאן נובעת המחלוקת הגדולה. היהדות החרדית עוסקת במאבק הישרדות לשמר ערכים ותקנות עבר, שלתפיסת היהדות הציונית והחילונית עבר זמנם ויש להתאים את מצוות היהדות לעידן המודרני בו עם ישראל יצא מהגלות ושב למכורתו.
  הציבור היהודי החילוני-ציוני מבין, ועתה השאלה האם אתה מוכן להבין את החילוני, המתקומם על אפליית הדם: הוא יגן בגופו, גברים ונשים, על קיומה של המדינה, בעוד החרדי, גברים ונשים, ספונים לבטח מאחורי חומת מגן האנושית החילונית. ספק אם מתתיהו הכהן הגדול היה מקבל את הפרשנות הזו

 4. תודה רבה לך על מאמר קצר וברור לחלוטין המראה את גישת החרדים לגיוס בנות. אינני רוצה להתבטא בקיצוניות נגד גישה זו. לכל בר בי רב ברור שהפור נפל. בנותיכם מתגייסות לצבא ברצון. לא יעזור לכם. לא תוכלו להכניס את בנותיכם לבית כלא חשוך ומפגר בנימוק שזו ההלכה מדאורייתא. מספיק עוללתם כאשר הכרחתם את בן גוריון לשחרר 400 בחורים מהצבא בנימוק של לימוד תורה וכך הברחתם את בני הרבנים המנהיגים שלכם מהשרות בצבא במלחמת העצמאות. מספיק נזק אתם גורמים בגישתכם המנוולת ליהדות ארה"ב. מתי תפקחו עיניכם?

 5. ואם הכל במסגרת מנומסת חשוב שיקראו גם אלה שלא מסכימים ויכירו דעות אחרות.

 6. אין פה עניין של הבנה והסכמה אלא מציאת פתרון לחיים של אלה בצד אלה והתפתרון היחיד, ציוק לחוק

  1. לא מפתיע שיקירנו רב הפעלים מדבר על המציאות בלי להכיר אותה.

   חבל ששינאתו העיוורת לציבור הציוני דתי מסתירה ממנו את המציאות בפועל.

   1. הלייטים הם לא דבר חדש, ומאז ותמיד בנותיהם התגייסו לצהל.
   2. את השירות הלאומי אפשר לנטוש בכל שלב בדיוק כמו עבודה רגילה.

   כרגיל סברות שמונחות על עובדות לא נכונות הן לא מחזיקות מים וכפי שמדגים המאמר הנל בצורה מרשימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של צבי

דמוקרטיה רעועה

הפתרון למשבר שאליו נקלעה ישראל: הפרדה בין דת למדינה

פורטרט של נח

שיטיון

על חלום קפקאי וההתעוררות ממנו