חוצפה ישראלית בהנהגת יהדות העולם

הניסיון הישראלי הכושל להיות מודל ליהדות העולם
טלית מקופלת
צילום: Mushki Brichta en.wikipedia.org

האמרה העממית הידועה, שיש בה חוכמת חיים רבה, טוענת: "אם לא תהיו תלויים זה בזה, תהיו תלויים זה לצד זה". משמע, אם יהדות ארץ ישראל ויהדות העולם, ובעיקר היהדות הליברלית של צפון אמריקה, לא יבינו שהן תלויות זו בזו, לא ייארך זמן והאסון יבוא. ים של אמרות חכמים מכל הדורות נוכל למצוא בכל מקורות ישראל על הצורך, שאין בלתו, ללכד את השורות בעם ישראל. לכולם היה ברור שללא לכידות בסיסית אין לו קיום לעם שרואה את עצמו עם-עולם, הן במובן הגיאוגרפי והן במובן ההיסטורי. לכידות בסיסית משמעה, הכאוב לפעמים, הוא שחרדים ורפורמים או שמאלנים וימנים (ועוד דוגמאות) יכירו בכך שהם אחים, שיש להם אחריות זה כלפי זה ושיש להם ייעוד משותף. כיום, למרבה הצער, כל הצדדים פועלים במלוא הקיטור כדי לפרק את הלכידות של העם היהודי, ואני רואה בכך סכנה אסטרטגית, לא פחות מן האיום של הג'יהאד האסלאמי או של המהפכה האיראנית.

במאמר שפרסמה קרוליין גליק (מעריב 1/12/17) טוענת הכותבת, כבר בכותרת, כי "ישראל הפכה להיות מנהיגת העולם היהודי, ולקהילה בארה"ב קשה לקבל זאת". היא מבססת את טענתה על העובדה שמצבה הכלכלי של ישראל השתפר לאין ערוך ומספר היהודים בארץ ישראל עולה על מספר אחיהם בארצות הברית. לשיטתה, יהודי ארץ ישראל אינם צריכים עוד לנדבותיהם של יהודי צפון אמריקה. טענה מגוחכת זאת מזכירה את טענתו המופרכת של ביבי הצעיר שמדינת ישראל צריכה להשתחרר מהתלות הכלכלית בארה"ב ואף לוותר על התקציב השנתי בסכום של שלושה מיליארד דולר. לא ארך זמן ואותו ביבי חתם על הסכם אסטרטגי לתקציב גדול עוד יותר ולאורך שנים. משמע, הפנטזיה על ישראל כמעצמה יהודית או כלכלית מתנפצת על ידי מי שהזוּ אותה.

נכון הוא שהתחלפו משמרות בארה"ב ואנו מוצאים פחות יהודים ליברלים בסביבתו של ממשל טראמפ. שנים ארוכות, עד לתום ממשל אובמה, שיחרנו לפתחם של היהודים הליברלים, בעיקר הדמוקרטים, כדי לבקש את עזרתם הפוליטית והכלכלית. ליהודים היקרים האלה הייתה רק בקשה אחת: אנא קבלו את אורחות חיינו היהודיים ואל תצרו את צעדיהם של אחינו הליברלים בישראל. את התגובה הישראלית ניתן לסכם במשפט מחוצף אחד: תנו לנו את תמיכתכם ואל תתערבו בנעשה בישראל. כך למשל סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הרהיבה עוז להטיף ליהודי אמריקה, בארצם, שאין להם זכות להתערב בנעשה בארץ כל עוד אינם שולחים את ילדיהם להתגייס לצה"ל. לחוטובלי אין בעיה לחיות עם הסתירה שבדבריה. בעוד היא מטיפה ליהודי אמריקה הרחוקים, היא בוחרת להעלים עין מן החרדים השותפים לקואליציה שלה, שכל מהותם היא שלילת צה"ל ושלילת השירות בו. עד כמה תרמה בכך הפוליטיקאית הצעירה לחוסנו של העם היהודי, ישפטו הקוראים.

מדינת ישראל מונהגת על ידי קבוצת מפלגות בלתי פלורליסטיות בעליל. חלקן שקועות בקנאות דתית ופוליטית. הן רואות במדינה לא יותר ממכשיר להגשמת האידיאולוגיה הבדלנית שלהן. אין שמץ של סיכוי שמנהיגות ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי ועוד חלקים נבחרים בליכוד יסכימו להעניק לגיטימציה ליהדות הליברלית בארץ ובחו"ל. לכך יש להוסיף את ליקוי המאורות שעוברת ההנהגה הפוליטית בישראל. פרשיות השחיתות, השוחד והשלמונים מתפרסמות חדשים לבקרים. גלריה נכבדה ביותר כבר נשפטה וריצתה עונשי מאסר, כולל נשיא, ראש ממשלה, שר אוצר ורב ראשי לישראל. אין צורך להוסיף על כך את רשימת הרבנים מהזרמים האורתודוקסיים למיניהם שהורשעו בעבירות מין חמורות, כדי להבין שהמנהיגות הישראלית שקועה עד צוואר בביצה מבאישה של חוסר מוסריות. אלה הם המנהיגים שקרוליין גליק רואה בהם מנהיגי העולם היהודי.

בדבר אחד אני נוטה להסכים איתה – לקהילה בארה"ב קשה לקבל את המנהיגות הישראלית הזאת. אפילו לקהילה הישראלית קשה לקבל מנהיגות שכזאת. ההפגנות המתגברות והולכות כנגד מנהיגים מושחתים העומדים בתור לחקירות בלהב 433 מעידות על משבר אמון חריף בהנהגה הקיימת. אם הציבור הישראלי מבקש להקיא אותה, איך ניתן לצפות מיהודי ארה"ב לבלוע הנהגה שכזאת?!

אם כן, המפתח לאיחוי המשבר המסוכן עם יהדות ארה"ב והעולם הוא צניעות ודרך ארץ. הן פוליטיקאים, הן אנשי ציבור והן עיתונאים ובעלי דעה החפצים בחוסנו של העם היהודי, חייבים למתן את דבריהם ולהתגייס לשליחות שהועידה ההיסטוריה לדור הזה, הגברת הסולידריות בין הזרמים השונים. ככל שתרבה מעורבותם של אחינו בתפוצות במה שנעשה במדינת ישראל, וככל שנמתן את הביקורת שלנו כלפיהם, ייטב.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. כעת גם עם חלק מיהודי ישראל. חוק המרכולים הוא רק אבן דרך במשעול ההתרסקות אליה מובילים אותנו

 2. אם זה לא היה אתר מכובד הייתי מוציא מליבי את כל מה שהצטבר על ליבי כנגד החרדים והלאומנים הדתיים שהפכו יותר ויותר חרדים

 3. מאמר מצוין,עוד יבוא היום כשנהיה זקוקים לאחינו מהעולם, הם מרוב כעס
  עלינו, ישלחו אותנו "לדבר עם הקיר".
  הקירות ברחבי הארץ עם שמות הנופלים חשובים לי יותר.

 4. אמת,ויציב,ונכון,וקיים הדבר הזה עלינו.ואני יוסיף לעניין הקרע בעם שרק הפוליטיקה האומללה שיש בארץ גרמה וגורמת ותגרום לקרע בלתי הפיך.ובא לציון גואל

 5. וכל אחד יעשה מה שהוא רוצה אפילו נגד ניהדות ונגד חוקי התורה?

 6. אנחנו בתקופה קשה ושקופה. מלחמות יהודים אלה באלה. צודק אתה באמרך כי עד שלא נאחד שורות לא תצלח דרכנו.
  ולגבי השחיתויות. תמיד היו, היום הן צפות ביתר שאת.

 7. יהודי העולם נעשים יותר חילוניים
  קידמה ונאורות מול הסתגרות ונסיגה
  עתידה של ישראל לא כל כך ורוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים