מסה על אברך שלא נופל על משמרתו

תשובה למאמרו של הרב הלברטל מיום 20/8/17
חרדים
צילום: ציון הלוי he.wikipedia.org

זה סיפור על אברך שלא ייפול על משמרתו בשנת 2017 ולא בשום שנה בעתיד. סיפור טיפוסי על אברך.

הוא גדל בגטו של אחת הערים החרדיות, הוא למד בתלמוד תורה ואחר כך בישיבה קטנה והמשיך לישיבה גדולה. הוא לא למד דבר מלבד תורה וגמרא. בגיל שמונה-עשרה השיאו אותו לבחורה שמעולם לא בחרה בו ולא רצתה אותו, אבל הסבירו לה שבמהלך השנים הם יתאהבו. לקראת ליל הכלולות הסבירו לה בפרוטרוט איך לנהוג. היא בקושי הבינה את ההסבר. גם האברך, שכבר לומד בכולל (את אותם הדברים שלמד בישיבה), קיבל הסבר דומה, ושניהם העבירו את ליל הכלולות בניסיון לתרגל את ההסברים שקיבלו.

במהלך השנים נולדו להם ילדים בקצב של ילד בכל שנה או שנתיים. האברך לא היה מודאג כיצד יפרנס אותם. הרב הלברטל וחבריו מהסיעות החרדיות ימשיכו לסחוט כסף מחבריו של החייל (ההוא שנפל) שעובדים קשה, מרוויחים יפה ומהמס שהם משלמים האברך מפרנס את משפחתו. מעולם לא הייתה לו אפשרות בחירה. כל חייו מוכוונים על ידי ממסד דתי חשוך, וכמו האברך גם אנשי הממסד הזה מתפרנסים יפה ממס ההכנסה שמשלמים חבריו החילוניים של החייל שנפל.

זה סיפור על אברך שביום מן הימים יחזיר את נשמתו לבורא ככל האדם, ובהגיעו לבית דין של מעלה תישלח נשמתו לאגף הגויים. כשישאל מדוע, יסבירו לו כי החיים כפי שהוא חי אותם אינם חיים יהודיים, ויפנו אותו להלכות תלמוד תורה של הרמב"ם, פרק ג, הלכה י, שם כתוב: "כל המשים על ליבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה, ויתפרנס מן הצדקה – הרי זה חילל את השם, וביזה את התורה, וכיבה מאור הדת…"

זה סיפור עצוב על אברך שחשב שהוא חי חיים יהודיים, ורק כשהגיע לבית דין של מעלה הבין את טעותו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. מחבקת את החרדים שלא מתגייסים
  ורואה בחיילי צה"ל הקרביים שחברים בשוברים שתיקה בוגדמם
  לאן הגענו?

 2. ממש לא הייתי מודאג. אבל זה יגרום לנפילת כולנו ולכן אני לא מבין למה כולם שותקים.

 3. ב"ה
  אתה מזלזל ללא כל סיבה בתרומתם של האברכים והמאמינים האדוקים לקיום עם ישראל.

 4. ברשותו אני אשיב לך
  אני לא חושב שמישהו מזלזל בתרומה של לימוד התורה שהיא נשמת אפה של היהדות. התנ"ך שהוא אחד הנכסים הנשגבים שנוצרו בחברה האנושית ומהווה תמרור חשוב בחיי מחצית האנושות. יחד עם זאת, הוא אינו חזות הכול. לא כולם יכולים ולא כולם צריכים להיכנס ל"פרדס". החיים המודרניים מורכבים מפסיפס של חשיבה ועשייה בתחומים שונים שבלעדיהם אין חיים. ההתמקדות הבלעדית של העולם החרדי בספר המצוות שנכתב לפני שלושת אלפי שנים שתאם את העידן אז, ועליו נכתבו תילי תילים של פרשנויות במהלך ימי הביניים, שהניסיון המלאכותי הגובל בצביעות שאתם עושים ל"אזן" עם המציאות המודרנית- מהווה פגיעה באינטליגנציה. שלא לדבר על המנהיגות הדתית הפוליטית שהפכה למסחטה של מימון על גבם של העמלים ומוציאי הלחם מהאדמה.
  והחמור ביותר היא ההתנגדות לשאת בעול הביטחון, והזלזול שלכם במי שמוכן לחצוץ בגופו בינך ובין חורשי רעתך. הרדיפה האובססיבית, החרמה והנידוי של כול מי שמעז במגזר שלכם לשרת בצבא או בשירות לאומי רחמנא ליצלן, מציג את המכוער ביותר שהיהדות החרדית יכולה להפיק מעצמה. רק אצלכם ההגנה הפיזית על העם היא "פשע" הראוי לנידוי עד כדי סקילה, ודבר כזה אינו מופיע בתורה. אדרבא, אומר המצביא: מי לה' אלי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן