מסה על חייל שנופל על משמרתו

השמירה על ערכי היהדות חשובה לעם ישראל כולו
טקס זיכרון צבאי
צילום: lehava ofaqim via the PikiWiki

זה סיפור על חייל שייפול חלילה על משמרתו בעוד שנים מספר. סיפור טיפוסי על חייל צה"ל בשנת 2050 במדינת ישראל.

הוא גדל בבית ישראלי רגיל במרכז הארץ. נניח, בתל-אביב. ברית מילה לא עשו לו. ברית המילה כבר הוכרה מזמן כאקט בלתי חוקי, הנוגד את החוקה שלפיה אסור לפגוע בילד ללא הסכמתו.

את יום השבת הוא לא כל כך מכיר, כי בשבת החיים מתנהלים כמעט כמו ביום חול, התחבורה הציבורית פועלת, אוטובוסים ורכבות נוסעים בפרהסיה. החנויות פתוחות. גם הקניונים. הוא גם שמע ששבת הוא יום סוציאלי המיועד לבילוי. כילד הוא הולך בשבת למשחקי כדורגל ולים. גם לקולנוע.

בבית הספר היסודי ובתיכון הוא לומד מעט יהדות, כי אמרו לו שללמוד יותר ממעט יהדות – זה כבר הדתה. הוא גם לומד מעט אסלאם ונצרות. הוא יודע לצטט את שירי ביאליק, וגם את שירי דרוויש. הוא אומנם לומד על יום העצמאות, אבל גם על הנכבה. הוא ילד שיודע להכיל את כל הדתות ואת כל התרבויות.

הוא לומד על האבולוציה וגם על בריאת האדם. לכשיגדל – כבר יבחר במה להאמין. הוא לומד חלקים מצונזרים מהתנ"ך, בעיקר אלה שיש להם מסר פילוסופי אוניברסלי. לומד את הברית החדשה והקוראן. צריך להעמיד בפניו את כל אפשרויות הבחירה.

בהגיעו למצוות, הוא הולך לבית כנסת ליברלי. שם הוא מתפלל תפילה אוניברסלית. הוא גם הולך לכותל המזרחי, לחלק הרפורמי, שזוכה זה מכבר להצלחה רבה מאוד. אמו מניחה תפילין, כי צריך להפגין את העובדה שגם נשים יכולות להניח תפילין, אבל לא אביו ולא הוא, שהרי זה דבר אנרכוניסטי.

בהגיעו לפרקו, הוא מתלבט. האם לשאת אישה, או להינשא לאיש. בכל מקרה, הוא יעשה זאת בנישואין אזרחיים. לבסוף הוא מחליט להתחתן עם חברו. הם מאמצים ילד גוי שעבר גיור רפורמי.

את שירותו בצבא הוא עושה ביחידה מובחרת. אמרו לו שהוא לוחם למען הקיום היהודי. הוא הרי יודע שהוא יהודי. מישהו אמר לו. אבל אז קרתה הטרגדיה. באחת מתקופות המילואים שלו, הוא נהרג במרדף אחר מחבלים. הוא נקבר בקבורה אזרחית, כשברקע מתנגנים צלילי ההמנון הישראלי.

וכאן הגיע לסיומו הסיפור על הילד הישראלי שנולד בתל-אביב.

ובסוף הסיפור שואל החייל שנפל – עבור מה הוא נהרג? על מה? על קליפת שום יהודית? האם לא כדאי היה שיגדל באוסטרליה או בקנדה ויאריך ימים ושנים? האם קיימת בכלל משמעות יהודית כלשהי לנפילתו בקרב?

וכך נותר הסיפור, סיפור טרגי על החייל שנפל על משמרתו, סיפור עצוב, חסר משמעות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. הגזמת באופן קיצוני. בפועל המצב הפוך לחלוטין…המדינה דווקא הולכת ומתחרדת.

 2. סיפור מדהים. באמת מדינת ישראל הפכה לגן עדן. כואב הלב על החייל. כולנו הכרנו אותו. שכחת רק לספר שהוא נהרג במרדף אחרי טרוריסטים יהודים (שהסתבך בסמטאות הקסבה של קבר יוסף) שתקפו את החפ"ק של מח"ט שכם, שרפו את הג'יפ שלו והרגו את נהג וקשר המח"ט.

 3. האם אנו מסכנים חיינו בקרב למען יהדותינו או למען הישראליות? האם חייב אמריקאי מקריב חייו למען ישו הנוצרי או למען העם האמריקאי והחלום האמריקא? אנו שמים את חיינו בסכנה למען שילדינו, נכדינו , הורינו וחברינו יוכלו לחיות בשוולה בארץ ישראל, לא משנה אם הם יהודים, דתיים, חילוניים, נוצרים, דרוזים או אפילו ערבים. כל מי שמאמין במדינת ישראל ובחזונה ומוכן לתרום לעתידה, עליו אנו מגינים בגופינו.

 4. החייל המופקר לכאורה ייהרג כדי שבחורי ישיבה בני גילו ייתפרנסו מדמו…

  1. החייל של הרב הלברטל ייהרג
   כדי שבחורי הישיבה ילמדו תורה
   אם לא ילמדו תורה
   לא יהיה קושאן על ארץ ישראל
   ואז לא תהיה מדינת ישראל
   ואז לא יהיה צבא
   והחייל של הרב הלברטל לא ייהרג
   ואז לא יצטרכו קושאן
   ולימודי התורה יהיו מיותרים
   כבוד הרב האם זה לא יותר פשוט?

 5. ראני לא חרדי וגם לא דתי ובכל זאת אני חושב שיש כאן סימן שאלה מעניין שכדאי להתחבט בו ובסוף כל אחד והמסקנה האישית שלו.

 6. הוא נהרג בכדי להגן על משפחתו, על עמו ועל ערכיו.
  הסיפור הזה הוא שטות. אנשים גדלים בכל העולם על ערכי היהדות ועל ערכים ליברליים. זה לא גורע מיהדותם או מערכי הכבוד בין אדם לאדם (כבוד לאמונה, נטייה מינית, גזע וכו ).

 7. צריך רק לשים לב שאנחנו קרבים גם לדעתו לנקודה שבה השונה בין הקבוצות יהיה פחות מהמכנה המשותף.

 8. יש דברים שאני לא מסכים עם ההשקפה שלך אבל אל תיבהל מהביקורת של החילוניים להכעיס. שאלות טובות וזכות מלאה להעלות אתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אולי אנחנו טועים?

חמאס והג'יהאד האסלאמי מנהלים את המערכה מעל לראשינו