ניצחון האורתודוקסיה על הליברליות

המכה שהנחית ממשל טראמפ על הליברליות היהודית
טראמפ נואם
דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org

אפתח בדוגמה פשוטה ומוחשית. נשות הכותל, המשתייכות על פי רוב לזרמים הליברליים שביהדות, מקבלות תמיכה גורפת מעמיתיהן הליברליים שבארה"ב. לעמיתים אלו השפעה עצומה על הכלכלה ועל הפוליטיקה האמריקנית. כך למשל יהודים בעלי עמדות מפתח בממשלו של אובמה הפעילו מנופי לחץ אדירים על ממשלת ישראל להקצות לנשות הכותל רחבת תפילה שוויונית משלהן. ואכן ראינו מאמצים רבים, הן של ראש הממשלה נתניהו והן של ראש הסוכנות שרנסקי, לפתור את הבעיה באופן שיניח את דעתם של יהודי אמריקה הליברליים.

לנתניהו היה ברור שזהו הכרח מדיני, לאור ההרכב של ממשל אובמה, ולשרנסקי היה ברור שהמחלוקת קורעת את העם היהודי לגזרים ומסכנת את לכידותו. יהודי ארצות הברית הליברליים טענו כלפי הישראלים: אינכם יכולים לבקש ביד אחת תמיכה מדינית-כלכלית וביד השנייה לפעול נגד הערכים שלנו ונגד עמיתינו הליברליים בישראל. לטענה זאת היה משקל כל עוד אובמה, הדמוקרטים והליברליים היו בשלטון, אולם המצב השתנה לכשפינו את מקומם לטובת טראמפ, הרפובליקנים והאורתודוקסים. עם כניסת טראמפ לתפקיד , נפל מנוף הלחץ העיקרי של היהדות הליברלית-אמריקנית והתרסק, כאחד ממנופי הגרוטאה המתמוטטים על ראשי העוברים והשבים בקרבת אתרי הבנייה שלנו.

מבט חפוז על אופיים של השגרירים היהודים-אמריקנים, זה היוצא וזה הנכנס, מלמד על המהפך הדרמטי שהתחולל בחילופי שני הממשלים וביחסי הכוחות אורתודוקסיה וליברליות ביהדות. את השגריר דניאל שפירא פגשתי בבית הכנסת "קול הנשמה" הרפורמי שבירושלים בצהרי יום כיפור לפני שנתיים. שפירא התפלל באדיקות רבה ממקום מושבו בשורות האחרונות של בית הכנסת. לאחר סיום קריאת ההפטרה מספר יונה, עלה ודרש בעברית צחה בסוגיית השליחות המוסרית שיש ליהודים אצל אומות העולם. לזה קוראים יהודי אמריקה הליברליים בעברית, "תיקון עולם". "דָּנִיֵּאל אִישׁ חֲמֻדוֹת", כך היה רקום על כיפתו השחורה, היה נראה איש חמודות ופעל כאיש חמודות. דמותו ייצגה בעיני רבים את השמאל היהודי, הציוני, הדמוקרטי והליברלי ובאופן טבעי הוא התחבר ליהדות הליברלית בישראל והתחבב עליה.

עתה אמור להיכנס לתפקיד השגריר האמריקני בישראל דוד פרידמן. פרידמן הוא יהודי אורתודוקסי בעל קשרים הדוקים עם כמה ממנהיגי המתנחלים ביהודה ושומרון. קשרים אלו יש בהם כדי ללמד על נטיותיו הדתיות והפוליטיות. באחת מהתבטאויותיו האומללות כינה את אנשי ארגון השמאל היהודי אמריקני J Street, "קאפו". לאלה מאתנו ששכחו את המושג הזה, נזכיר כי את תפקיד הקאפו מילאו יהודים שהיו שותפים למסע ההשמדה הנאצי כנגד היהדות. עד כדי כך הרחיק לכת היהודי פרידמן. בכך יש גם ללמד על גישתו של האיש ביחס לוויכוח הלגיטימי בין שמאל לימין בעולם היהודי.

העולם הבינארי של פרידמן נחלק לשניים: צודקים ואשמים, ידידים ואויבים, רעים וטובים. עם תנאי פתיחה כאלה, ברור לכול שפרידמן עומד לתרום את חלקו המשמעותי לקרע בעולם היהודי. כמו כן ברור לנו שיהודי אורתודוקסי כדוגמת פרידמן לא זו בלבד שלא יפעיל מנופי לחץ על ממשלת ישראל הימנית-דתית, אלא אף יחזק אותה במסע הדה-לגיטימציה של הציבור הליברלי בישראל. על כך כבר אמרו חכמים: לא לחינם הולך הזרזיר אצל העורב, מפני שהוא בן מינו.

מספרים שבתקופת הפריימריז הרפובליקניים כינס טראמפ מסיבת עיתונאים יהודים כדי למצוא מסילות אל לבו של הבוחר היהודי-אמריקני. הוא סבר שתהיה זו פגישה קלילה וחביבה, אך היהודים כיהודים הקשו עליו בשאלות נוקבות ומפורטות. כאשר חש שהוא מסתבך עם הפרטים, קרא בדחיפות לעוזרו הקרוב ג'ייסון גרינבלט, וביקש ממנו לומר להם מה הוא, טראמפ, חושב בסוגיית ההתנחלויות. כיום, גרינבלט, היהודי האורתודוקסי (הנחמד, כך אני מתרשם), משמש כשליחו המיוחד של טראמפ למזרח התיכון. הכוורת היהודית, שבנה טראמפ סביבו ועליה מנצח חתנו ג'ארד קושנייר, הנה על טהרת האורתודוקסיות.

כך יוצא ששני הריכוזים היהודיים הגדולים ביותר בעולם, משני עברי האוקיאנוס, מונהגים על ידי ימין דתי חסר סובלנות כלפי כל סממן ליברלי. המהפך הזה הנו בבחינת מכה אנושה ליהדות ארה"ב הליברלית. עמדת ההשפעה שלה על הממשל האמריקני נשמטה ומנופי הלחץ שלה על ממשלת ישראל נתרסקו.

כיהודי ליברלי, אני כמובן מצר על כך. עם זאת, גם היהדות הליברלית בישראל וזו שבארה"ב איננן חפות מכל אחריות למצב העגום הזה. בישראל היא נכשלה כישלון חרוץ בגיוס ההמונים לשורותיה. התנועות הליברליות, הרפורמית והקונסרבטיבית, מונות מספר זניח של חברים והן נתפסות כקבוצה קרה ומנוכרת לרוב הציבור בישראל. יהודי ארה"ב הליברליים ממעטים לעלות לארץ ולהתיישב בה. הם מעדיפים, באופן לגיטימי, את הנוחות על פני האידיאולוגיה.

לעומת זאת, אנו עדים לגלי עלייה של יהודי אמריקה המצטרפים לקהילות החרדית והחרד"לית בישראל. שתי קהילות אלה, השולטות כיום ביד רמה בממשלת ישראל, תעשינה כל אשר לאל ידן לרדוף את היהדות הליברלית בישראל. כירושלמי ותיק, אני שומע יותר ויותר ברחובות ירושלים אנגלית המדוברת בפיהם של אמריקנים אורתודוקסים לגווניהם. מעט היהודים הליברליים שעולים לישראל מוצאים את עצמם חברים בקבוצות מיעוט אקסקלוסיביות המרוחקות מהתרבות העממית הישראלית. כך יוצא שבטווח האסטרטגי ייעשה ניצחונה של האורתודוקסיות על הליברליות למצב קבוע ובלתי הפיך והוא שיקבע כיצד ייראו פניה של היהדות לדורות הבאים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. מבין אלה שהם דתיים הרוב לא אורתודוקסים אלא רפורמים וכו'. מבין האורטודוקסים חלק מהחרדים הקיצונים אנטי דתיים. חלק אחר מהיהודים כלל אינם רואים עצמם קשורים בדרך כלשהיא לישראל. ברור שהצמדות ממשלת ישראל לאורטודוקסים תעזור לממשלה בישראל אך תרחיק מאתנו את רוב יהודי ארה"ב.

  2. ולא רק עם יהודי אמריקה.זה קורה מהר וחד גם כאן בארץ הקוידש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן