יחסי מדינה וכנסייה לפי טראמפ

הפטור ממס לכנסייה – תמריץ כלכלי לשנאה וגזענות
תמונה של ניסן לימור
ד"ר ניסן לימור

בהופעתו בפברואר השנה בפני קבוצת כוהני דת בארה"ב, התייחס הנשיא טראמפ ל"תיקון ג'ונסון" משנת 1954, אשר הגביל את הפעילות הפוליטית של הכנסייה בארה"ב כתנאי לקבלת פטור ממס. התבטאות זאת, למי שאינם בקיאים בתפיסה האמריקנית בדבר הפרדה בין דת למדינה, הציפה סוגיה עקרונית לדמוקרטיה האמריקנית.

הפטור שניתן לגופי הדת זה מאות שנים היה מבוסס על תפיסת הכנסייה כעוסקת בענייני אמונה וסיוע לחלשים ואילו המלך עסק בהגנה על המדינה, על הסדר החברתי ובשמירה על הכללים והחוקים הלא-דתיים שנקבעו על ידי השליט. עם היווצרותה של המדינה המודרנית, נדרש היה להסדיר את מערכת היחסים בין המדינה לכנסייה, בין השאר, על ידי קביעת מעמדה, השירותים שיסופקו על ידה ודינן של הכנסותיה מבחינת המיסוי. במדינות קתוליות שבהן מעמד הכנסייה היה חזק והתבסס על נכסי נדל"ן רבים ומתן שירותים רחבים לציבור (דוגמת איטליה), הולאם רכוש הכנסייה (1929) והמדינה נטלה על עצמה אספקת שירותי חינוך, בריאות, רווחה וכדומה, תוך מתן פיצוי לכנסייה. מהלך זה ביטא רצון לקיים הפרדה בין המדינה לכנסייה.

התיקון הראשון לחוקה האמריקנית קבע את חופש האמונה של האזרח ואסר על הקונגרס לחוקק חוק שישליט דת-מדינה רשמית או שיאסור את חופש הפולחן. כלומר, לפרט התאפשר חופש לפעול לפי אמונתו בלא התערבות השלטון; כאשר במדינה קיים פלורליזם דתי – אין למדינה דת רשמית אחת. לימים, עם החלת מס הכנסה בארה"ב, בתחילת המאה ה-20, פורש התיקון הראשון לחוקה לצורכי מס על ידי מתן פטור ממס להכנסות הכנסייה אשר הותנה במקביל באי-מעורבות פוליטית. תיקון ג'ונסון (1954) קבע את הכללים והרגולציה לעניין הפטור, הקיימים כיום. חשוב להדגיש שחלק משמעותי מהכנסות הכנסייה בארה"ב מגיע מבעלותה על נכסי נדל"ן רבים שחלקם מיועדים למסחר ולמגורים.

בדבריו לפני כוהני הדת, קבע טראמפ כי לכל מדינה החובה המוסרית להשמיע קול כנגד אלימות וטרור, תוך שהוא מצביע על הגופים העומדים לדעתו מאחורי אירועים מסוג זה. חובה זאת חלה על הממשל וזרועותיו, על ארגונים ואזרחים, וכמובן – על הכנסייה שבאמונתה ובמעשיה, מובילה את הציבור. טראמפ מצפה שהכנסייה תשמיע קול פוליטי אם ברצונה לשמור על הפטור ההיסטורי ממיסוי. כדי שחובה מוסרית זאת תצא לפועל, אמר הנשיא כי יפעל לשנות מגבלות הקיימות בחוק האמריקני ויסיר חסמים ותנאים הניצבים בפני המבקשים להשמיע קולם הפוליטי ולהשפיע על ציבור.

לאמירתו של הנשיא טראמפ תהיינה השלכות לא רק על פניה של הדמוקרטיה האמריקנית, כי אם על כלל מערכת היחסים בחברה זו, שעה שביטויי שנאה וגזענות בין חלקי החברה יגברו במהירות. תופעות אלו חוותה כבר ארה"ב בתקופת מקארתי, אולם הפעם יהיה לכך גם תמריץ כלכלי באמצעות הפטור ממס. שינויים אלו המערערים על הגישה הקיימת כיום מאחורי מתן פטור לארגונים אזרחיים הפועלים לקידום נושאים אזרחיים לסדר היום הציבורי ומספקים שירותים ודיור לאוכלוסיות מוחלשות, ישפיעו גם על הארגונים ביחסים ביניהם ובינם לבין אוכלוסיות אחרות שאינן משתייכות להם. מדובר בשינוי תפיסה כלכלית בסיסית וארוכת שנים בין השלטון בארה"ב למוסדות הכנסייה וריבונותה הכלכלית. יישום דבריו של טראמפ הם דוגמה כיצד יכול השלטון המרכזי לכרסם באושיות החברה, לערער את יסודותיה, לפלג וליצור מתחים שאולי ישרתו אותו, אבל יפגעו בחברה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

  1. הלכת לכיוון לא נכון. הכותב התמקד בטרמפ ובכנסיה, למה לחפש משהו חסוי מהעין שלא נכתב אפילו ברמז? שבת שלום

 1. טרמפ מפתיע בכל נאומיו ודעותיו משתנות חדשות לבקרים.דברים שאמר לפני הבחירות לא תקפים היום. הוא ימנע ,לדעתי,מסכסוך עם הממסד הכנסייתי כי זה לא יועיל לו במאומה.

 2. הכנסיה נמנעת מהשמעת קול פוליטי בארה"ב ומשמשת לארגון חינוך ורווחה. לא סביר שמצב זה ישתנה.

 3. את טרמפ מענין רק טרמפ ולא הכנסיה או נאט"ו וגם לא מיקום השגרירות בירושלים.לכן מעבר לפטפטת קשה להאמין שטרמפ זוכר את מה שאמר לכנסיה..

 4. הפטור ממס לכנסיה הוא חלק ממערך הרווחה האמריקאי לאוכלוסיות מוחלשות.טרמפ יעורר עליו כעס אם יבצע שינוי שיפגע בכנסיה שהיא גורם חזק בציבוריות ובפוליטיקה בארה"ב.לכן לא סביר שיהיה שינוי במיסוי.

 5. מיד מעורר תגובות אנטי אוטומטיות? הוא הרי מתכוון רק לעדות טוב לאמריקה. אולי הוא צודק??

 6. בסופו של סיפור כמו שטראמפ רגיל- אמר ולא ייסף ומאומה לא יתרחש במציאות.

 7. דיברת על מוסדות דת
  מצד שני בכותרת ובעוד מקומות אתה מדבר על הכנסיה בלבד
  מסגדים?

 8. תראו מה אומר המאמר שהתפרסם באתר זה אתמול על הבעיות מול רוב היהודים
  ועל המוסלמים בארצות הברית אין מה לדבר
  הולך להיות שמח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן