צער בעלי חיים

האם מותר לאכול בשר שנשחט בסרט נע?
ד"ר מירי שחף

לא, אינני צמחונית וגם לא טבעונית, אני דווקא נמנית עם חובבי הפרגיות והשניצלים. יתר על כן, אינני מתכננת לשנות את הרגלי התזונה בביתי בשלב זה של חיי, שלב שבו ילדיי המתבגרים צורכים כמויות על-אנושיות של חלבון מן החי. אך ספרו של אסא קיסר "ולפני עִוֵר" עורר בי הרהורים, שאותם ארצה לחלוק עמכם, על אודות צער בעלי חיים בתעשיית המזון.

בניגוד למטיפים אחרים, השוללים אכילת בשר מכול וכול, סבור קיסר כי בדומה לראשית בריאתו של האדם, אז צרך מזונות מהצומח בלבד, כך תהיה אחריתו. ברם, בתווך, קרי בתקופה שמימי נח והמבול ואילך הותר לאכול בשר בתנאים מסוימים. גם עם הקושי המושרש במצוות הקורבנות מצליח קיסר להתמודד בהסתמכו על הרמב"ם האומר "באו דברים רבים בתורתנו, כי אי אפשר לצאת לניגוד בבת אחת" (מורה נבוכים, חלק ג', ל"ב). כלומר, שינוי צריך להיעשות באופן הדרגתי. היות שבימי קדם, סגדו כל בני האדם לאלוהיהם באמצעות פולחן הקרבת קורבנות, היה צורך לשמר את הקורבנות. אך במקום לכוון לאלילים יש להפנותם לקב"ה.

עיקר דבריו של קיסר מופנים לסוגיית הכשרות באכילת בשר, ביצים וגבינות שמופקים תוך גרימת צער בעלי חיים – וכאן אני חושבת שיש מקום לשיפור.

כשתרנגולות, למשל, נשחטות בשיטת הסרט הנע, נגרם צער בעלי חיים לתרנגולות הבאות בתור, דבר המתבטא בהצטמקות ריאותיהן (לעיון ראו שו"ת בית אפרים, זימן כ"ו; בן איש חי, שנה שנייה פרשת תזריע, הלכה ט"ו). לכן על השוחטים לבצע את השחיטה של כל בעל חיים בנפרד, משום צער בעלי חיים גמור (ערוך השולחן יורה דעה, הלכות טרפות ל"ו, הלכה ע). אם כן, עולה כאן השאלה באשר לכשרות השחיטה המתבצעת בשיטה זו.

גריסת אפרוחים זכרים למוות במטחנות ברזל; קיטום מקור האפרוחים במכשיר מלובן ללא הרדמה; חשמול התרנגולות שאינן עומדות במכסת הטלת ביצים – פעולות אלו מעלות את השאלה האם אנו צורכים ביצים שהופקו בדרכים אסורות, אף שבסוף התהליך הן מוצר מותר? וזאת מבלי להתעכב על התנאים המחפירים שבהם שוהות התרנגולות המטילות.

הפרדת עגלים מאמותיהן מיד בתום הלידה; כליאת עגלי חלב בכלובים המצמצמים את תנועתם; גדיעת קרני פרות ללא הרדמה; שחיטת בהמות בפני בהמות אחרות – כל אלו מעלים את השאלה האם מותר לצרוך חלב, גבינות ובשר המופקים בדרכים אסורות?

איני רב, ואיני פוסקת הלכה, אך הנקודות שהועלו אכן מטרידות ומצריכות חשיבה מחודשת בדבר שיפורים הנדרשים בתעשיית המזון כדי להימנע ככל האפשר מצער בעלי חיים, ומאכילת מאכלות מותרים שהופקו באיסור.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. ביום שבו נימנע מאכילה יימנע הצער.אין ברכה בפלפולי הלכה בהקשר הזה…

 2. זה ברצינות או סטנד אף?
  רק אל תשכחו שבעולם הצומח אין ויטמין B12.
  אל תשכחו שבחלבון מן הצומח חסרות חומצות אמינו חיוניות – מתיונין, ליזין, למשל.
  תזהרו מדיאטות צימחוניות, בעיקר לילדים ולמבוגרים שרמת יכולת העיכול שלהם פוחתת.

  1. יצחק דגני, כל מה שכתבת פשוט אינו נכון מבחינה מדעית. לא צמחים ולא בעלי חיים מסוגלים לייצר b12. מי שמייצר את הוויטמין הם חיידקים שחיים בקרקע. אבל, בימינו, בעלי חיים בתעשייה מקבלים תוסף של b12 לתזונה שלהם! אלמלא התוסף גם הם היו סובלים ממחסור בוויטמין זה.
   לגבי הליזין, מה שרשמת פשוט אינו נכון! חומצה אמינית זו קיימת במזונות מהצומח, למשל בחומוס, בשעועית, באפונה, בגרעיני דלעת, בסויה ועוד.
   לגבי המתיונין, הרי שגם הוא קיים בעולם הצומח בדגנים שונים ובחלק מהאגוזים.
   הדיאטה שיש להיזהר ממנה היא זו שעשירה במזונות מהחי. דיאטה כזו הינה עתירת שומן רווי, כולסטרול וחלבון שיוצר חומציות רבה בגוף. אדרבא, קזאין, חלבון שמצוי בחלב נקשר לסרטן הערמונית וזוהי רק דוגמא אחת. בנוסף, תזונה כזו הינה לחלוטין חסרת סיבים תזונתיים, חסרת פיטו-כימיקלים כמובן, ללא נוגדי חימצון וגם ענייה בויטמין c.
   לסיכום, עמדתו של ארגון הדיאטנים האמריקני- ADA משנת 2009 היא:
   "עמדתו של ארגון התזונה האמריקאי היא שתזונות צמחוניות מתוכננות כהלכה, ובכלל זה תזונה צמחונית לחלוטין או טבעונית, הן בריאות, ראויות מבחינה תזונתית, ועשויות לספק יתרונות בריאותיים במניעת מחלות מסוימות ובטיפול בהן. תזונות צמחוניות מתוכננות היטב מתאימות לפרטים במשך כל השלבים של מחזור החיים, כולל הריון, הנקה, ינקות, ילדות והתבגרות, וכן לספורטאים."
   מתוך: "עמדת ארגון התזונה האמריקאי: תזונות צמחוניות", יולי 2009, עמ' 1266

 3. נכון לעכשיו המדידה היא כלכלית ביסודה ולכן צער אינו שיקול בשחיטה- לצערנו.

  1. קנטרוביץ, הראה לי אחד כזה!
   לעומת זאת, הפוך יש המון.
   בדע"ש ישנם "מבחני אומץ" על בע"ח לפני שמתקבלים..
   ההגיון אומר שמי שמרחם על בעלי חיים קל וחמור ירחם על בני אדם.

 4. כמו: אם אפשר לחיות בריא ללא בשר, אי אפשר לקבל תשובה אחת ברורה ומוחצת וכל צד אומר הפוך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר