פשעים נגד היהדות

האוליגרכיה הדתית ממסדית כמחוללת חורבן חברתי
בארי צימרמן ז"ל צילום: חמי צמח commons.wikimedia.org

את הדברים הבאים אני מבקש להקדיש לידידי ורבי, בארי צימרמן, מורה יהדות חילוני בישראל, שהלך אל בית עולמו ביום רביעי האחרון, כ"ח בתמוז תשע"ו. יהי זכרו ברוך.

המונח הנוראי "פשעים נגד האנושות" בא כדי להאשים את כל מי שבחר לפגוע בקבוצת אנשים בשל זהותה הלאומית, המינית, הדתית או האחרת. האנושות השפויה מבקשת להזהיר בכך את המבקשים לפשוע, ואם פשעו להעניש אותם.

"פשעים נגד היהדות" הם מעשים אסורים בהחלט, מבחינה מוסרית חברתית, שאותם עושים יהודים כנגד יהודים. בכלל המעשים האלה ניתן למנות פגיעה באופנים שונים כנגד יהודים: רדיפה של פרטים או קבוצות; אפליה; הצרת צעדים; פסילה; גסויות פומביות; גזענות; השפלה; שיפוט לא הוגן וכפיית אמונות ודעות, כמו גם פגיעה במי שאינם יהודים. לכך יש להוסיף את כל המעשים המעוררים מחלוקות ומדנים בין קבוצות יהודים והמביאים להחלשתה של החברה היהודית בארץ ובעולם עד כדי העמדתה בסיכון קיומי. דברים אלה נכתבים לא בכדי בערב תשעה באב תשע"ו, כחומר למחשבה על עתיד החברה היהודית בישראל.

הרצח הנבזה של שירה בנקי זצ"ל, במצעד הגאווה בשנה שעברה בירושלים, על ידי מי שנראה כחרדי איננו מקרה רצח פרטי. לרוצח הנתעב לא היה שום דבר אישי עם הנערה התמימה. גם אם מערכת המשפט תְּמַצֶּה עם הרוצח המושחת את כל חומר הדין, עדיין אין הדברים יכולים להניח את הדעת. הרוצח השפל ביקש לפגוע בצועדים בשל זהותם, המינית במקרה זה, כדי לעקור את תפיסת העולם הלהט"בית מישראל. לכן עלינו להתייחס אליו לא רק כאל רוצח בזוי אלא כאל פושע כנגד היהדות. פשע שכזה, מצריך התייחסות אחרת מצד החברה בישראל ומצד מוסדות המדינה.

שרפתם של נער ערבי בירושלים ושל משפחה שלמה בכפר דומא על ידי יהודים, גם היא איננה מקרה רצח פרטי. בנוסף על היותה "פשע נגד האנושות", מאחר שנרצחו אנשים רק בשל זהותם הדתית-לאומית, היא גם "פשע נגד היהדות", מאחר שהיא מחלישה את היהדות, מעוררת מחלוקת קשה בין קבוצות בחברה היהודית, מקימה עלינו את אויבנו ומסכנת בכך את המשך קיומה של היהדות בארץ ישראל. חכמינו לימדונו, שכל המשקר לגוי, סופו שמשקר ליהודי, וכל הגוזל לגוי, סופו שגוזל ליהודי, וכל ההורג לגוי, סופו שהורג ליהודי. מי שלא רואה את הקשר שבין פגיעה של יהודים בגויים לבין פגיעה של יהודים ביהודים, זקוק באופן נואש לאופטומטריסט. גם כאן, אין די במיצוי הדין הפלילי עם הפושעים.

עלינו לראות קו ישר אחד, המתוח בין הרוצח המאוס של שירה לבין היהודים הנאלחים, אשר שרפו את הפלסטינים בירושלים ובדומא. בשני המקרים פעלו יהודים לרעת היהדות, גם אם לא התכוונו לכך. במקרים כאלה, על החברה השפויה בישראל להוקיע את היהודים האלה לנגד השמש ולהקיא אותם מתוכנו הישר אל מי השופכין שאינם ניתנים למחזור.

אמנם כן, מעשי רצח שכאלה הם מעשים קיצוניים אשר אינם מתרחשים למזלנו מדֵי יום. קשישה יקרה סיפרה לי, שבכל פעם שהיה מתרחש פשע במקום גלותה, משאלתה היחידה הייתה שלא יהודי ביצע אותו. אך מעשים חמורים פחות מבחינה פלילית הם חמורים לא פחות מבחינה מוסרית, חברתית ויהודית.

כך למשל כאשר שרים או פקידים בממשלה מפלים לרעה או רודפים ציבורים שלמים וחשובים ביהדות, יש בכך משום פשע. כאשר שר בממשלה או נשיא בישראל יוצא בפומבי נגד היהדות הרפורמית, וכאשר הממשלה, באמצעות שלוחותיה החרדיות, מקצה משאבי ענק לתלמידי ישיבות חרדיות ולא לתלמידי ישיבות חילוניות או ליברליות, יש בכך משום פשע.

חמור לא פחות הוא היחס של מערכת בתי הדין הרבניים והרבנות הראשית, לכל מיליוני היהודים בישראל שאינם מעוניינים לקבל את עולם האמונות והדעות של האוליגרכיה הדתית חרדית. בישראל מאות עגונות הסובלות מרורים רק כי לבית הדין הרבני חשוב יותר לשמור על דקדוקי העניות של ההלכה, שאין לה כל משמעות לגבי הציבור החילוני. אין צריך לומר שגם נשים דתיות סובלות מבעיה חמורה זאת.

בישראל אלפי זוגות המבקשים להינשא באופן יהודי ומשמעותי, אך הרבנות פוסלת אותם בטענות הלכתיות חשוכות, כמו למשל איסור נישואי כהן וגרושה. נשאל נא את עצמנו, אנו בני הרוב החילוני והמסורתי, איזו משמעות יש לכוהן בימינו, והאם אנו רואים את מעמדה של אישה גרושה כמעמד פגום?! בישראל אלפי זוגות יהודים וציוניים, שצריכים לעזוב את ארצם, את מכורתם ואת מולדתם כדי להינשא בקפריסין הנוצרית יוונית אורתודוכסית, כי האורתודוכסים היהודים בישראל גֵרְשׁוּנִי הַיּוֹם מֵהִסְתַּפֵּחַ בְּנַחֲלַת ה', לֵאמֹר: לֵךְ עֲבֹד אֱלֹהִים אֲחֵרִים (שמ"א כו, יט). בעיני האוליגרכים הדתיים הללו מוטב שנציג עבודה זרה יחתן את הזוג בחו"ל מאשר רב/ה רפורמי/ת ציוני/ת בארץ ישראל. זהו "פשע נגד היהדות" ומי שצריכים לעמוד לדין הם הדיינים בעצמם, הרבנים וכל עוזריהם, שמכוח החוק מדירים קבוצות שלמות בשל אמונתן או בשל אורחות חייהן.

יום יבוא במהרה, והציבור החופשי יתפקח, ימרוד ויסיר את חרפת האנשים הרעים האלה מעלינו. כאשר נעלה לתורה, ביום חג החירות היהודית ישראלית, נשים, גברים ולהט"בים, נברך בקול גדול "הגומל" על שהצלנו את היהדות מעולה של אוליגרכיית הממסד הדתי ונברך קבל עם ועדה: ברוך שפטרנו מעונשם של האנשים הרעים האלה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. אני מזדהה אתך בכל
    אבל אני לא כותב את שמי
    בסביבה שלי אף אחד לא יאהב את הדעה הזאת

  2. עם כל הביקורת שלך טתה תמיד נצמד לתת. חלק מהחודים אתה מקבל וחלק אתה פוסל. למה לא להצמד למקורות נאורים. לערכים מתקדמים ולא כאלה שאבד עליהם הכלח.

  3. לא הייתי גוזר גזירה שווה בין רצח שירה בנקי לבין הרצח בכפר דומא. הראשון הוא באמת פשע שנאה על רקע תפיסת עולם דתית אבל השני הוא פשע לאומני. בכל אופן, אין ויכוח על כך שהדת נלחמת מלחמת מאסף חסרת סיכוי נגד העולם החיצוני התוקף אותה מכל כיוון.

  4. לא אנשים חילונים יקבעו איך תיראה הדת. כוהני כל דת יקבעו למאמיניהם. רק אסור שיהיה שום קשר למדינה ומוסדותיה. גם לא כפיה דתית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

פרה בשדה

חץ בענף רפת החלב

השפעת נזקי המבצע והחלטות האוצר על ענף רפת החלב

תמונה של נוח

לא רק מכות

מבט אל אירועים שבהם נהרגו ערבים

צילום של יוסי

גזירה משמים?

איך לרתום תהליכי שינוי שכבר קורים בחברה החרדית